Trzy sposoby na starzejący się wzrok

UKŁAD WZROKOWY CZŁOWIEKA ULEGA ZMIANOM WRAZ Z UPŁYWEM CZASU. MAMY WÓWCZAS DO CZYNIENIA Z POSTĘPUJĄCYM ZJAWISKIEM STARCZOWZROCZNOŚCI – NATURALNYM PROCESEM STARZENIA SIĘ NARZĄDU WZROKU, KTÓRY DOTYCZY NIEMAL KAŻDEGO 60 LATKA. NA SZCZĘŚCIE PROBLEM TEN ŁATWO SKORYGOWAĆ POPRZEZ ODPOWIEDNIO DOBRANE OKULARY,  SOCZEWKI KONTAKTOWE LUB ZABIEG MEDYCZNY.

CO TO JEST STARCZOWZROCZNOŚĆ?

Starczowzroczność jest zjawiskiem pogorszenia  widzenia na bliskie odległości, wynikające ze zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji oka. Jest to naturalny proces fizjologiczny wynikający ze starzenia się organizmu. Powoduje on zmniejszenie elastyczności gałek ocznych i dotyczy osób zarówno z nadwzrocznością, krótkowzrocznością, jak i bez żadnej z tych wad wzroku. W literaturze medycznej zjawisko to występuje również pod pojęciami presbiopia, presbyopia, prezbiopia.

JAK STARZEJĄ SIĘ NASZE OCZY?

Proces starzenia się naszego narządu wzroku przebiega przede wszystkim w soczewce oka.  Narząd ten jest strukturą zbudowaną z włókien, których ilość zwiększa się z czasem: nowe włókna narastają z części zewnętrznej, czyli w korze soczewki, zaś stare spychane są do jej środka zwanego jądrem soczewki, gdzie starzeją się i twardnieją. W wyniku tego procesu  soczewka oka traci swoją elastyczność i pogarsza się jej akomodacja.

PO CZYP POZNASZ, ŻE TO TWÓJ PROBLEM?

Pierwszymi objawami starczowzroczności jest pogorszenie widzenia z bliska. Dodatkowymi symptomami są bóle głowy, bóle oczu, uczucie napięcia.
Pierwsze objawy starzenia się narządu wzroku można zaobserwować już po 40 roku życia, zaś po ukończeniu 60 lat starczowzroczność dotyczy niemal każdego człowieka.

TRZY SPOSOBY NA STARCZOWZROCZNOŚĆ

Pogorszenie jakości widzenia jest zjawiskiem, które zawsze należy konsultować z lekarzem okulistą – zatem jakikolwiek sposób wybierzemy na korektę widzenia, nigdy nie róbmy nic na własna rękę a zawsze zasięgamy porady specjalisty.


Proces pogarszania widzenia w procesie starzenia koryguje się na trzy sposoby:

 • Po pierwsze: OKULARY
  W wyniku starczowzroczności oko nie ma pełnej zdolności do zwiększania mocy podczas widzenia z bliska. W takim wypadku konieczne jest „sztuczne” zwiększenie mocy oka, czyli zastosowaniem dodatkowej korekcji do bliży.
  Najprostszym sposobem jest zastosowanie okularów jednoogniskowych do bliży – są to okulary, które pozwalają nam widzieć tylko na jedną odległość do czytania.
  Jednak dla osób pracujących przy komputerze okulary tylko do czytania mogą okazać się nie wystarczające, ponieważ wtedy potrzebujemy okularów do różnych odległości. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie soczewek biurowych (office). Soczewki takie uwzględniają odległość oka zarówno od monitora komputera jak i pozwalają na komfortowe czytanie z bliskich odległości.
  Dla osób, które na co dzień noszą okulary soczewki do bliży będą niewystarczające. Taka osoba potrzebuje korekty widzenia do dali, do bliży i do komputera więc rozwiązaniem dla niej mogą być soczewki progresywne, które dają komfort widzenia na każdą odległość w jednej parze okularów.

 • Po drugie: SOCZEWKI KONTAKTOWE
  Innym rozwiązaniem korekty starczowzroczności są multifocalne soczewki kontaktowe. Zapewniają one płynną zmianę mocy optycznej, co pozwala komfortowo i wyraźnie widzieć przedmioty znajdujące się blisko, daleko oraz w odległościach pośrednich. Soczewki kontaktowe to świetne dla osób aktywnych fizycznie i zawodowo – zapewniają nie tylko znakomite widzenie, ale przede wszystkim wygodę.

 • Po trzecie: ZABIEG RLE
  Refrakcyjna wymiana soczewek (RLE) to zabieg usunięcia soczewki oka i wszczepienia na jej miejsce sztucznej soczewki naśladującej funkcje zdrowej, młodej soczewki. Decyzję o wykonaniu tego zabiegu podejmuje się po wykonaniu dokładnych badań u pacjenta. Zabieg ten jest wykonywany najczęściej u osób z bardzo dużą wadą wzroku i astygmatyzmem.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content