Jak usunąć KLESZCZA?

  Jak usunąć KLESZCZA?

  18 lipca 2017
   

   

  Nie krzycz, nie wpadaj w panikę, zachowaj rozsądek. Kleszcz na twoim ciele nie musi oznaczać kłopotów pod warunkiem, że pozbędziesz się go we właściwy sposób.

  Kleszcze najczęściej możesz spotkać w pobliżu drzew liściastych, w gęstych zaroślach, na łąkach i w parkach miejskich, gdzie pojawiają się, jak tylko temperatura otoczenia osiągnie 0 stopni Celsjusza. Wbrew pozorom nie atakują z wysoka tylko z poziomu traw i niskich krzewów. Szczególnie aktywne są w dwóch okresach: między kwietniem i majem oraz od września do października.

   

  Nie działają szybko.

  Zanim się wkłują, nawet przez kilka godzin wędrują po ciele ofiary, szukając dobrze ukrwionych, pokrytych cienką skórą miejsc, takich jak poły podkolanowe, pachy i pachwiny, kark i skóra u nasady włosów. Atak intruza trudno jest początkowo zauważyć, bo ugryzienie jest bezbolesne. O tym, że nosisz małego krwiopijcę, zorientujesz się, dopiero kiedy najedzony napęcznieje.

   

  Co wówczas robić?

  Nie smaruj wkłutego kleszcza masłem czy alkoholem, nie wyciskaj go ani nie zgniataj. W ten sposób tylko pogorszysz sytuację. Usuń go, używając pęsety lub specjalnej pompki czy „lassa” (dostaniesz je w aptece). Chwyć go tuż przy powierzchni skóry i wyciągnij pewnym ruchem wzdłuż osi wkłucia. Jeśli w ranie zostanie głowa, zdezynfekuj dokładnie to miejsce. Następnie spal kleszcza lub wrzuć do pojemnika ze spirytusem, żeby mieć pewność, że zginął.

   

  Skąd ten lęk przed kleszczami?

   

  Przyczyną są choroby, które kleszcze przenoszą, żerując na swoich żywicielach – ssakach: borelioza z Lyme i kleszczowe zapalenie mózgu. Objawem tej pierwszej jest charakterystyczny rumień wędrujący: zaczerwienienie sięgającej ponad 5 cm, które pojawia się po 1-3 tygodniach od ugryzienia. Mogą towarzyszyć mu objawy podobne do grypy. Jeśli je zauważysz, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Zleci badania mające wykluczyć chorobę: wpierw na obecność przeciwciał IgM lub IgG, a jeśli wynik będzie pozytywny, skieruje cię na test potwierdzający: Western-blot. Boreliozę można skutecznie i szybko wyleczyć antybiotykami. Odkładanie kuracji na później daje szansę rozwinąć się chorobie, która niewłaściwie leczona może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie.

   

  Rys. 1  Symptomy i objawy choroby Lyme lub boreliozy z Lyme.

   

  Natomiast odkleszczowe zapalenie mózgu to schorzenie, które zdarza się co prawda znacznie rzadziej niż borelioza, ale niesie ze sobą dużo większe zagrożenie. Może prowadzić do zakażenia układu nerwowego, trwałego jego uszkodzenia, a nawet śmierci. Na KZM nie ma lekarstwa. Jedyne leczenie polega na łagodzeniu objawów choroby. Dlatego osobom szczególnie narażonym na kontakt z pajęczakiem specjaliści zalecają szczepionkę.

   

  Rozsądek przede wszystkim

  Na szczęście nie każdy kleszcz jest nosicielem chorób. Ryzykować jednak nie warto. Dlatego wychodząc w jego tereny łowieckie, zabezpiecz się: włóż długie spodnie, zakryj ramiona i głowę, zabezpiecz stopy i zastosuj odpowiednie repelenty. A po powrocie do domu koniecznie weź porządny prysznic i poproś bliską ci osobę, żeby dokładnie obejrzała twoje ciało.

   

  NastępnyPoprzedni

  NASI PARTNERZY

  X