SZPITAL POLOWY ROZPOCZNIE DZIAŁANIE W TARNOPOLU

SZPITAL POLOWY POLSKIEJ MISJI MEDYCZNEJ ROZPOCZNIE SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ W UKRAINIE WIOSNĄ 2023 ROKU. PO WIELU KOMPLIKACJACH PODCZAS REALZACJI TEGO PROJEKTU (KTÓRYCH PRZYCZYNA TKWI W TOCZĄCYCH SIĘ WALKACH WOJENNYCH),  PLACÓWKA ROZPOCZNIE SWOJE FUNKCJONOWANIE W TARNOPOLU, NA ZACHODZIE UKRAINY.

W obliczu wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą, wiosną 2022 roku Polska Misja Medyczna (PMM) wraz z partnerską organizacją TDH Italy planowała instalację szpitala polowego w Ukrainie oraz  finansowanie bieżących kosztów jego funkcjonowania (zakup środków medycznych i leków oraz zatrudnienie personelu medycznego). Projekt ten otrzymał również wsparcie naszej Fundacji Ziko dla Zdrowia – dzięki wsparciu licznych darczyńców przekazaliśmy na ten cel dofinansowanie w wysokości 351 641,97 złotych

Uruchomienie szpitala planowano na kwiecień 2022 roku, miało się to odbyć w ramach umowy ze szpitalem w Zaporożu. Z myślą o tym projekcie ze środków włoskiego donora zakupiono 13 namiotów włoskiej firmy FERRINO wraz z podłogami i okablowaniem. Środki w wysokości ponad 351 tys. złotych na zakup profesjonalnego wyposażenia szpitala w sprzęt medyczny przekazała Fundacja Ziko dla Zdrowia. Ponadto wsparcia udzieliła również firma LG, przekazując dla placówki wyposażony ambulans.

Niestety, ze względu na ofensywę wojsk rosyjskich, szpital w Zaporożu zrezygnował z realizacji umowy z powodu braku wymaganego bezpieczeństwa.

Kolejna umowa dotycząca instalacji i uruchomienia działania szpitala została zawarta w kwietniu 2022 roku ze szpitalem w Mikołajowie. Niestety z powodu ciągłych bombardowań i pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa, także szpital w Mikołajowie odmówił instalacji szpitala polowego.

Trzecia umowa została podpisana ze szpitalem w Kazance w lipcu 2022 roku. Niestety,  z początkiem września szpital w Kazance przesłał pismo, w którym poinformował o braku możliwości podjęcia działań w celu uruchomienia szpitala, ze względu  na brak bezpieczeństwa w tej lokalizacji. Wówczas namioty oraz sprzęt medyczny szpitala polowego zostały zmagazynowane w szpitalu w Kazance, a przekazany przez LG ambulans, skierowany został do pracy w szpitalu w Arbuzince. W październiku część sprzętu została przekazana jako darowizny do innych szpitali w Ukrainie, by urządzenia mogły służyć poszkodowanym przez działania wojenne mieszkańcom.

W listopadzie 2022 odbyły się rozmowy ze szpitalem w Tarnopolu, który wyraził gotowość do instalacji namiotów. W związku z tym trwają pracę nad uruchomieniem placówki w tej lokalizacji. Otwarcie szpitala zaplanowano na przełomie marca i kwietnia 2023 roku, osiągnie on pełną operacyjność najpóźniej w maju 2023 i będzie działać przez 6 miesięcy.

Całość kosztów funkcjonowania szpitala przez 6 miesięcy, zakup niezbędnego wyposażenia m.in. mebli szpitalnych, koszty transportu, utrzymania ambulansów i pracy lekarzy szacowany jest na około 1,3 miliona euro. Nasza Fundacja przekazała na zakup niezbędnego wyposażenia do funkcjonowania szpitala darowiznę w wysokości  351 641,97 złotych.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content