Ruch to zdrowie, czyli jak ważna jest aktywność ruchowa dziecka

AKTYWNOŚĆ RUCHOWA DZIECKA WPŁYWA POZYTYWNIE NA JEGO ZDROWIE ORAZ ROZWÓJ FIZYCZNY, EMOCJONALNY, SPOŁECZNY I UMYSŁOWY. DLATEGO WARTO ZACHĘCAĆ MALUCHA DO AKTYWNOŚCI I ZADBAĆ O TO, ABY KOJARZYŁA MU SIĘ ONA JAK NAJLEPIEJ I SPRAWIAŁA MU PRZYJEMNOŚĆ.

Ruch jest naturalną potrzebą a jednocześnie niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju dziecka. Aktywność fizyczna przyjmuje różną postać, w zależności od wieku, fazy rozwoju czy osobistych preferencji dziecka. Ale niezależnie od tego, czy jesteśmy opiekunami raczkującego malca, czy szalejącego na deskorolce nastolatka naszą rolą jest towarzyszenie dziecku w jego aktywności fizycznej: wspieranie go i motywowanie do działania.
Według Światowej Organizacji Zdrowia minimalna dzienna dawka ruchu dla dzieci i młodzieży to 60 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej. Co ważne, zaleca się by aktywność ta była dopasowana do wieku i możliwości dziecka oraz miała atrakcyjną formę. Jak zatem spełnić te wymagania?

ĆWICZ RAZEM Z DZIECKIEM

Dzieci uwielbiają spędzać czas z rodzicami, a możliwości wspólnych ćwiczeń jest wiele – choćby zabawa w berka w parku, tańce przy muzyce w domu czy chodzenie po krawężniku na skwerku. Najważniejsze, aby rodzic pozytywnie podchodził do aktywności fizycznej, nie tylko proponował ją dziecku, ale również uczestniczył w niej, dawał dobry przykład. Wydawać by się mogło, że wspólne ćwiczenia z dzieckiem wymagają od rodzica nie lada organizacji, w rzeczywistości jednak wystarczy tylko zadbać o kilka spraw:

  • ustal odpowiedni czas na aktywność – dziecko powinno być zdrowe (choroby zakaźne są bezwzględnym przeciwwskazaniem do ćwiczeń), wypoczęte i najedzone (ale nie bezpośrednio po posiłku).
  • dziecko powinno być ubrane w wygodne i przewiewne ubranie, jeżeli ćwiczycie na zewnątrz, strój powinien być dopasowany do pogody.
  • decydując się na ćwiczenia na świeżym powietrzu wybierz bezpieczne miejsce – z dala od ruchu drogowego, zapewniające Wam swobodę ruchów.
  • ćwicząc w domu przewietrz wcześniej pomieszczenie i zadbaj o komfortową temperaturę. W miarę możliwości usuń przedmioty i meble, które mogą przeszkadzać w ćwiczeniach.

BAWCIE SIĘ!

Wspólna aktywność fizyczna może być źródłem radości nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica. Aby tak było trzeba się do odpowiednio nastawić – docenić możliwość wspólnego spędzania czasu, każdą porażkę i sukces w ćwiczeniach traktować z poczuciem humoru (tak, aby dziecko nie czuło z naszej strony presji) i ćwiczyć to, na co mamy ochotę.

 

PRÓBUJCIE NOWOŚCI

Zdobywanie doświadczeń z różnymi dyscyplinami sportu to najlepszy sposób na opanowanie wielu umiejętności ruchowych i poznawczych. Dlatego nie należy kierunkować dziecko na uprawianie tylko jednej dyscypliny sportu, ale trzeba pokazywać mu jak najwięcej możliwości. Ta sama zasada dotyczy również prostych zabaw ruchowych, które proponujemy maluchom: np. jeżeli bawimy się piłką, to za każdym razem niech nasza zabawa wygląda inaczej – ćwiczmy odbijanie, rzut do celu, łapanie czy turlanie piłki – możliwości jest nieskończenie wiele, a wszystko zależy on naszej wyobraźni!

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content