POPULARNE LEKI, KTÓRYCH NIE WOLNO ŁĄCZYĆ Z ALKOHOLEM

ŁĄCZENIE FARMAKOTERAPII I SPOŻYWANIA ALKOHOLU MOŻE MIEĆ NIE TYLKO NEGATYWNY WPŁYW NA SKUTECZNOŚC TERAPII, ALE RÓWNIEŻ BARDZO ZŁE SKUTKI DLA NASZEGO ZDROWIA. POZNAJ 10 POPULARNYCH GRUP LEKÓW, NA KTÓRE TRZEBA SZCZEGÓLNIE UWAŻAĆ I NIGDY NIE ŁĄCZYĆ ICH Z ALKOHOLEM!

Alkohol może wchodzić z lekami w niebezpieczne interakcje farmakodynamiczne i farmakokinetyczne.

Interakcje farmakodynamiczne polegają na tym, że alkohol i lek wywołują podobny efekt działania (działają względem siebie synergicznie) lub działają przeciwstawnie (wywołują efekt antagonistyczny). Interakcje farmakokinetyczne mogą zachodzić podczas wchłaniania leku, jego dystrybucji i  wydalania z organizmu. Jednak przede wszystkim dotyczą one etapu metabolizmu (alkohol i niektóre leki metabolizowane są przy pomocy tych samych enzymów i mogą wówczas wchodzić ze sobą w interakcje, często niebezpieczne dla naszego zdrowia).

NA JAKIE LEKI UWAŻAĆ?

Zagrożenie związane z piciem alkoholu i farmakoterapią jest szczególnie groźne, bo dotyczy ono nie tylko leków wydawanych na receptę, ale również leków bez recepty (OTC), które możemy kupić niemalże wszędzie: w kiosku, na stacji benzynowej, w drogerii czy w supermarkecie.

Kupując lek w aptece możemy liczyć na fachowe doradztwo farmaceuty. Korzystajmy z tego i nie wstydźmy się dopytać o ewentualne interakcje preparatu z alkoholem. Niestety, w przypadku leku kupionego poza apteką na takie doradztwo ze strony personelu supermarketu, czy stacji benzynowej nie możemy liczyć. Wówczas pozostaje dokładna lektura ulotki i sprawdzenie na niej czy picie alkoholu w czasie przyjmowania leku jest bezpieczne dla naszego zdrowia.

NIEBEZPIECZNE POŁĄCZENIA LEKÓW Z ALKOHOLEM

Do najbardziej popularnych leków, których przyjmowanie w połączeniu z spożywaniem alkoholu może być niebezpieczne należą:

1. LEKI PRZECIWZAPALNE NLPZ

Połączenie niesteroidowych leków przeciwzapalnych z alkoholem może spowodować podrażnienie błony śluzowej żołądka, powstanie w nim nadżerek i krwawień oraz zdarzeniami sercowo-naczyniowymi. Uważaj zatem na stosowanie leków na bazie substancji czynnych takich jak:  ibuprofen, diklofenak, kwas acetylosalicylowy, ketoprofen czy naproksen, które dostępne są bez recepty. Należy również pamiętać, ze leki NLPZ są dostępne również jako preparaty na receptę!

2. LEKI PRZECIWGORĄCZKOWE

W przypadku spożywania alkoholu i przyjmowania leków na bazie paracetamolu istnieje niebezpieczeństwo niewydolności a nawet uszkodzenia wątroby.

Uwaga: paracetamol jest często składnikiem preparatów złożonych, stosowanych w leczeniu objawów przeziębienia i grypy – trzeba zatem być czujnym i dokładnie czytać ulotki dołączone do każdego preparatu.

3. LEKI ANTYHISTAMINOWE

W przypadku przyjmowania substancji o działaniu antyalergicznym alkohol może spowodować wzmożoną senność i zawroty głowy.

4. SYROPY PRZECIWKASZLOWE Z KODEINĄ

Alkohol nasila działanie kodeiny, potęgując jej hamujące działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Zażywając więc leki na bazie kodeiny i pijąc alkohol narażamy się na ryzyko wystąpienia senności, zawrotów głowy, trudności z koncentracją, zaburzeń logicznego myślenia i racjonalnej oceny sytuacji. W cięższych przypadkach może dojść do omdlenia, niewydolności oddechowej, a nawet śpiączki.

5. OPIOIDY, LEKI USPOKAJAJĄCE I NASENNE.

Ich połączenie z alkoholem może skutkować nadmierną sennością, zaburzeniem funkcji motorycznych, lukami w pamięci, problemami z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach – śmiercią.

6. LEKI PRZECIWZAKRZEPOWE

Ich łączenie z alkoholem może skutkować zarówno wystąpieniem krwawień wewnętrznych, jak i powstaniem zakrzepów. Może to doprowadzić  do udaru mózgu czy zawału serca!

7. ANTYBIOTYKI, CHEMIOTERAPEUTYKI I LEKI PRZECIWGRZYBICZE

Większość leków tych leków w połączeniu z alkoholem może wywoływać tachykardię, nagłe zmiany ciśnienia tętniczego, bóle brzucha i wymioty. Ponadto alkohol może nasilać działania niepożądane tych leków oraz zmniejszyć ich skuteczność.

8. DOUSTNE LEKI PRZECIWCUKRZYCOWE

Spożycie alkoholu przez osobę leczoną doustnie na cukrzycę grozi wystąpieniem nudności, wymiotów, bólów głowy, tachykardii oraz hipoglikemii.

9. INSULINA

Spożywanie alkoholu przez osoby przyjmujące insulinę, może prowadzić do niedocukrzenia (hipoglikemii). Jej objawy to nadmierna potliwość, drżenie rąk, uczucie silnego głodu, osłabienie, czy zaburzenia widzenia. Może dojść także do utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach do śpiączki hipoglikemicznej

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne określa, jaka jest dopuszczalna, bezpieczna ilość alkoholu na dobę, dla osób chorujących na cukrzycę: dla kobiet jest to 20 g/dobę (lampka wina, duże piwo), dla mężczyzn 30 g/dobę.

10. METRONIDAZOL

Metronidazol to popularny lek o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwpierwotniakowym. Spożycie alkoholu i jednoczesne przyjmowanie preparatów z metronidazoem może skutkować wystąpieniem tzw. reakcji disulfiramowej, czyli  kumulacji w organizmie aldehydu octowego. Objawem wystąpienia tej reakcji jest zaczerwienienie skóry, uczucie niepokoju, nudności, nadmierna potliwość a nawet trudności z oddychaniem.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content