DMUCHANE PRZEKĄSKI – CHRUP NA ZDROWIE

ZAPOMNIJ O BOGATYCH W NIEZDROWE TŁUSZCZE CHIPSACH CZY POPULARNYM POPCORNIE NA IMPREZACH! W TYM ROKU HITEM KULINARNYM SĄ BOGATE W BŁONNIK ROŚLINNE ZAGRYZKI. SPRAWDZĄ SIĘ ZWŁASZCZA JAKO NISKOKALORYCZNE PRZEKĄSKI W TRAKCIE DIETY.

PUFFING

Powiedzmy sobie szczerze: podjadanie ci nie służy. Zwłaszcza słodkich, słonych czy tłustych produktów, po które z łatwością możesz sięgnąć w każdej chwili, a które królują na domówkach i imprezach tanecznych. Jeśli naprawdę bez miseczki z ulubionym małym „co nieco” nie wyobrażasz sobie spotkania z przyjaciółmi, zapewnij sobie przekąski, które nie tuczą.

Zgodnie z najnowszą piramidą żywienia, opracowaną przez Instytut Żywności i Żywienia, zboża powinny być stałym elementem zbilansowanej diety. Im mniej przetworzone, tym lepiej. Wytwarza się je tzw. metodą puffingu (ekspandowania), poddając zboża działaniu pary wodnej pod bardzo wysokim ciśnieniem. Efekt? Atrakcyjna struktura bez użycia tłuszczu i sztucznych dodatków z zachowaniem wielu cennych składników odżywczych.

JEDZ EKSPANDOWANY AMARANTUS

Szczególnie cennym zbożem, które często możesz znaleźć w formie ekspandowanej, jest amarantus. Choć może po raz pierwszy o nim czytasz, jest to zboże uprawiane od bardzo dawna. Stanowiło podstawę wyżywienia starożytnych mieszkańców dzisiejszego Peru, Ekwadoru czy Meksyku. Jest źródłem łatwo przyswajalnego białka, jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, żelaza, magnezu, fosforu czy wapnia, a także wielu witamin. Polecany osobom zmagającym się z alergią na gluten, chorym na cukrzycę czy cierpiącym na schorzenia układu krwionośnego. To sprawdzony składnik nie tylko zdrowych przekąsek. Warto też sięgać po lekkie jak puch ziarna gryki, ryżu, kukurydzy, jęczmienia czy orkiszu. Ekspandowane ziarna wzbogacone o suszone i liofilizowane owoce zapewnią ci niezbędny zastrzyk energii w szkole i pracy lub po treningu.

FIT CHIPSY

Nie jesteś miłośnikiem „dmuchanej” żywności? Sięgnij po chipsy. Ale bynajmniej nie te tradycyjne, bogate w tłuszcze i rakotwórczy akryloamid. Nowoczesne metody wytłaczania i łączenia warzyw pozwoliły na stworzenie ich zdrowej alternatywy. Kolorowe i smaczne plastry ziemniaka, manioku, pasternaka, buraka opiekane w oleju słonecznikowym, a nie smażone w głębokim tłuszczu, z dodatkiem przypraw, zawierają nawet 60 proc. mniej tłuszczu niż te, do których byłaś przyzwyczajona. Jeśli lubisz egzotyczne smaki, sięgnij po zdrowe przekąski z Azji. Z Japonii i Korei wprost na nasze półki trafiły „dmuchane” chipsy z dodatkiem wodorostów. Bogate w wapń, witaminy A, B, C, E, K, PP, jod oraz błonnik stanowią cenne uzupełnienie twojej diety. Delikatne, o intensywnym kolorze, pięknie prezentują się też na przyjęciach.

Dla tych, którzy muszą zrezygnować nawet z tego typu przyjemności, najlepszym wyborem będą suszone chipsy z owoców i warzyw. Bez pieczenia i smażenia, suszone w niskiej temperaturze, zachowują intensywny smak i wiele cennych składników odżywczych w tym antyutleniacze, takie jak polifenole i witamina C.


JAK PRZYGOTOWAĆ CHIPSY Z WARZYW?

1. Wyszoruj dokładnie warzywa (np.: buraki, marchew) i osusz je, ale nie obieraj ze skórki
2. Pokrój warzywa na bardzo cienkie plasterki (w tym celu możesz użyć np. obieraka do warzyw lub tarkę)
3. Przełóż pokrojone warzywa do miski, dodaj oliwę lub olej, sól i dokładnie wymieszaj.
4. Nagrzej piekarnik do około 180 stopni i włącz termoobieg.
5. Blachę wyłóż papierem do pieczenia i rozłóż na niej warzywa.
6. Wstaw blachę do piekarnika i piecz ok. 30 minut (w zależności od rodzaju warzywa), w trakcie pieczenia możesz obracać plasterki warzyw.
7. Wyciągnij blachę z piekarnika i pozostaw do przestygnięcia.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content