SZPITAL POLOWY W UKRAINIE – WIEMY JUŻ JAKI BĘDZIE!

JUŻ NIEBAWEM SZPITAL POLOWY POLSKIEJ MISJI MEDYCZNEJ ROZPOCZNIE SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W UKRAINIE.  NASZA FUNDACJA  WSPARŁA ZAKUP NIEZBĘDNEGO WYPOSAŻENIA DLA PLACÓWKI DAROWIZNĄ W WYSOKOŚCI 351 641,97 ZŁOTYCH. JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ TEN SZPITAL?

JAKI BĘDZIE SZPITAL POLOWY W MIKOŁAJEWIE?  

Szpital polowy Polskiej Misji Medycznej powstanie na bazie specjalistycznego wyposażenia firmy Ferrino. Będzie się on składał z kilkunastu namiotów, w których zorganizowane zostaną ogólne oddziały leczenia pacjentów (w tym również ginekologia) oraz przychodnia dzienna. W ramach szpitala będą działały również takie jednostki jak:  laboratorium, apteka oraz diagnostyka RTG i USG. Szpital polowy będzie jednostką zewnętrzną, pracującą pod nadzorem szpitala publicznego w Mikołajewie, który będzie dla niego szpitalem referencyjnym.

Budowa profesjonalnego szpitala polowego to długi proces, porównywalny z budową stacjonarnej jednostki medycznej. Dzięki współpracy z władzami Mikołajewa szpital jest już zabezpieczony pod kątem dostaw wody i prądu, nadal trwają ustalenia co do kanalizacji oraz utylizacji odpadów medycznych. Jeśli chodzi o dostawy leków i produktów medycznych PMM zdecydowała się na współpracę z swoim wieloletnim partnerem: włoską organizacją Terre Des Hommes, z która będzie finansować tę cześć kosztów funkcjonowania placówki.

Ale namioty szpitalne – to nie wszystko! W ramach jednostki będą działały również dwa ambulanse Polskiej Misji Medycznej.

DLACZEGO W MIKOŁAJEWIE?

Ustalenie lokalizacji szpitala polowego było bardzo czasochłonne. Początkowe ustalenia z Żytomierzem zostały odwołane z powodu działań wojennych i ostatecznie umowa została podpisana z władzami Mikołajewa i tamtejszym szpitalem publicznym. W Mikołajewie, przed konfliktem zbrojnym, mieszkało 550 000 mieszkańców. Dziś liczba mieszkańców tego miasta znacznie się zwiększyła – ponieważ leży ono na linii frontu, schroniło się w nim tysiące uchodźców z południowo-wschodniej Ukrainy.

KIEDY SZPITAL ZACZNIE DZIAŁAĆ?

Obecnie Polska Misja Medyczna jest w trakcie finalizacji przetargu na zakup wyposażenia szpitala. Jednocześnie uzgadniane są kwestie dotyczące zatrudnienia personelu medycznego.  Planowane otwarcie placówki to koniec czerwca 2022 roku. Całość kosztów funkcjonowania szpitala przez 6 miesięcy, zakup niezbędnego wyposażenia m.in. mebli szpitalnych, koszty transportu, utrzymania ambulansów i pracy lekarzy szacowany jest na około 1,3 miliona euro.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content