ALFABET DIET. „T” JAK DIETA TRÓJKOLOROWA

STOSOWANIE TRÓJKOLOROWEJ DIETY DAJE NAM MOŻLIWOŚĆ NIE TYLKO REDUKCJI MASY CIAŁA (BEZ NADMIERNYCH WYRZECZEŃ I UCZUCIA GŁODU), ALE JEST RÓWNIEŻ SPOSOBEM NA LEPSZĄ KONTROLĘ WŁASNEGO ZDROWIA I PROFILAKTYKĘ CHORÓB CYWILIZACYJNYCH.

KIM BYŁ MARTIN KATAHN?

Martin Katahn był profesorem psychologii na amerykańskim Uniwersytecie w Vanderbilt. W latach 80. prowadził on szeroko zakrojone badania oraz wydawał liczne publikacje z zakresu psychologii zdrowia poświęcone kontroli wagi. Jego badania nad otyłością były po części spowodowane jego doświadczeniami związanymi z walką z otyłością.

Jego pierwsza książka na temat kontroli wagi, „Rozwiązanie dwustu kalorii: jak spalić dodatkowe dwieście kalorii i przestać odchudzać”, została opublikowana w 1982 roku. Cztery lata później w książce „Dieta Rotacyjna”, zaproponował sposób na redukcję wagi w oparciu o dzienne harmonogramy spożycia kalorii przez okres trzech tygodni, a następnie tydzień „podtrzymywania”. Książka ta sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy i została przetłumaczona na kilka języków. Katahn jest autorem i współautorem wielu innych publikacji na temat diety i utraty wagi, w tym The T-Factor Diet i The Cancer Prevention Good Health Diet: A Complete Program for a Longer, Healther Life.

NA CZYM POLEGA DIETA TRÓJKOLOROWA?

Dieta opiera się na spożywaniu posiłków bazujących na produktach roślinnych. Katahn podzielił je na trzy grupy: czerwone, żółto-pomarańczowe i zielone. Każde danie na tej diecie powinno być w taki sposób skomponowane, aby kolorowe owoce i warzywa stanowiły znaczną większość na talerzu i tym samym decydowały o kolorze posiłków.

Profesor Katahn zalecał spożywanie 4-5 posiłków dziennie w równych odstępach czasowych (około co trzy godziny). W ich skład powinno wchodzić około 9 porcji owoców i warzyw oraz około sześć porcji ziarna (zboża pełnoziarniste). Dzienne spożycie tłuszczy powinno być ograniczone do około dwóch małych łyżeczek, zaś z produktów białkowych zaleca się spożywanie niskotłuszczowych produktów mlecznych oraz ryby i drób w ilości do 170 gramów dziennie. Dieta trójkolorowa zaleca regularne nawadnianie organizmu wodą, ogranicza natomiast spożycie kawy (do dwóch filiżanek dziennie) i wyklucza wszystkie napoje gazowane oraz wysoko przetworzone soki i nektary.

Dieta trójkolorowa nie skupia się na szczegółowych jadłospisach, nie zakłada również skrupulatnego liczenia kalorii. Jedynym wymaganiem, jakie stawia jest znaczne ograniczenie produktów odzwierzęcych i cukrów prostych na rzecz produktów pochodzenia roślinnego.

Co ciekawe – twórca diety, zdając sobie sprawę z trudności, jakie mogą wiązać się z trójkolorowym sposobie żywienia, zalecał pacjentom stopniowe wprowadzanie zmian: rozpoczęcie diety od komponowania zgodnie z nią jednego posiłku dziennie i stopniowe zwiększanie ilości dietetycznych posiłków aż do całkowitego przejścia na żywienie zgodne z dietą.

ZA I PRZECIW

Jedzenie większej ilości owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych to bardzo dobry sposób na redukcje wagi i zachowanie zdrowia, który potwierdzony został w wielu badaniach naukowych. Dieta ta nie daje natychmiastowych i spektakularnych efektów – na nie trzeba poczekać, co może być dla niektórych osób zniechęcające. Trzeba również pamiętać, że przygotowanie posiłków opartych na owocach i warzywach wymaga trochę wysiłku: regularnego planowania, zakupów i co dla niektórych może być dużą przeszkodą – samodzielnego przygotowania dań. i choć produkty te są łatwo dostępne, to w sezonach zimowych mogą być drogie.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I TRYB ŻYCIA

Profesor Katahn zalecał, aby trójkolorowemu odżywianiu towarzyszyła regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia i uprawianie sportu  mają pacjenta nie tylko wspomóc w redukcji masy ciała, ale również być sposobem na radzenie sobie ze stresem.

Bardzo ważnym czynnikiem, o jakim pisał Katahn w kontekście motywacji do prowadzenia diety było unikanie szkodliwych dla zdrowia czynników zewnętrznych. Zwracał tu uwagę na czynniki takie jak relacje międzyludzkie, czynniki środowiskowe oraz środowisko pracy.

DLA KOGO JEST DIETA TRÓJKOLOROWA?

Dieta ta jest odpowiednia niemal dla każdego, jedynie osoby mające problem z nerkami powinny kontrolować spożycie owoców i warzyw o wysokiej zawartości potasu.

Niemniej jednak, zanim zdecydujemy się na stosowanie diety trójkolorowej – warto taką zmianę skonsultować z lekarzem lub dietetykiem oraz – gdy zajdzie potrzeba – wdrożyć zalecaną suplementację. Podczas stosowania diety należy pamiętać o regularnej kontroli zdrowia.

Źródła:

  • https://news.vanderbilt.edu/2019/09/26/vanderbilt-psychology-professor-who-created-rotation-diet-has-died/
  • Rodriguez, 74 skuteczne Diety , Imprint 2008

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content