Dziecko u okulisty – kiedy wizyta jest konieczna?

DLA WIĘKSZOŚCI DZIECI OKULARY TO ZŁO KONIECZNE. WARTO JEDNAK PAMIĘTAĆ O TYM, ŻE DBANIE O WZROK DZIECKA TO INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ MALUCHA. KONTROLOWANIE PROCESU WIDZENIA I WPŁYWANIE NA JEGO PRZEBIEG POPRZEZ LECZENIE, UŻYWANIE OKULARÓW KOREKCYJNYCH, OCHRONNYCH ORAZ ODPOWIEDNIE ĆWICZENIA MOGĄ SPRAWIĆ, ŻE DZIECKO BĘDZIE SIĘ LEPIEJ ROZWIJAĆ. NIELECZONE WADY MOGĄ SIĘ NATOMIAST POGŁĘBIAĆ.

CO POWINNO ZANIEPOKOIĆ RODZICÓW?

Jeśli zauważymy u dziecka jakiekolwiek z poniższych objawów, powinniśmy skonsultować się z lekarzem okulistą lub optometrystą. Ten ostatni to osoba zajmująca się doborem okularów i soczewek kontaktowych oraz wykonująca badania refrakcji.

– bóle głowy i oczu, nadmierne łzawienie,
– częste mrużenie, pocieranie oczu,
– pogorszenie wyników w nauce,
– zbyt bliskie siadanie przed telewizorem,
– wrażliwość na światło.

CO TO JEST WADA WZROKU?

Wada wzroku przez specjalistów nazywana jest wadą refrakcji i określa niedomogi układu optycznego oka. Refrakcja jest to załamanie się fali po przejściu przez ośrodek optyczny. W ludzkim organizmie ośrodkiem tym jest gałka oczna, a przedostanie się do niej bodźca w postaci fali świetlnej jest pierwszym etapem w powstawaniu wrażenia wzrokowego. 

JAKIE OKULARY DLA DZIECI?

Dziecko powinno mieć wpływ na wygląd oprawek – ładne oprawki może nie przekonają od razu do okularów, ale z pewnością uczynią ten obowiązek mniej przykrym. Nie należy zmuszać malucha do tego, aby od razu chodził w okularach cały dzień. Najlepiej przyzwyczajać dziecko stopniowo, wydłużając czas ich noszenia. Okulary dla dziecka muszą być lekkie i nie zawężać pola widzenia. Po ich założeniu, każde oko powinno znajdować się mniej więcej w środku oprawy.

Okulary dla dzieci muszą być też bardzo solidne. Dziecko na pewno nie zadba o nie tak, jak dorosły. Soczewki okularowe dla najmłodszych, ze względów bezpieczeństwa, powinny być plastikowe. Takie soczewki są bardzo lekkie i nie tłuką się. Warto wybrać te o mniejszej niż dla dorosłych średnicy lub nowoczesne soczewki asferyczne. Są one cieńsze, lżejsze i bardziej płaskie w porównaniu do tych tradycyjnych.

Soczewki asferyczne – nie powodują zniekształceń obrazu przy patrzeniu przez centralne oraz przez peryferyjne części takiej soczewki. Leżą one bliżej oka, dzięki czemu oko zza tych soczewek wygląda bardziej naturalnie. Co najważniejsze, właściwości optyczne tych soczewek są zachowane.

Oczywiście wszystkie soczewki okularowe powinny mieć dobrze utwardzone powierzchnie. Korzystnym rozwiązaniem są zintegrowane powłoki, łączące dobre utwardzenie z warstwą antyrefleksyjną, zapewniając jeszcze lepszy komfort widzenia.

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE DLA DZIECI

Ilość ultrafioletu docierającego do powierzchni Ziemi jest coraz większa. Ochrona oczu dziecka przed szkodliwym promieniowaniem staje się więc koniecznością. Zapewnią ją wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne, pochłaniające cały zakres promieniowania UV. Wyjazd z dzieckiem w wysokie góry lub nad morze nakłada na rodziców wręcz obowiązek zadbania o należytą ochronę oczu.

Według badań oko dziecka jest trzykrotnie bardziej podatne na uszkodzenia wynikające z ekspozycji oczu na słońce, a uszkodzenia nabyte w dzieciństwie ujawniają się dopiero w wieku dorosłym. Jest to spowodowane faktem, że soczewki dzieci są bardzo przezroczyste i przepuszczają do siatkówki i rogówki większość niebezpiecznych promieni UV. Może to prowadzić do podrażnienia, a nawet bardzo niebezpiecznego zapalenia siatkówki, czy rogówki. Należy pamiętać, że oczy dziecka osiągają stan dojrzałości dopiero w wieku 12-15 lat.

