PSYCHOONKOLOG – czym się zajmuje?

NASZ EKSPERT: Katarzyna Borowicz – psycholog, psychoonkolog, psychoterapeuta


RAK MOŻE ATAKOWAĆ RÓŻNE NARZĄDY, ALE ZAWSZE DOTYCZY GŁOWY – WPŁYWA NA SAMOPOCZUCIE PACJENTA I OSÓB Z JEGO NAJBLIŻSZEGO OTOCZENIA. WSPARCIE PSYCHICZNE BYWA WRĘCZ KONIECZNE.

CO TO JEST PSYCHONKOLOGIA?

Psychoonkologia to młoda dziedzina nauki – za  jej początki uznaje się powstanie Międzynarodowego Towarzystwa Psychoonkologicznego (1984 rok). W Polsce o psychoonkologii mówimy szerzej od 1992 roku, kiedy to powstało Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne. Podstawowymi celami jego działania są: edukacja onkologiczna, profilaktyka raka oraz towarzyszenie osobom chorym onkologicznie i ich bliskim w drodze przez chorobę. Dziedzina ma w zakresie swoich zainteresowań trzy główne obszary:

•    profilaktykę przeciwnowotworową – polega głównie na wzmocnieniu świadomości społecznej zagrożenia, jakim jest choroba nowotworowa, tego, jakich grup najczęściej dotyka i jak można ją leczyć.

•    pomoc osobom chorującym nowotworowo i ich bliskim – w stosunku do chorych onkologicznie dotyczy łagodzenia psychicznych skutków diagnozy, budowania właściwego obrazu choroby oraz próby jej akceptacji i wypracowania sposobów radzenia sobie z nią. chorobą. Bliskim pacjentów ma do zaoferowania wsparcie psychiczne, zarówno pod kątem dbania o dobrostan psychiczny, jak i pracy nad ulepszeniem komunikacji i relacji.

•    edukację personelu stykającego się z pacjentem i jego bliskimi – skierowaną do profesjonalistów: lekarzy, pielęgniarek, personelu pomocniczego czy studentów medycyny. Ma one na celu głównie poprawę i usprawnienie komunikacji z pacjentem.

 

STREFA PACJENTA

Dzięki psychoonkologii powstały nowe standardy opieki nad chorymi na nowotwory. Dziś nikt już nie kwestionuje potrzeby dbania o emocjonalną i duchową sferę pacjenta na każdym etapie choroby. Pomoc psychoonkologa stała się komplementarną częścią działań interdyscyplinarnego zespołu opieki nad pacjentem.

Pomoc skierowana jest szczególnie do pacjentów zmagających się z nowotworami, którym trudno jest radzić sobie z emocjami i codziennymi troskami wynikającymi z choroby, lub którzy chcą odzyskać  lub wzmocnić motywację do życia niezbędną w procesie leczenia raka. Psychoonkolog zajmuje się także osobami z najbliższego otoczenia chorego. Udziela wskazówek, jak radzić sobie ze stresem i jak rozmawiać z bliskim leczonym onkologicznie.

Pomoc psychonkologa jest nieoceniona zarówno w pierwszej fazie choroby, kiedy diagnoza wiąże się z szokiem i dezorganizacją życia, jak i po jej zakończeniu, gdy świat wypełnia pustka i brak celu.
Również opieka paliatywna oraz hospicyjna stanowią obszary, w które psychoonkologia powinna być obecna – dla dobra pacjenta, jego najbliższych i personelu medycznego, który się nim zajmuje.

W GABINECIE

Przygotuj się na pięćdziesiąt minut rozmowy z psychoonkologiem. Być może, żeby dać ci wsparcie, pokaże ci techniki radzenia sobie ze stresem i z trudnymi emocjami. Najpierw jednak uważnie wysłucha, jakie są twoje największe trudności oraz potrzeby. O tym, czy będziecie spotykać się raz w tygodniu, czy też z inną częstotliwością, decyduje twój stan psychiczny. Żeby stanąć na nogi, potrzebujesz cyklu przynajmniej dwunastu spotkań.

ZE SKIEROWANIEM CZY BEZ?

W ramach NFZ potrzebujesz skierowania od lekarza prowadzącego.

Wsparcia psychoonkologa warto szukać również  z pomocą  ogólnopolskich organizacji pozarządowych pomagających chorym onkologicznie (np. Fundacja Rak’n’Roll, Stowarzyszenie UNICORN,   Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne ) lub lokalnej fundacji, czy stowarzyszenia – listę takich organizacji można znaleźć na stronie portalu onkologicznego Zwrotnik raka.   

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content