CHOROBA ALZHEIMERA. O czym warto wiedzieć?

CHOROBA ALZHEIMERA WZIĘŁA SWOJĄ NAZWĘ OD NIEMIECKIEGO NEUROPATOLOGA ALOISA ALZHEIMERA, KTÓRY W 1906 ROKU JAKO PIERWSZY ROZPOZNAŁ I OPISAŁ TĄ CHOROBĘ. TA CHOROBA NEURODEGENERACYJNA, DOTYCZY GŁÓWNIE OSÓB PO 65. ROKU ŻYCIA I NAZYWANA JEST INACZEJ PRZEDSTARCZYM ZANIKIEM MÓZGU.

PRZYCZYNY ZACHOROWAŃ

Naukowcy do dziś nie wypowiedzieli się jednoznacznie na temat przyczyn występowania tej choroby.
Uważa się, że działaniem ją wywołującym jest nieprawidłowe gromadzenie się białek w komórkach mózgowych i wokół nich, nie wiadomo jednak co powoduje rozpoczęcie tego procesu.
Owo nieprawidłowe gromadzenie białek sprawia, że zmniejsza się liczba neuroprzekaźników zaangażowanych w proces komunikacji pomiędzy komórkami mózgowymi. W przypadku osób z chorobą Alzheimera mamy do czynienia ze szczególnie niskim poziomem neuroprzekaźnika acetylocholiny.

OZNAKI I OBJAWY CHOROBY

Objawy choroby Alzheimera rozwijają się stopniowo przez wiele lat – zwiększa się zarówno ich zakres jak i stopień. Pierwszym symptomem choroby są zazwyczaj problemy z pamięcią  krótkotrwałą, przy zachowaniu bardzo dobrej pamięci długotrwałej.  Z czasem problemy z pamięcią krótkotrwałą dają się obserwować coraz częściej i są coraz poważniejsze oraz zaczynają im towarzyszyć kolejne objawy chorobowe.

Objawy choroby Alzheimera różnią się od siebie na poszczególnych etapach otępienia:

•          OTĘPIENIE ŁAGODNE
problemy z zapamiętywaniem, rozproszona uwaga, huśtawka nastrojów, problemy osobowościowe, wycofanie z życia rodzinnego, społecznego i kulturalnego.
•          OTĘPIENIE O ŚREDNIM NASILENIU
Do objawów obserwowanych w otępieniu łagodnym dochodzą: zaburzenia mowy i umiejętności wysławiania się zaburzenia orientacji, niepoznawanie znajomych miejsc, kłopoty z rozpoznawaniem bliskich osób, zachowania agresywne, rozdrażnienie, bezsenność, halucynacje i urojenia. .
•          OTĘPIENIE ZAAWANSOWANE
Do objawów obserwowanych w otępieniu łagodnym oraz o średnim nasileniu dochodzą: brak umiejętności wykonywania prostych czynności codziennych, brak rozpoznawania najbliższych osób, nieumiejętność oceny pory dnia, nieumiejętność prowadzenia rozmów, kłopoty z chodzeniem i z utrzymaniem moczu i stolca.


DIAGNOZA I LECZENIE

Ponieważ objawy choroby Alzheimera postępują powoli i dotyczą osób w wieku senioralnym często jest ona łączona mylnie z przebiegającym procesem starzenia i dość późno oraz rzadko diagnozowana.
Nie ma jednego testu, którego można by użyć do zdiagnozowania choroby Alzheimera. Jej rozpoznanie najczęściej zaczyna się w ramach wizyty u lekarza rodzinnego, który po rozmowie z pacjentem ocenia szczegółowo objawy oraz kieruje na dalsze badania specjalistyczne, m.in.,  tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.
Badania te, co prawda, nie potwierdzają diagnozy choroby Alzheimera, ale wykluczają inne czynniki otępienia, takie jak: guz mózgu, niedokrwienie czy zmiany pourazowe.
Niestety, jak dotąd nie opracowano lekarstwa na chorobę Alzheimera. Leki zapisywane dla pacjentów z Choroba Alzheimera tylko łagodzą lub opóźniają pewne objawy inie są w stanie skutecznie zatrzymać postępu choroby.

ZAPOBIEGANIE CHOROBIE ALZHEIMERA

Ponieważ dokładna przyczyna choroby Alzheimera jest nadal nieznana, nie ma określonego sposobu zapobiegania tej chorobie. Niemniej jednak prowadzenie zdrowego trybu życia oraz duża aktywność fizyczna, poznawcza i społeczna są czynnikami, które lekarze wskazują jako obniżające ryzyko zachorowania.

Szczególnie na te kwestie powinny zwrócić osoby będące w grupie ryzyka zachorowania, czyli: osoby po 40 r.ż. (szczególnie kobiety), osoby pochodzące w rodzin, w których występowały już zachorowania na tą chorobę oraz osoby z Zespołem Downa.
Wśród dodatkowych czynników ryzyka znajdują się również niskie wykształcenie, nadciśnienie, upośledzenie słuchu, palenie wyrobów tytoniowych, otyłość, depresja, brak aktywności fizycznej, cukrzyca, rzadkie kontakty społeczne, nadmierne spożycie alkoholu, urazy głowy w wieku średnim i narażenie na zanieczyszczenie powietrza w późniejszym wieku.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content