CHOROBA LOKOMOCYJNA – jak ją pokonać?

CHOROBA LOKOMOCYJNA – MOŻE NA NIĄ CIERPIEĆ KAŻDY, ZWŁASZCZA DZIECI, ALE NIEKTÓRYCH DOTYKA SZCZEGÓLNIE DOTKLIWIE. DLATEGO JEŚLI CIERPISZ PODCZAS PODRÓŻY SAMOCHODEM, STATKIEM LUB SAMOLOTEM, KONIECZNIE PRZECZYTAJ, JAK SKUTECZNIE SOBIE Z NIĄ PORADZIĆ.

kobieta w pociągu - choroba lokomocyjna

SKĄD SIĘ BIERZE CHOROBA LOKOMOCYJNA?

Zimne poty, nudności, wymioty, bladość – to typowe objawy kinetozy, bo tak fachowo nazywa się chorobę lokomocyjną. Towarzyszące jej dolegliwości to efekt sprzecznych bodźców, jakie docierają do mózgu podczas podróży. Z jednej strony błędnik – nasz zmysł równowagi – rejestruje ruch. Ale ciało pozostaje przecież w miejscu: z przodu widzisz nieruchomy fotel pasażera siedzącego przed tobą. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji organizm dosłownie i w przenośni „dostaje kręćka”. Problem nasila się w wysokich temperaturach i przy niskiej wilgotności. Co ciekawe, nie dotyczy kierowców, którzy skupieni są na prowadzeniu auta.

CHOROBA LOKOMOCYJNA – PRZYGOTUJ SIĘ DO PODRÓŻY!

Choroba lokomocyjna dotyka zwłaszcza dzieci między 2. a 12. rokiem życia. Jednak nie wszyscy z niej wyrastają. Bywa też, że pojawia się dopiero w wieku dorosłym. Niestety, nie można jej w 100% wyleczyć, ale możesz ograniczyć jej objawy, właściwie przygotowując się do podróży.

PRZED WYJAZDEM:

Zjedz lekki posiłek, który zaspokoi głód. Nie objadaj się i unikaj produktów tłustych, bardzo słodkich czy słonych.

Zapomnij o alkoholu i napojach gazowanych. Pij wodę lub herbatki z dodatkiem imbiru – kłącza, które w medycynie chińskiej stosowane jest jako remedium na mdłości. Współcześni naukowcy nadal się jednak spierają, czy rzeczywiście jest to środek skuteczny. Uwaga: jeśli przyjmujesz na co dzień leki, skonsultuj z lekarzem, czy możesz spożywać imbir. W nadmiarze roślina wydłuża czas krwawienia, wpływa na ciśnienie krwi, nie jest wskazana dla osób z wrzodami.


Jeśli wolisz polegać na rozwiązaniach aptecznych, poproś farmaceutę o odpowiednie leki. Masz do wyboru m.in. preparaty bez recepty zawierające wyciągi z imbiru lub dimenhydrynat (lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwwymiotnym). Należy przyjąć je na około 30 minut przed rozpoczęciem podróży. Osobom, które szczególnie ciężko chorują lub nie działają na nie leki bez recepty, lekarz może przepisać medykamenty zawierające skopolaminę lub prometazynę.

ZADBAJ O DOBRE WARUNKI PODRÓŻY

  1. Staraj się siedzieć w miejscu chłodnym i przewiewnym. W samochodzie najlepszym miejscem jest to obok kierowcy, w samolocie zaś przy skrzydłach. Na pokładzie jednostki wodnej najlepiej będziesz się czuć poza kabiną, na zewnątrz.
  2. Unikaj silnych zapachów, także tych przyjemnych, bo mogą nasilać objawy choroby lokomocyjnej. Podobnie jak silne nasłonecznienie i wysoka temperatura.
  3. Pij często i małymi łykami wodę.
  4. Podczas jazdy skup uwagę na jednym punkcie.
  5. Nie kręć gwałtownie głową.
  6. Staraj się zająć czymś myśli, np. słuchaniem audiobooka czy ćwiczeniami oddechowymi. O czytaniu, oglądaniu filmów czy grze na telefonie lub tablecie zapomnij – to prosty przepis na kłopoty żołądkowe, bo czynności te tylko pogłębiają dezorientację mózgu.
  7. Rób częste postoje. Podczas przerwy staraj się przebywać w cieniu i zrelaksować.
  8. Nic nie pomaga? Zamknij oczy i spróbuj zasnąć.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content