Jak sobie radzić z jesienno-zimową chandrą?

  Jak sobie radzić z jesienno-zimową chandrą?

  17 listopada 2017
   

  Jesienią, kiedy robi się chłodno, a dni są coraz krótsze, wielu z nas narzeka na spadek nastroju i brak motywacji do działania. Po czym poznać, czy to tylko chwilowy stan, czy może już depresja? Jak przetrwać ten czas? Poznaj opinię i rady naszego eksperta!

  Kobieta z czarną parasolką w czasie jesiennego deszczu

  Jesienny spadek nastroju to depresja      MIT! 

  Depresja sezonowa może dotykać 2-4% z nas. Często nadużywamy jednak tego terminu. Gdy przez co najmniej dwa tygodnie codziennie odczuwamy spadek nastroju, brak zainteresowania i radości z tego, co sprawiało nam przyjemność, a objawy zakłócają normalne funkcjonowanie, może to być depresja. Jednak diagnozę zawsze powinien postawić specjalista!

  Winny jest brak słońca      FAKT! 

  Światło słoneczne wpływa na wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników. Jego brak powoduje niedobór tzw. hormonu szczęścia oraz większą produkcję melatoniny – hormonu snu, przez co jesteśmy senni i zmęczeni.

  Pomogą suplementy i zioła      FAKT! 

  Przy zwykłej chandrze możemy przyjmować magnez i witaminy z grupy B, które wspomagają układ nerwowy, a także ziołowe preparaty. Na poprawę nastroju wpływa m.in. dziurawiec (jednak pamiętajmy, że może on wejść w interakcje z niektórymi lekami) oraz żeń-szeń.

  Fototerapia jest nieskuteczna      MIT! 

  Jej skuteczność jest potwierdzona naukowo. Naświetlanie zaleca się zarówno jako metodę leczenia spadku nastroju, jak i w ramach profilaktyki. Lampy do światłoterapii to podstawowe wyposażenie skandynawskich ośrodków zdrowia, lotnisk, biur czy uczelni, a nawet domów.

  Nic nie możemy na to poradzić      MIT! 

  Możemy pomóc sobie sami! Każdy wie najlepiej, co sprawia mu przyjemność – basen, książki, kino, a może kurs tańca? Poniżej przedstawiamy kilka naszych sposobów. Jednak pamiętaj, że nie zastąpią one wizyty
  u specjalisty!

  icon_sposoby_na_chandre
  para na jesiennym spacerze z psem

  Nie zamykaj się w domu. Nawet krótki spacer może poprawić samopoczucie!

  Młoda kobieta w białym szlafroku w saunie

  Rozgrzej się w saunie! To dobry sposób na dotlenienie i wzmocnienie odporności.

  Na stole: banany, czekolada, orzechy, szpinak, awokado

  Pamiętaj o zdrowej diecie. Powinna być bogata zwłaszcza w magnez i witaminę B, które wspomagają układ nerwowy. Warto sięgać po banany, gorzką czekoladę, rośliny strączkowe, orzechy, szpinak i ryby.

  Dojrzałe małżeństwo rozgrzewa się przed jesiennym joggingiem

  Bądź aktywny! Regularne ćwiczenia pomagają zwalczyć złe samopoczucie, dodają energii i poprawiają jakość snu. Nie musisz wykonywać forsownych ćwiczeń, wystarczy zwykły spacer!

  lawendowy olejek i świeczka

  Wykorzystaj moc aromaterapii. Zapal pachnącą świecę albo przygotuj ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku – antydepresyjnie zadziała zwłaszcza pomarańczowy, herbaciany czy różany, a lawenda i melisa wyciszą i pomogą zasnąć.

  Jednak pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem! Nie jest to terapia dla osób cierpiących na żylaki, z niewydolnością oddechową, chorobami serca czy kobiet w ciąży i podczas miesiączki.

  Pamiętajmy, że w jesiennym spadku nastroju dużo zależy od nas samych. Właściwa dieta, aktywność fizyczna i pozytywne nastawienie pomogą przetrwać ten trudny czas.

  NastępnyPoprzedni

  NASI PARTNERZY

  X