ZDROWY UŚMIECH - scenariusz zabaw edukacyjnych

Każdy rodzic i opiekun dziecka w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym może skorzystać z naszego scenariusza zabawy “Zdrowy uśmiech”. Dzięki proponowanym aktywnościom poznawczym, plastycznym i ruchowym dzieci mają szansę nie tylko na poznanie kilku ważnych i ciekawych faktów o higienie jamy ustnej, ale również nauczą się prawidłowego mycia zębów i będą się świetnie bawić!


I

Zapoznaj się z treścią krótkiego artykułu o higienie jamy ustnej i profilaktyce próchnicy u dzieci. Zawarte w nim informacje przydadzą się do przeprowadzenia zajęć z dzieckiem. POBIERZ ARTYKUŁ >>>

II
Przygotuj:

– kilka zdjęć z dzieciństwa malucha, na których widać różne etapy wzrostu zębów,
– lusterko, obrany ze skórki twardy owoc lub warzywo (jabłko, marchewka itp.),
– ugotowane jajko,
– balon, czarny pisak, kartkę papieru, nożyczki, taśmę przezroczystą,
– jogurt naturalny, ulubiony owoc dziecka,
– kredki,

III

Wydrukuj kolorowankę POBIERZ GRAFIKĘ O HIGIENIE JAMY USTNEJ>>>. Jeżeli nie masz drukarki pobierz kolorowankę na komputer i przygotuj czystą kartkę.

Zajęcia rozpocznij od rozmowy z dzieckiem, w której opowiesz mu o etapach kształtowania się uzębienia u ludzi. Swoją opowieść możesz zilustrować zdjęciami, na których widać malucha bez zębów, z pierwszymi ząbkami mlecznymi, z pierwszymi zębami stałymi. Niech oglądanie zdjęć będzie dla Was okazją do wspomnień. Opowiedz dziecku o tym, kiedy pojawił się u niego pierwszy ząbek, jak wyglądała pierwsza szczoteczka do zębów itp. Wytłumacz mu dlaczego pierwsze ząbki nazywamy mlecznymi (pojawiają się w wieku, gdy głównym pokarmem dla dziecka jest mleko), zaś kolejne stałymi.

I

Następnie zachęć dziecko, aby przy użyciu lusterka obejrzało dokładnie swoje zęby, zwróć mu przy tym uwagę na to, że:

– zęby rosną w dwóch rzędach, pierwszy z nich jest usytuowany na szczęce górnej, drugi zaś na szczęce dolnej,
– policzcie razem zęby dziecka – sprawdźcie ile jest ząbków u góry, ile zaś na dole,
– zwróćcie uwagę na kształt zębów, opowiedz dziecku do czego służą siekacze (gryzienie i odgryzanie pożywienia), kły (przytrzymywanie i rozrywanie pożywienia) oraz trzonowce (żucie i mielenie pożywienia.

II

Zaproś dziecko do smacznej zabawy i pozwól mu sprawdzić w jaki sposób jego zęby radzą sobie ze swoimi zadaniami. Najpierw poproś dziecko aby tak jak zwykle ugryzło i zmieliło w zębach twardy owoc, potem zaś poproś, aby zrobiło to w inny sposób np. odgryzając trzonowcami, a mieląc siekaczami. Dzięki takiemu ćwiczeniu dziecko przekona się o roli poszczególnych zębów.

III

Zwróć uwagę dziecka, że jedzenie jest jedynym zadaniem, jaki mają wykonywać nasze zęby i nie wolno z nich korzystać jak z „narzędzi” – np. przytrzymując w nich zabawki, rozdzielając klocki, łupiąc orzeszki itp. Na przykładzie ugotowanego jajka opowiedz dziecku o budowie zębów. W tym celu przekrójcie ugotowane jajko (najlepiej nożem z piłką). Zwróć uwagę dziecka, ze jajko jest zbudowane z trzech warstw: jednej twardej i dwóch miękkich. Opowiedz nieco o nich.

– Szkliwo zęba jest bardzo twarde, jak skorupka jajka. Jego celem jest ochrona kolejnych, wewnętrznych warstw zęba.
– Pod szkliwem znajduje się zębina (białko jajka).
– Pod zębiną znajduje się miazga – jest to najwrażliwsza część zęba, dlatego też jest ona chroniona przez szkliwo i zębinę.

Przy okazji poznawania budowy zęba opowiedz dziecku o tym, w jaki sposób ząb może zachorować. Wspólnie wytnijcie fragment jajka – najpierw uszkadzając samą skorupkę, potem skorupkę i białko, na końcu zaś skorupkę, białko i żółtko – w ten sposób w łatwy sposób zilustrujesz dziecku, czym jest ubytek w zębie.

Opowiedz dziecku, jakie zachowania będą go chronić przed ubytkami w zębach (prawidłowa higiena, zdrowa dieta, regularne wizyty u stomatologa). Dzięki nim zęby będą zdrowe i silne.

IV

Opowiedz dziecku o tym, w jaki sposób odbywa się wymiana zębów mlecznych na stałe. Zapytaj dziecko, jak sądzi: dlaczego traci się zęby mleczne i na ich miejsce wyrastają stałe. Jeżeli dziecko nie potrafi wymyśleć odpowiedzi – postaraj się je ukierunkować, zadając dodatkowe pytania: „a czy dorosłemu człowiekowi byłoby wygodnie ugryźć jabłko, gdyby w swoich dużych ustach miał tylko 20 małych ząbków?”.

W zabawie plastycznej z balonem przeprowadź z dzieckiem następujące doświadczenie:

– nadmuchaj balon do połowy i zwiąż tak, aby móc go ponownie rozwiązać,
– pisakiem namalujcie na balonie buźkę (metodą kropka-kreska): oczy, nos i uśmiech 🙂
– wytnijcie z białego papieru 20 małych kwadratów (0,5 cm), a następnie przy pomocy taśmy przezroczystej przyklejcie każdy osobno, w równych i niewielkich odstępach wzdłuż linii ust, narysowanych na baloniku – po 10 na górze i na dole.
– Rozwiąż i nadmuchaj balon do końca. Zwróć uwagę dziecka jak śmiesznie wygląda teraz balonowa twarz – choć jest ona dużo większa to zęby cały czas są malutkie a pomiędzy nimi pojawiły się puste miejsca. Opowiedz dziecku, że właśnie tak śmiesznie wyglądaliby dorośli, gdyby nie wyrosły im stałe zęby.

V

Pobaw się z dzieckiem nadmuchanym balonem – podrzucajcie i łapcie go, proś dziecko aby spróbowało odbić balon głową, kolanem i stopą. Za prawidłowe wykonanie tych zadań nagrodź dziecko smakołykami: jogurtem naturalnym i ulubionymi owocami. Wspólnie przygotujcie małą przekąskę a w trakcie posiłku opowiedz dziecku o tym, jakie pokarmy należy zjadać, aby mieć zdrowe zęby.

VI

Po posiłku zachęć dziecko do wyszczotkowania zębów – zwróć uwagę aby dziecko zrobiło to porządnie, w miarę potrzeb wspieraj je w prawidłowym wykonaniu tych czynności.

VII

Na koniec zaproponuj dziecku wspólną zabawę przy kolorowance (GRAFIKA O HIGIENIE JAMY USTNEJ). Jeżeli nie masz wydrukowanej kolorowanki spróbujcie wspólnie stworzyć pracę o tematyce dbania o zdrowie zębów. Wykonaną pracę powieście w widocznym miejscu (np. w łazience), aby przypominała wszystkim domownikom, o tym, że trzeba dbać o zdrowy uśmiech!

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content