PRZYGOTUJ NOGI NA WIOSNĘ I LATO: RADZIMY JAK O NIE ZADBAĆ!

ZDROWE, ZADBANE, JĘDRNE, GŁADKIE – SŁOWEM, GOTOWE NA SPOTKANIE Z WIOSNĄ ORAZ LATEM. ABY TAKIE BYŁY, POTRZEBUJĄ PROSTYCH, ALE SYSTEMATYCZNYCH DZIAŁAŃ PIELĘGNACYJNYCH. ZACZNIJ JUŻ DZIŚ, A GDY NADEJDĄ CIEPLEJSZE DNI, BEZ WAHANIA ZAŁOŻYSZ ULUBIONĄ SUKIENKĘ.

Schowane pod spodniami i grubymi rajstopami, nogi zimą stają się suche, szorstkie, tracą jędrność. Co więcej, na pokrywającej je bladej skórze bezlitośnie widać wszelkie defekty: żylaki, pajączki, zaniedbania w depilacji. A stopy? „Odwdzięczają się” za to, że pociły się w ciepłych butach, były traktowane po macoszemu. Mogą być na nich nieestetyczne zrogowacenia czy oznaki grzybiczych zakażeń. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

SKÓRA JAK ALABASTER

Pierwszym krokiem w walce z przesuszonym, łuszczącym się naskórkiem jest peeling. Wykonuj go nawet 2-3 razy w tygodniu, masując uda, łydki i kolana okrężnymi ruchami. Następnie na wilgotną jeszcze skórę aplikuj mocno nawilżający balsam lub masło. Dobrze, aby w składzie kosmetyku znalazły się witaminy A i E, masło shea, alantoina czy olejki: jojoba, arganowy, morelowy, kokosowy. Koniecznie też zadbaj o kondycję nóg od środka – wypijaj dziennie przynajmniej 1,5 l wody.

MASZYNKĄ CZY LASEREM?

Gładkie nogi są estetyczną normą, nic dziwnego, że niechciane włoski negatywnie wpływają na poczucie pewności siebie. W zależności od rodzaju depilacji robi się ją z różną częstotliwością. Być może jesteś zwolenniczką maszynki jednorazowej. Ale może spróbujesz innych sposobów na usuwanie zbędnego zarostu? Jeśli tak, zrób to teraz. Mniej dokuczliwa będzie konieczność zapuszczenia się”, niezbędna przy depilacji za pomocą wosku. Łatwiej będzie też ukryć ewentualne uczulenia czy stany zapalne po takim zabiegu. To także dobry czas, by zdecydować się na laser. Ten sposób rozważ, zwłaszcza gdy masz problem z żylakami lub pękającymi naczynkami na nogach. Jest bowiem delikatniejszy niż depilacja woskiem lub depilatorem, które mogą powodować powstawanie nowych pajączków. Przygotuj się jednak na spory koszt, zwłaszcza że chcąc uzyskać trwały efekt, zabieg musi być kilkukrotnie powtórzony.

LECZENIE PAJĄCZKÓW

Zwykle popękane naczynka pojawiają się pod kolanami, na udach, w okolicach kostek. Choć postrzegane są głównie jako defekt estetyczny, to problem zdrowotny: dolegliwość ta związana jest z nieprawidłowym przepływem krwi i jest zapowiedzią żylaków. Dlatego koniecznie porozmawiaj o nich z lekarzem, a ponadto staraj się więcej ruszać, pozbądź się nadwagi, noś wygodne buty, jak najczęściej odpoczywaj z uniesionymi nogami. Bardzo pomocne są też specjalne kremy z wyciągiem z kasztanowca, arniki górskiej czy oczaru, które stymulują przepływ krwi i zmniejszają obrzęki. Teraz jest też dobry czas na przeprowadzenie zabiegu zamykania naczynek, bo po nim nie powinno się wystawiać skóry na działanie słońca.

PRZYWRÓĆ GŁADKOŚĆ PIĘTOM

Zimą naskórek na podeszwach stóp narasta szybciej, niż jest się w stanie złuszczyć. Ma też skłonność do wysuszania, rogowacenia, a nawet pękania. Dlatego przynajmniej dwa razy w tygodniu używaj tarki lub pumeksu, a każdego dnia wcieraj w stopy odpowiedni krem, najlepiej z mocznikiem. Pięty zyskają ładny wygląd, a ty komfort chodzenia. Nie ścinaj zgrubień żyletką ani innym ostrym narzędziem. Możesz się skaleczyć, a tak agresywne usuwanie zrogowaceń może prowadzić do jeszcze szybszego narastania skóry. Jeśli nie masz na piętach pęknięć i ran, lepiej zastosuj też tzw. skarpetki złuszczające.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content