Aktywność ruchowa dziecka wpływa pozytywnie na jego zdrowie oraz rozwój fizyczny, emocjonalny, społeczny i umysłowy. Dlatego warto zachęcać malucha do aktywności i zadbać o to, aby kojarzyła mu się ona jak najlepiej i sprawiała mu przyjemność.
Ruch jest naturalną potrzebą a jednocześnie niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju dziecka. Aktywność fizyczna przyjmuje różną postać, w zależności od wieku, fazy rozwoju czy osobistych preferencji dziecka. Ale niezależnie od tego, czy jesteśmy opiekunami raczkującego malca, czy szalejącego na deskorolce nastolatka naszą rolą jest towarzyszenie dziecku w jego aktywności fizycznej: wspieranie go i motywowanie do działania.
Według Światowej Organizacji Zdrowia minimalna dzienna dawka ruchu dla dzieci i młodzieży to 60 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej. Co ważne, zaleca się by aktywność ta była dopasowana do wieku i możliwości dziecka oraz miała atrakcyjną formę. Jak zatem spełnić te wymagania?
Ćwicz razem z dzieckiem
Dzieci uwielbiają spędzać czas z rodzicami, a możliwości wspólnych ćwiczeń jest wiele – choćby zabawa w berka w parku, tańce przy muzyce w domu czy chodzenie po krawężniku na skwerku. Najważniejsze, aby rodzic pozytywnie podchodził do aktywności fizycznej, nie tylko proponował ją dziecku, ale również uczestniczył w niej, dawał dobry przykład. Wydawać by się mogło, że wspólne ćwiczenia z dzieckiem wymagają od rodzica nie lada organizacji, w rzeczywistości jednak wystarczy tylko zadbać o kilka spraw:
ustal odpowiedni czas na aktywność – dziecko powinno być zdrowe (choroby zakaźne są bezwzględnym przeciwwskazaniem do ćwiczeń), wypoczęte i najedzone (ale nie bezpośrednio po posiłku).
dziecko powinno być ubrane w wygodne i przewiewne ubranie, jeżeli ćwiczycie na zewnątrz, strój powinien być dopasowany do pogody.
decydując się na ćwiczenia na świeżym powietrzu wybierz bezpieczne miejsce – z dala od ruchu drogowego, zapewniające Wam swobodę ruchów.
ćwicząc w domu przewietrz wcześniej pomieszczenie i zadbaj o komfortową temperaturę. W miarę możliwości usuń przedmioty i meble, które mogą przeszkadzać w ćwiczeniach.
Bawcie się
Wspólna aktywność fizyczna może być źródłem radości nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica. Aby tak było trzeba się do odpowiednio nastawić – docenić możliwość wspólnego spędzania czasu, każdą porażkę i sukces w ćwiczeniach traktować z poczuciem humoru (tak, aby dziecko nie czuło z naszej strony presji) i ćwiczyć to, na co mamy ochotę.
Próbujcie nowości
Zdobywanie doświadczeń z różnymi dyscyplinami sportu to najlepszy sposób na opanowanie wielu umiejętności ruchowych i poznawczych. Dlatego nie należy kierunkować dziecko na uprawianie tylko jednej dyscypliny sportu, ale trzeba pokazywać mu jak najwięcej możliwości. Ta sama zasada dotyczy również prostych zabaw ruchowych, które proponujemy maluchom: np. jeżeli bawimy się piłką, to za każdym razem niech nasza zabawa wygląda inaczej – ćwiczmy odbijanie, rzut do celu, łapanie czy turlanie piłki – możliwości jest nieskończenie wiele, a wszystko zależy on naszej wyobraźni!
Wszystkich rodziców i opiekunów zachęcamy do przeprowadzenia w domowym zaciszu zajęć dla dzieci z edukacją prozdrowotną w tle. Scenariusz zabawy RUCH TO ZDROWIE znajdziecie tutaj>>>