Badania wzroku: kiedy, jak i dlaczego warto je robić?

Często udajemy się do lekarzy dopiero w momencie, gdy coś nam dolega. Tyczy się to nie tylko chorób jak przeziębienie czy grypa, ale także tych schorzeń, które wymagają wizyty u specjalisty. Nie inaczej jest w przypadku problemów ze wzrokiem. Choroby oczu mogą być dużym zagrożeniem dla wielu z nas. Warto więc zapobiegać, a nie leczyć. Oto wszystko w temacie badań profilaktycznych oczu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda wizyta u okulisty
  • jakie badania profilaktyczne wzroku powinno się wykonywać
  • jak często należy badać oczy
  • kim jest okulista, a kim optometrysta
Podstawowe badania wzroku – kiedy wykonywać?

Badania profilaktyczne oczu powinny być wykonywane przez każdego, niezależnie od wieku. Dzięki regularnym wizytom u okulisty można wykryć wiele schorzeń na bardzo wczesnym etapie, co ułatwia leczenie. Tyczy się to także wykrywania wady wzroku, przez co, dzięki odpowiedniej korekcji, można zastopować postęp pogorszenia widzenia. Zastanawiają się więc, kiedy wykonać badanie wzroku, warto nie czekać dłużej niż rok od ostatniej wizyty. Jeśli nigdy nie byłeś u okulisty – zrób to jak najszybciej. 

Czy masz obawy przed wizytą u specjalisty? Aby je rozwiać opisujemy, jak mniej więcej wygląda wizyta u okulisty:

  1. Przed wizytą: nie powinno się nakładać makijażu w okolice oczu, ponieważ może on zaburzyć lub utrudnić badanie. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, zdejmij je przed wizytą. Jeśli nosisz okulary, zabierz je ze sobą. 
  2. Przebieg wizyty: Lekarz zacznie od wywiadu w celu zebrania wszystkich ważnych informacji o pacjencie. Zapyta o przyjmowane leki, choroby przewlekłe oraz ewentualną historię leczenia oczu. Trzeba także przekazać informację o chorobach oczu w rodzinie, które mogą być przez nas dziedziczone. Następnie lekarz przejdzie do badania – oceni ogólny stan oczu (powieki, oczodoły, gałki oczne) i przejdzie do dalszych badań, w zależności od zaleceń. Wszystkie są całkowicie bezbolesne i trwają od kilku do kilkunastu minut. 
Jakie są badania profilaktyczne wzroku? Jak często je wykonywać?

Istnieje kilka podstawowych badań profilaktycznych wzroku, które powinno się regularnie wykonywać, corocznie lub zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty. Wyróżnia się:

  • badanie ostrości wzroku – podczas niego sprawdza się jakość widzenia i ewentualne wady – m.in.: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność. Do badania wykorzystuje się rzutnik lub tablicę z literami i cyframi, a także plansze z kształtami. Wady można sprawdzić także za pomocą specjalistycznego komputera,
  • badanie ciśnienia oka (tonometria) – sprawdza, jakie ciśnienie panuje w oku, które nieprawidłowe może wskazywać na choroby oczu, np. na jaskrę. 
  • badanie dna oka – specjalista sprawdza tylną stronę oka, wykrywane są wszelkie zwyrodnienia, a także choroby jak np. cukrzyca. 

O tym, jak na co dzień dbać o swój wzrok pisaliśmy w tym artykule: Zadbaj o wzrok: proste kroki do zdrowych oczu

Okulista a optometrysta – jaka jest różnica?

W celu diagnostyki oczu można udać się do dwóch różnych specjalistów – okulisty i optometrysty. Podział nie jest bez znaczenia, ponieważ każdy z lekarzy ma inne kwalifikacje. 

Okulista odpowiada za leczenie chorób i wykonywanie zabiegów. Zgłaszamy się do niego w przypadku urazów czy zmian w okolicach oczu. Okulista ma uprawnienia do wykonywania zabiegów, zastrzyków, wypisywania recept, korygowania wzroku laserem oraz usuwania ciał obcych z oczu. 

Optometrysta to specjalista do którego udajemy się, aby zbadać ostrość wzroku i dowiedzieć się, jaką mamy ewentualną wadę. Może być to pierwsza osoba, do której udamy się przy wątpliwościach, co dzieje się z naszym wzrokiem. Nie odpowiada on za leczenie czy diagnozę chorób oczu, ale może ocenić ogólny stan widzenia i zalecić dalszą wizytę u okulisty. Badanie u optometrysty obejmuje także dobór soczewek kontaktowych, a także naukę odpowiedniego ich stosowania. Optometrysta może doradzić nam, jak dbać o nasz wzrok, jak powinna wyglądać higiena oczu.

Sprawdź ten artykuł: Jakie objawy powinny skłonić cię do wizyty u okulisty?

Wyraźnie widać, że badanie wzroku ma sens!

Regularne, podstawowe badania u okulisty i optometrysty pozwalają zachować dobrą kondycję oczu na długie lata. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć dbać o wzrok i optymistycznie patrzeć w przyszłość!

 

O.M.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Przejdź do treści