CZERWONE KORALE DLA ZDROWIA, URODY I SMAKU

JARZĘBINA TO KRÓLOWA POLSKIEJ JESIENI! ROŚNIE NIEMAL WSZĘDZIE – W LESIE, PARKU, OGRODZIE A NAWET PRZY MIEJSKIEJ ULICY. NAJPIĘKNIEJ WYGLĄDA WŁAŚNIE TERAZ, GDY JEJ OWOCE NABIERAJĄ CZERWONEJ BARWY. ALE KORALE JARZĘBINOWE, OPRÓCZ TEGO, ŻE CIESZĄ NASZE OCZY, MAJĄ RÓWNIEŻ LICZNE WALORY ZDROWOTNE! JAK WYKORZYSTAĆ DLA ZDROWIA OWOCE JARZĘBINY?

JARZĘBINA LECZY

Małe kulki jarzębiny to doskonałe źródło witaminy C (35–45 mg w 100 g) i beta-karotenu. Zawierają też witaminy A, E, K, PP, witaminy z grupy B,  potas, sód, magnez i miedź. W ich składzie znajdziemy również  kwasy organiczne, antocyjany, flawonoidy, garbniki, pektyny i cukry.
Owoce jarzębiny stosuje się w leczeniu przeziębień, chorób płuc i nerek i anemii. Działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie, mają właściwości moczopędne i przeczyszczające.

Owoce jarzębiny wchodzą w skład wielu mieszanek ziołowych o działaniu przeczyszczającym, moczopędnym i przeciwzapalnym. Pomagają one przy zaburzeniach jelitowych, dolegliwościach układu moczowego oraz regulują przemianę materii. Są również składnikiem preparatów wzmacniających i witaminowych, stosowanych przy infekcjach bakteryjnych i wirusowych oraz w ramach profilaktyki i rekonwalescencji.

JARZĘBINA PIELĘGNUJE

Kosmetyki na bazie owoców jarzębiny działają ściągająco, antybakteryjnie i odżywczo. Jarzębina pomaga leczyć trudno gojące się rany, rozszerzone naczynka i trądzik, kremy i żele z wyciągiem z owoców jarzębiny świetnie radzą sobie również z opuchlizną i cieniami pod oczami.

JARZĘBINA SMAKUJE

Jarzębina może stanowić dodatek do mięs, sosów, sałatek i surówek. Niektórzy robią z niej dżemy, konfitury i nalewki. Ale uwaga – surowe owoce jarzębiny są trujące – sprawia to zawarty w nich kwas parasorbowy! Jarzębina nadaje się do jedzenia dopiero, gdy zostanie wcześniej ususzona, ugotowana lub zamrożona przez minimum 36 godzin.


KIEDY ZBIORY?

Owoce jarzębiny są czasem dojrzałe już we wrześniu – wszystko zależy od pogody, im cieplejsze lato, tym szybszy zbiór. Jarzębinę najlepiej zrywać wtedy, gdy jej owoce z łatwością odrywają się od łodyg – to sprawdzony sposób na to, by potwierdzić dojrzałość owoców.

Podczas zbiorów ścinamy całe baldachy, następnie suszymy je i oddzielamy owoce od łodyg.
Owoce jarzębiny najlepiej zbierać w miejscu oddalonym od centrów przemysłowych i dróg, dzięki temu owoce będą mniej zanieczyszczone.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content