ALFABET DIET. „W”. JAK DIETA WOLUMETRYCZNA

SMACZNIE, ZDROWO I SYCĄCO – OTO ZASADY ŻYWIENIA, KTÓRE SPODOBAJA SIĘ CHYBA KAŻDEJ OSOBIE, KTÓRA PRZECHODZI NA DIETĘ. CO WIĘCEJ, TA DIETA MA SWOJE UZASADNIENIE NAUKOWE I POTWIERDZONĄ SKUTECZNOŚĆ. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O DIECIE WOLUMETRYCZNEJ!

Dieta wolumetryczna została opisana w książce dr Barbary Rolls, kierownik Katedry Dietetyki na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii. „The Volumetrics Eating Plan” od wielu lat cieszy się niesłabnąca popularnością i jest polecana przez wielu specjalistów zajmujących się tematyką zdrowia i dietetyki.

ZASADY DIETY

Podstawowe zasady diety bazują na zmianie nawyków żywieniowych, podjęciu aktywności fizycznej i ścisłej samokontroli w tych kwestiach. Zaleca się, aby pacjenci monitorowali i zapisywali rezultaty diety (pory posiłków i ilość spożywanych kalorii, rodzaje wykonywanych ćwiczeń fizycznych) oraz swoje samopoczucie. Takie zapiski mają być motywujące do wytrwania na diecie, ale mogą również skłaniać do refleksji dotyczących radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i nudą  za sprawą objadania się, czy rezygnacji z aktywności.

DLACZEGO WOLUMETRYCZNA?

Dieta wolumetryczna to inaczej dieta objętościowa. Dzieli ona produkty pokarmowe na cztery grupy, biorąc pod uwagę wielkość produktu i jego wartość energetyczną.

  • W grupie pierwszej są produkty dużej objętości, a niewielkiej kaloryczności. pomidory, sałata, beztłuszczowy nabiał itp.
  • Drugą grupę stanowią produkty o nieco wyższej energetyczności: warzywa i owoce nieco bogatsze w skrobię lub cukier, a także chude mięso, produkty zbożowe w pełnoziarnistej mąki i niekonserwowane warzywa strączkowe.
  • Trzecia grupa produktów to produkty tzw. średniokaloryczne: nieco tłustsze mięso oraz sery.
  • Czwarta, ostatnia grupa to wszystko to, co w niewielkiej objętości dostarcza dużo energii np. oleje, masło, orzechy, ale także słone przekąski, słodycze i alkohol.

CO JEŚĆ?

Dieta wolumetryczna zakłada dzienne spożycie 5 posiłków w stałych porach. Odstępy między nimi powinny wynosić około 3 godziny. Trzy z nich są daniami głównymi (śniadanie – obiad – kolacja), zaś dwa są przekąskami.
Ilość kalorii przyjmowanych w ramach posiłków powinna być ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta przez lekarza lub dietetyka i być równa lub nieco niższa wartościom, które należy spożywać zgodnie z normami (czyli około 2500 dla dorosłych mężczyzn oraz 2000 dla dorosłych kobiet). Ponadto w diecie nie należy wykluczać żadnych potrzebnych naszemu organizmowi składników oraz dbać o ilość przyjmowanych witamin i minerałów oraz nawodnienie organizmu (pić minimum 8 szklanek wody w ciągu dnia).

Dobór produktów do posiłków powinien być uzależniony zarówno pod względem kaloryczności, jak i wartości odżywczych. W początkowej fazie diety zaleca się, aby posiłki były duże, ale skomponowane głównie z produktów wymienionych w grupie pierwszej i drugiej – tak, aby pacjent mógł mieć poczucie sytości po każdym posiłku i czuł motywacje do wytrwania na diecie. W późniejszych etapach można sięgać po potrawy bardziej kaloryczne z kolejnych grup produktów, jednak trzeba w takim przypadku zwracać uwagę na wielkość porcji: im większa kaloryczność dania, tym mniejsza porcja.

Na diecie nie ma produktów zakazanych – w ramach posiłków można zaplanować również słodkie przekąski oraz alkohol (niewielka porcja alkoholu dozwolona jest tylko od czasu do czasu , ze względu na niekorzystne skutki regularnego spożywania alkoholu).

DLA KOGO DIETA WOLUMETRYCZNA?

Dieta wolumetryczna oparta jest na produktach bogatych w składniki odżywcze o indywidualnie określonej kaloryczności, zakłada również utrzymanie aktywności fizycznej oraz stałe pory posiłków. Powinna być ona prowadzona wg. zaleceń oraz pod kontrola lekarza lub dietetyka. Te aspekty wpływają na to, że wytrwanie na diecie wolumetrycznej może być dla pacjenta zbyt trudne. Bo choć jest to niewątpliwie bardzo zdrowy sposób odżywiania, to jednak wymaga wielu nakładów pracy pacjenta, wyrzeczeń i  silnej motywacji.

EFEKTY DIETY

Dieta wolumetryczna to nie dieta cud… Na jej efekty trzeba trochę poczekać, ale za to redukcja masy ciała odbywa się w sposób bezpieczny. Ilość zgubionych kilogramów ocenia się raz w miesiącu, zaś dieta powinna być tak skomponowana a aktywność fizyczna tak zaplanowana, aby pacjent odchudzał się z prędkością około 4-5 kg. miesięcznie. Utrata nadwyżkowych kilogramów musi być ponadto powiązana z budowaniem kondycji fizycznej – celem tej diety jest nie tylko zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również uzyskanie właściwych proporcji składników w organizmie i prawidłowej budowy sylwetki.

 

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content