Nordic walking dla seniora

WYBÓR AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ TO KWESTIA INDYWIDUALNA – ZALEŻY PRZEDE WSZYSTKIM OD NASZEGO STANU ZDROWIA ORAZ SPRAWNOŚCI. DLA TYCH, KTÓRZY DOPIERO ZACZYNAJĄ SWOJĄ „PRZYGODĘ Z SPORTEM” POLECAMY SPRÓBOWAĆ ĆWICZEŃ Z KIJKAMI. NORDIC WOLKING TO ZNAKOMITY SPOSÓB NA POPRAWĘ SWOJEJ SPRAWNOŚCI, ZDROWIA I ODPORNOŚCI!

Nordic Walking to aktywność fizyczna, która zdobyła miliony zwolenników na całym świecie, a szczególnie pokochali ją seniorzy! Ćwiczenia z kijkami są dostępne dla każdego – nie wymagają dużych inwestycji w sprzęt sportowy,  łatwo opanować technikę i nie trzeba uczyć się skomplikowanych ćwiczeń.

RUSZ SIĘ DLA ZDROWIA!

Siedzący tryb życia może być dla seniorów bardzo niebezpieczny! Nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo otyłości, ale też m.in. nadciśnienia, osteoporozy, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, zawału serca czy cukrzycy. Nieelastyczne mięśnie mogą prowadzić do bólów kręgosłupa i stawów, a słabsze kości niosą większe ryzyko urazów i złamań.
Nordic Walking to nie tylko sposób na zagospodarowanie wolnego czasu. Regularna aktywność fizyczna osób starszych pozwala zredukować nadciśnienie, poprawić sprawność układu krążenia oraz obniżyć poziom cholesterolu oraz poziom cukru we krwi. Dodatkowo kijki poprawiają zmysł równowagi, więc nie trzeba obawiać się upadków, które są szczególnie groźne dla seniorów.
Jednak zanim rozpoczniesz swoją przygodę z kijkami, koniecznie zasięgnij porady lekarza – istnieją przeciwskazania dla uprawiania tego sportu: np. urazy ortopedyczne, niektóre przewlekłe choroby oraz stany osłabienia organizmu po przebytym leczeniu.

PIERWSZY MARSZ – DO SKLEPU

Jak zacząć przygodę z kijkami?  Przede wszystkim zakupienia odpowiednego sprzętu! Do podstawowego ekwipunku zaliczają się kijki, najlepiej wybrać takie, które:
•    mają paski utrzymujące je przy dłoni i ułatwiające odpychanie od podłoża,
•    są zrobione z aluminium, włókna szklanego bądź mieszanki włókna szklanego z węglowym
Kijki ustaw na wysokość, zgodnie z przelicznikiem: twój wzrost x 0,66.
Warto również zainwestować w obuwie sportowe, odpowiednie do spacerów, rękawiczki (przydadzą się szczególnie osobom o wrażliwej skórze na dłoniach) oraz wygodny strój sportowy i okulary słoneczne.

NA MIEJSCA, GOTOW, START!

Trening nordic walking najlepiej podzielić na trzy etapy:
•    Rozgrzewka czyli 10-15 minutowa seria ćwiczeń przygotowujących do wysiłku.
Powinna angażować jak największe partie mięśni, co pozwoli zwiększyć wydolność i uniknąć kontuzji. Na początek warto poćwiczyć krążenia stóp, krążenia nogi w stawie kolanowym i biodrowym, krążenia bioder, nadgarstków i barków, lekkie wypady wraz z rozciąganiem nóg oraz skręty bioder, tułowia, barków, głowy oraz całego ciała.


•    Marsz z kijkami czyli kilkadziesiąt minut aktywnego spaceru.
Pamiętaj, że prawidłowa postawa ciała (plecy wyprostowane, mięśnie brzucha i pośladków napięte, naturalna praca ramion) to podstawa!  Krok rozpoczynaj od piety i przenoś ciężar na palce. Rękę w tył należy podciągać aż za linię bioder i dopiero z tego miejsca można odepchnąć się kijkiem. Podczas marszu obowiązuje zasada, że lewy kij dotyka ziemi w tym samym czasie, gdy stawiamy prawą piętę, zaś prawy kij dotyka ziemi w tym samym czasie, gdy stawiamy lewą piętę.

•    Rozciąganie, czyli kilka minut pracy dla elastycznych mięśni.
Rozciąganie po treningu nie tylko zwiększa jego efektywność, ale przede wszystkim zapobiega zakwasom i urazom. Proste ćwiczenia rozciągające – wyciąganie poszczególnych partii ciała, napinanie i rozluźnianie kolejnych grup mięśniowych i uspokojenie oddechu, będą świetnym i relaksacyjnym finałem treningu.

PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE

Z kijkami można ćwiczyć w grupie lub samemu. Na początku warto wziąć udział w zajęciach instruktażowych z trenerem, co pozwoli nam się nauczyć się prawidłowej techniki i bezpieczeństwa podczas wykonywanych treningów. Ofertę takich zajęć – często darmowych dla seniorów –  ma wiele ośrodków sportu, klubów seniorów i domów kultury.
Nordic walking jest sportem, który całkowicie pozwala na zachowanie dystansu społecznego – w związku z tym możemy ćwiczyć go bezpiecznie, nie obawiając się zakażenia jakimikolwiek chorobami.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content