SZPITAL POLOWY W UKRAINIE – DZIAŁANIA W TOKU!

KILKA TYGODNI PO OGŁOSZENIU PLANÓW POWSTANIA SZPITALA POLOWEGO POLSKIEJ MISJI MEDYCZNEJ W UKRAINIE ZNAMY JUŻ SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE OTWARCIA PLACÓWKI.

20 kwietnia 2022 roku Polska Misja Medyczna otrzymała zgodę Ministerstwa Zdrowia Ukrainy na postawienie szpitala polowego, który będzie przylegał do szpitala publicznego w Mikołajewie – prawie półmilionowym mieście położonym w południowej Ukrainie. Fundacja Ziko dla Zdrowia, dzięki środkom własnym oraz darowiznom osób fizycznych i organizacji biznesowych wsparła zakup niezbędnego wyposażenia do funkcjonowania szpitala kwotą 351 641,97 złotych.

Szpital będzie się składał z instalacji 13 namiotów szpitala podzielonych w zależności od ich przeznaczenia (tak, aby jak najwierniej odtworzyć układ regularnego szpitala). Znajdzie się w nich m.in. sala oceny stanu zdrowia rannych, pozwalająca na ustalenie, którzy pacjenci wymagają natychmiastowej pomocy. Do tego miejsce do przeprowadzania ambulatoryjnych zabiegów chirurgicznych, klinika, recepcja, miejsce dla pacjentów wymagających pobytu nocnego po operacjach i pomieszczenie dla personelu. Dokładny termin rozpoczęcia działalności szpitala poznamy już wkrótce, w tej chwili trwają ostatnie prace związane z zakupem wyposażenia i organizacja pracy placówki.

Początkowe plany lokalizacyjne na powstanie szpitala dotyczyły okolic miasta Zaporoże, jednak w związku z wznowieniem ofensywy na tym terenie zostały one zrewidowane. Wybrane i zatwierdzone miejsce na powstanie szpitala, czyli okolice Mikołajewa, łączy ze sobą dwie bardzo istotne cechy, które pozwalają wierzyć, że plan nie będzie musiał ulegać dalszym zmianom. Po pierwsze – na południu kraju znajdują się duże grupy uchodźców wewnętrznych, zwiększając zapotrzebowanie na opiekę medyczną (w całej Ukrainie obecnie ponad 7 milionów osób przebywa poza miejscem zamieszkania, często uciekając na południe kraju, gdzie potrzebują nie tylko schronienia, ale też kontroli stanu zdrowia i leczenia). Po drugie, miejsce to będzie bezpieczne dla personelu medycznego i pacjentów, co jest istotne zarówno w czasie jego działania, jak i ewentualnej ewakuacji.

Utrzymanie szpitali i rozszerzenie ich działalności o szpitale polowe to jedno z największych wyzwań stojących przed organizacjami pozarządowymi. Całość kosztów funkcjonowania szpitala przez 6 miesięcy, zakup niezbędnego wyposażenia m.in. mebli szpitalnych, koszty transportu, utrzymania ambulansów i pracy lekarzy szacowany jest na 1,3 miliona euro.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content