Zapraszamy do Muzeum!

„Współistnienie” to opowieść o pandemii prowadzona z punktu widzenia mieszkańców Krakowa. Ta niemalże reporterska wystawa, stworzona przez Muzeum Kraków, pokazuje jak pandemia zmieniła nasze życie, sposób myślenia i postrzegania świata w czasach gdy troska o zdrowie stała się głównym elementem naszej codzienności.

Fundacja Ziko dla Zdrowia nie przez przypadek została mecenasem właśnie tej wystawy. „Współistnienie” porusza temat niezwykle ważny i równie trudny, co warty opisania – nie tylko z punktu widzenia naszej Fundacji, która zajmuje się zdrowiem, ale również z punktu widzenia całego społeczeństwa.

Pandemia wywróciła dotychczasowy porządek świata, którego byliśmy nauczeni. Musieliśmy się nauczyć nowego współistnienia – z wirusem i otoczeniem. Troska o zdrowie stała się głównym elementem naszej codzienności. Wokół zachowania zdrowia toczyły się dyskusje, z myślą o zdrowiu podejmowaliśmy lub zaniechaliśmy podejmowania pewnych działań…Niosło to za sobą masę ograniczeń i trudności ale również otwierało nas na nowe rozwiązania, staliśmy się sobie pomocni, empatyczni.

Wystawa współtworzona

Wystawa „Współistnienie” będzie okazją by na nowo wrócić do uczuć, przeżyć i przedmiotów towarzyszących nam w czasie pandemii – zgromadzenie tych wszystkich świadectw „czasów zarazy” to nie tylko efekt działań pracowników Muzeum Krakowa, ale przede wszystkim wielkiego zaangażowania krakowian, którzy współtworzyli ekspozycję. Tak więc na wystawie znajdziemy zarówno kronikę  czasów pandemii w formie osobistych relacji, jak i fizycznych pamiątek, będziemy mogli odwołać się nie tylko do artystycznych relacji zainspirowanych walką z wirusem, ale również do naukowych faktów.

Na wystawie odnajdziemy historie i relacje małych i wielkich bohaterów: zwykłych mieszkańców miasta i tych, którzy wciąż służą na pierwszej linii walki z pandemią – pracowników służby zdrowia. – To przede wszystkim wystawa o ludziach, o nas i naszych emocjach – podkreśla Mateusz Zdeb, kurator wystawy.

Dziękujemy!

Dziękujemy Dyrekcji oraz Pracownikom Muzeum Kraków za zaproszenie naszej Fundacji do objęcia wystawy mecenatem oraz współpracy.

Dziękujemy także wszystkim wolontariuszom, którzy zaangażowali się w to wydarzenie, szczególnie pani mgr. Justynie Cagarze, która podzieliła się z nami swoją bardzo osobistą relacją z tych trudnych chwil  i pani mgr Annie Stobierskiej, która przeanalizowała dla nas dane dotyczące farmacji w czasie pandemii.

Zapraszamy

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, do powrotu do uczuć, przeżyć i przedmiotów towarzyszących nam w czasie pandemii, a przede wszystkim do wspólnego budowania nadziei na lepsze jutro.
Wystawa „Współistnienie” będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Krakowa (Oddział Muzeum Podgórza przy ulicy Limanowskiego 51 w Krakowie) do 24 kwietnia 2022 roku. Zachęcamy nie tylko do odwiedzin muzeum, ale również do dzielenia się z innymi zwiedzającymi oraz twórcami wystawy refleksjami, wspomnieniami, historiami, emocjami i intuicjami, bo „Współistnienie” to nie jest opowieść pisana wyłącznie w czasie przeszłym, dokonanym. To historia, która dzieje się tu i teraz. Więcej informacji o wystawie>>>

Fot. Katarzyna Bednarczyk /Muzeum Krakowa

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content