7 sposobów na czyste powietrze w mieszkaniu

TO, CZYM ODDYCHASZ W DOMU, JEST WAŻNE. ZANIECZYSZCZONE POWIETRZE W MIESZKANIU MOŻE NASILAĆ OBJAWY ALERGICZNE CZY ASTMĘ, A TAKŻE UTRUDNIAĆ ODDYCHANIE STARSZYM OSOBOM. DODATKOWO SPOWALNIA NOCNĄ REGENERACJĘ ORGANIZMU I OSŁABIA ODPORNOŚĆ. DLATEGO WARTO ZATROSZCZYĆ SIĘ O TO, ABY MIAŁO JAK NAJLEPSZĄ JAKOŚĆ. SPRAWDŹ, JAK TO ROBIĆ DOBRZE.

CO POWODUJE ZANIECZYSZCZENIE?

  • Zabrudzenia z zewnątrz. To problem, zwłaszcza jeżeli w twojej okolicy jest smog lub mieszkasz przy ruchliwym skrzyżowaniu.
  • Zwierzęta domowe.
  • Zanieczyszczenia przynoszone na ubraniach.
  • Kuchenne zapachy. Gotowanie oznacza także drobinki oleju ze smażenia unoszące się w powietrzu w całym mieszkaniu.
  • Mikrodrobiny z dywanów, mebli, tapet czy farb.
  • Naskórek i włosy.

JAK ZADBAĆ O JAKOŚĆ DOMOWEGO POWIETRZA

Metod jest wiele. A najskuteczniej jest działać wielotorowo:

1. Wymieniaj powietrze

Jeżeli to na dworze ma dobrą jakość, po prostu otwieraj okna. Wbrew obawom wielu osób szybciej można zachorować w niewietrzonym domu niż od tzw przeciągów. Przynajmniej raz dziennie warto porządnie przewietrzyć dom. Nawet jeśli na zewnątrz jest mróz. Korzystaj też z opcji rozszczelnienia: nowoczesne okna i drzwi są praktycznie nieprzepuszczalne, co uniemożliwia wymianę powietrza między wnętrzem a zewnętrzem.

2. Zapewnij cyrkulację

Zwróć uwagę na stan systemów wentylacyjnych w twoim domu. Zarówno przewody kominowe, jak i odprowadzanie okapu kuchennego itd. powinny być w pełni sprawne i konserwowane w miarę potrzeb. Także filtr okapu czyść lub wymieniaj regularnie.

3. Zadbaj o atmosferę

Jeśli na zewnątrz jet smog albo czystość powietrza w domu pozostawia wiele do życzenia (np. starsze tapety na ścianach bywają źródłem zarodników grzybów), zaopatrz się w domowy oczyszczacz powietrza z opcją nawilżania i osuszania. Rozważ taki z filtrem węglowym, który przy okazji będzie neutralizował przykre zapachy.

4. Osuszaj pomieszczenia

Jeżeli w twoim dom lub mieszkaniu gromadzi się wilgoć, zadbaj o bieżące osuszanie. W przeciwnym razie powstaną warunki korzystne dla rozwoju mikroorganizmów czy pleśni. W wilgotnym otoczeniu szybciej dochodzi do niszczenia mebli czy tkanin. Optymalna wilgotność w domu to 40-60 proc.

5. Dobrze wybierz odkurzacz

Niektóre typy odkurzaczy, zbierając zanieczyszczenia, jednocześnie wypuszczają tumany pyłu. Dlatego watro wybrać model niekurzący. Z antyalergicznym workiem, najlepiej wyposażonym w filtr HEPA, z którego nie wydostają się niechciane drobiny. W rodzinach alergików sprawdzają się też odkurzacze wodne.

6. Postaw na rośliny

Działanie oczyszczające roślin jest bezsprzeczne. Nie tylko produkują tlen, lecz także wychwytują z powierza cząstki kurzu. Potrafią także „filtrować” szkodliwe substancje, jak benzen czy aceton, Warto więc mieć w swoim otoczeniu kilka ozdobnych kwiatków. Dobrze sprawdzają się na przykład paprotki, figowce (czyli fikusy), draceny i skrzydłokwiaty.

7. Wycieraj kurz rozsądnie

Wykorzystuj do tego celu preparaty antystatyczne, które uniemożliwiają osiadanie drobinek. Warto też czyścić powierzchnie w mieszkaniu na mokro, żeby pył nie unosił się dookoła. Możesz też stosować specjalne ściereczki, które przyciągają drobinki zanieczyszczeń i które łatwo utrzymać w czystości.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content