SOCZEWKI KONTAKTOWE

Istnieje wiele przyczyn, dla których dzieci w każdym wieku mogą odczuć korzyści z noszenia szkieł kontaktowych. Okazuje się, że poza polepszeniem jakości widzenia, soczewki kontaktowe mają również psychologiczne oddziaływanie. Bardzo ważna jest tu chęć poprawy swojego wyglądu, a przez to wyższa samoocena i samoakceptacja. A zatem dziecko noszące soczewki może chętniej stosować wymaganą korekcję wady wzroku. Istotną kwestią jest także swoboda, jaką zapewniają. Jest ona szczególnie ważna dla osób aktywnych i uprawiających sport. Dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych bez obawy, że zgubią, uszkodzą, czy połamią okulary.

Często pojawia się pytanie, od jakiego wieku u dzieci można stosować soczewki kontaktowe. Specjaliści podają jako granicę początkową wiek 12 lat. W praktyce wiemy jednak, że tak naprawdę już dużo młodszym pacjentom zaleca się soczewki kontaktowe. Wiele osób jest zdania, że w ogóle nie powinno się ustalać granicy wiekowej w tym temacie. Często okazuje się bowiem, że ośmiolatek będzie lepszym kandydatem na soczewki niż licealista lub student. Ze względów medycznych, soczewki kontaktowe aplikowane są nawet niemowlakom.

KIEDY DO OKULISTY?

PIERWSZA WIZYTA – 3 miesiąc życia

Podczas badania profilaktycznego dziecku podawane są krople porażające akomodację oka. Brzmi trochę strasznie, ale samo badanie jest bezbolesne i nie ma negatywnego wpływu na narząd wzroku dziecka. Warto je wykonać, ponieważ pozwala ono wyeliminować schorzenia oczu takie jak na przykład retinopatia wcześniaków czy nowotwór oka.

Retinopatia wcześniaków – zwłóknienie pozasoczewkowe, to uszkodzenie i bliznowacenie siatkówki oka, które powstało w okresie okołourodzeniowym u dzieci z małą masą urodzeniową i urodzonych przedwcześnie. To zaburzenie występuje dlatego, że dziecko przychodzi na świat jeszcze zanim w pełni ukształtuje się jego siatkówka. Rozwój oka trwa niemal do samego końca ciąży (a częściowo również po urodzeniu). Zaawansowana retinopatia może doprowadzić do ślepoty.

DRUGA WIZYTA – 2-3 lata
Badanie kontrolne w tym wieku pozwala wykryć u najmłodszych dzieci nadwzroczność, krótkowzroczność oraz wady wrodzone, dziedziczone genetycznie, które nieleczone mogą doprowadzić do poważniejszych schorzeń, jak na przykład zez czy trwałe niedowidzenie.

BADANIA BILANSOWE – przedszkolaki
Badania przeprowadzane w wieku 3-5 lat są bardzo ważne, ponieważ dziecko z niezdiagnozowaną i nieleczoną wadą wzroku może mieć gorsze wyniki w nauce. Nierozpoznana wada wzroku u dzieci w wieku przedszkolnym może być powodem problemów ze wzrokiem w dorosłym życiu.

BADANIA OKULISTYCZNE – szkoła podstawowa
Jest to najlepszy czas aby wykonać kolejne badanie okulistyczne. Stwierdzoną wadę wzroku należy natychmiast skorygować okularami albo soczewkami kontaktowymi. Badania kontrolne warto wówczas wykonywać raz na trzy miesiące. Natomiast jeśli wzrok naszego dziecka jest bez zastrzeżeń, to badania okulistyczne możemy wykonywać raz w roku.

Weźmy pod uwagę fakt, iż prawidłowy przebieg rozwoju widzenia od maleńkości, wpływa na to, jakim wzrokiem będziemy się cieszyć w dorosłym życiu. Umiejętności widzenia uczymy się przez całe życie, ale za najważniejszy okres rozwoju, uważa się pierwsze dwa lata życia. Wzrok można badać już u noworodka, w kilka dni po urodzeniu.

Pamiętajmy – wczesne leczenie i rehabilitacja wzroku może zmniejszyć, a nawet wyeliminować różne jego nieprawidłowości.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content