Jak uratować ludzkie życie?

Szacuje się, że tylko co piąty dorosły mieszkaniec naszego kraju  potrafi udzielić pierwszej pomocy.  Aby poprawić te statystyki nasza Fundacja połączyła siły z Fundacją Ratuj Życie, by wspólnie uczyć jak uratować ludzkie życie.

Fundacja Ziko dla Zdrowia we współpracy z Fundacją Ratuj Życie stworzyła film edukacyjny „Jak uratować ludzkie życie?”, który krok po kroku pokazuje w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

– Jestem ratownikiem medycznym i wiem, że każdy z nas może uratować ludzkie życie – mówi Jerzy Jaskuła,  prezes Fundacji Ratuj Życie, związany zawodowo z Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej UJ CM oraz z Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie.
Te słowa z jego ust padają w końcówce filmu, ale – jak to mówią Anglicy – fraza  ta jest „last,  but not least” (ostatnia, ale nie mniej ważna). Dlaczego?

Każdego roku około 400 tys. Europejczyków doznaje nagłego zatrzymania krążenia. Mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa. Gdybyśmy umieli udzielać pierwszej pomocy można by uratować życie około 100 tys. osób rocznie. Bo przecież każdy z nas może być świadkiem zdarzenia, kiedy w wyniku nagłego zatrzymania krążenia zagrożone będzie życie jakiejś osoby. Ratowanie życia w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia nie jest szeregiem skomplikowanych czynności, a prostą sekwencją działań, które trzeba wykonać. Działań, które każdy może się nauczyć, aby – w razie potrzeby –  w odpowiednim momencie nie być bezsilnym, tylko uratować komuś życie.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Pomysł stworzenia filmu edukacyjnego o resuscytacji pojawił się z końcem ubiegłego roku. Wówczas to Fundacja Ziko dla Zdrowia we współpracy z Gminą Miejską Kraków zorganizowała cykl webinariów dotyczących pierwszej pomocy w czasie pandemii. Tematem, który przewijał się wówczas na każdym spotkaniu i budził duże zainteresowanie oraz wywoływał szereg pytań była właśnie resuscytacja. Zarówno wśród osób prowadzących webinaria, jak i wśród osób uczestniczących w nich zdalnie pojawiła się myśl, że jest ona najważniejszą z czynności pierwszej pomocy i dlatego warto jak najszerzej o niej mówić i edukować.

Film powstały w ramach współpracy Fundacji Ziko dla Zdrowia i Fundacji Ratuj Życie jest skrótowym kompendium wiedzy o tym jak ratować ludzkie życie – może on posłużyć jako materiał szkoleniowy dla dzieci i dorosłych, ale przede wszystkim ma promować postawy społeczne otwarte na naukę pierwszej pomocy oraz – w miarę potrzeb – udzielanie jej poszkodowanym. Ważnym tematem filmu jest również używanie aparatów AED – zwiększenie dostępności tych urządzeń w przestrzeni publicznej oraz przeszkolenie społeczeństwa z ich korzystania jest jednym z celów statutowych Fundacji Ratuj Życie.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content