Apteczka na wyjazd – jak pakować leki w podróż?

LATO TO CZAS WYJAZDÓW DO RÓŻNYCH ZAKĄTKÓW W POLSCE, A TAKŻE DALEKICH, ZAGRANICZNYCH KRAJÓW. ZANIM JEDNAK GDZIEŚ WYRUSZYMY, WARTO PAMIĘTAĆ O KILKU RADACH, KTÓRE ZAPEWNIĄ NAM BEZPIECZEŃSTWO I DOBRE SAMOPOCZUCIE. DO SERCA POWINNY JE WZIĄĆ SOBIE SZCZEGÓLNIE OSOBY Z CHOROBAMI UKŁADU KRĄŻENIA. ZADBAJMY ABY NASZA APTECZKA WAKACYJNA BYŁA KOMPLETNA I ZAWIERAŁA WSZYSTKIE NIEZBĘDNE LEKI, SUPLEMENTY ORAZ AKCESORIA.

KONSULTACJA Z LEKARZEM

Sercowcy przed wyjazdem powinni ocenić stan swojego zdrowia, a także uwzględnić zalecenia lekarza dotyczące miejsca wypoczynku oraz sposobu podróżowania. Warto skonsultować się ze specjalistą w zakresie ewentualnych dodatkowych badań, które wykluczą przeciwwskazania pobytu w innym klimacie. Ze względu na specyfikę odwiedzanego miejsca, lekarz może również zmienić zalecane leki lub sposób ich dawkowania. Warto zapytać jakie niezbędne leki powinna zawierać nasza apteczka.

Trzeba np. pamiętać, że góry nie są dobre m.in. dla osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze lub mają poważniejsze problemy z układem krążenia. Seniorzy, których organizm przyzwyczajony jest do niewielkiego wysiłku fizycznego, podczas wycieczek mogą odczuwać duszności, kołatanie serca i bóle w klatce piersiowej. Ze względu na gwałtowne zmiany ciśnienia w górskich rejonach, nie jest to dobry cel dla osób źle na nie reagujących. Warto uprzedzić lekarza, gdzie planujemy wyjechać.

NIEZBĘDNIK WAKACYJNY

Osoby starsze, szczególnie z chorobami układu krążenia, przed podróżą powinny włożyć do podręcznego bagażu kilka niezbędnych rzeczy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby apteczka zawierała zalecone na stałe leki wraz z ich ulotkami. Przed wyjazdem dobrze jest upewnić się, czy posiadany zapas leków wystarczy na cały pobyt. Trzeba pamiętać także o dokumentach poświadczających nasze ubezpieczenie zdrowotne.

Chroń serce przed słońcem - jak przetrwać upały - link

Warto również zwrócić uwagę na przechowywanie leków podczas naszej podróży. Warunki, które im zapewnimy, mają wpływ na ich skuteczność i trwałość. Przed pakowaniem naszej apteczki na wakacje należy sprawdzić, czy któryś z leków nie powinien być przechowywany w lodówce. Jeśli posiadamy takie leki, trzeba przewozić je w torbie termoizolacyjnej lub lodówce turystycznej. Starajmy się również nie eksponować ich w nasłonecznionych miejscach. Apteczkę należy umieścić w chłodnym miejscu.

WAKACYJNA APTECZKA – JAK SPAKOWAĆ LEKI?

1. Zacznij od przeczytania ulotki, która zawiera informacje, w jakich warunkach powinien być przechowywany dany środek leczniczy. Jeśli producent zaleca trzymanie go w chłodzie lub w temperaturze, która nie przekracza 25 st. C, warto zaopatrzyć się w termoizolacyjne pojemniki. Może to być także termos obiadowy z wkładami chłodzącymi.

2. Jeśli przewozisz różne leki, pomocna będzie kasetka, w której można nawet podzielić medykamenty na porcje. Pamiętaj też, żeby apteczka została umieszczona w miejscu niedostępnym dla dzieci, ponieważ kolorowe kapsułki i drażetki przypominają im cukierki.

3. Przed wyjazdem przelicz dawki, jakie będą ci potrzebne i spakuj nieco więcej lub zabierz ze sobą wypisaną przez lekarza receptę. Wyjeżdżając w egzotyczne miejsce, sprawdź w poradni medycyny podróży, jakie szczepienia warto zrobić i czy trzeba zabezpieczyć się przed malarią.

4. Jeśli spędzasz dużo czasu w drodze, bez dostępu do głównych bagaży (np. w samolocie, autokarze), najlepiej zachowaj apteczkę z lekami przy sobie. Przynajmniej te, które są niezbędne lub mogą być przydatne w ciągu dnia. Na pokład samolotu można brać wszelkie ampułki, tabletki, syropy, maści i krople.

 

WAKACYJNA APTECZKA – CO SPAKOWAĆ?

– lekarstwa, które stosujesz na stałe,
– środek na przeziębienie,
– lek na ból gardła, kaszel, katar,
– lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy,
– lekarstwo na biegunkę i odwodnienie,
– preparat na zaparcia,
– preparat na niestrawność,
– preparat rozkurczający,
– lek na chorobę lokomocyjną,
– repelent – preparat odstraszający owady,
– preparat łagodzący skutki ukąszeń,
– preparat łagodzący oparzenia słoneczne,
– środek odkażający,
– plastry – zestaw (w tym na otarcia od butów),
– bandaż elastyczny,
– jednorazowe rękawiczki,
– nożyczki.

INSTRUKCJA PIERWSZEJ POMOCY

Zawsze warto mieć ze sobą instrukcję pierwszej pomocy. Działając w stresie, szoku czy przerażeniu każdy z nas może zapomnieć, co powinien zrobić i wtedy taka „ściąga” może się przydać….  Można ją pobrać na telefon lub wydrukować z naszej strony:  POBIERZ>>>  

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content