MEDYCYNA CHIŃSKA – WYGRAJ Z BÓLEM NATURALNIE!

TRADYCYJNA MEDYCYNA CHIŃSKA (TMC) TO HOLISTYCZNY SYSTEM MEDYCZNY Z WIELOWIEKOWĄ TRADYCJĄ. OFICJALNE ŹRÓDŁA DOPATRUJĄ SIĘ JEJ POCZĄTKÓW OK. 2500 – 3000 LAT TEMU. TEN STYL MEDYCYNY OPARTY JEST NA RÓŻNORODNYCH METODACH TERAPEUTYCZNYCH, TAKICH JAK M.IN. AKUPUNKTURA, SPECJALNY MASAŻ LECZNICZY, TERAPIE ZIOŁOWE, MOKSA, STOSOWNA DIETA CZY ĆWICZENIA. 

Niezwykle duży nacisk kładziony jest także na profilaktykę, czyli zapobieganie powstawaniu schorzeń. Tradycyjna medycyna chińska jest szeroko stosowana przede wszystkim w swojej ojczyźnie, gdzie od dawna stanowi standard usług leczniczych, ale staje się ona także coraz powszechniejsza w Europie i Ameryce Północnej, zwłaszcza jako forma terapii uzupełniającej działania medycyny konwencjonalnej.
Obecność tradycyjnej medycyny chińskiej w Polsce sięga wielu setek lat wstecz, kiedy to w XVII wieku pierwszym ambasadorem tego systemu leczniczego był polski jezuita, absolwent Akademii Krakowskiej (dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński) – Michał Piotr Boym. To dzięki jego wiedzy zdobytej w Chinach na dworze cesarza Yongli, tradycyjna medycyna chińska trafiła na ziemie polskie. Od tego czasu zaszło wiele zmian, TCM rozwinęła się w skuteczną, nieustannie doskonalącą się formę lecznictwa.  Zmieniło się też postrzeganie jej przez medycynę konwencjonalną, mocując jej rolę jako system wspomagający leczenie, co pozwoliło na stopniowe zwiększanie popularności TMC w naszym kraju.

Podstawowe formy terapeutyczne, stosowane w medycynie chińskiej to akupunktura, masaż leczniczy, bańki i moksa.

AKUPUNKTURA

Akupunktura jest zaliczana do metod leczniczych alternatywnych i komplementarnych. Polega na wkłuwaniu specjalnych igieł (Ø 0,1-0,3 mm) do skóry i głębiej, w specjalne punkty tzw. punkty akupunkturowe. Według TCM stymulacja punktów pomaga odblokować zaburzony przepływ energii i tym samym stymulować proces zdrowienia i utrzymania dobrostanu. Natomiast zgodnie z badaniami prowadzonym w ramach medycyny konwencjonalnej wkłucie igły uruchamia nasze własne systemy przeciwbólowe lub wzmacnia ich działanie. To że akupunktura jest stosowana do dzisiaj, świadczy wymownie o skuteczności samego leczenia i o słuszności leżących u jego podstaw praw i zasad.

MASAŻ CHIŃSKI

Kolejną formą terapii jest leczniczy masaż chiński. Według TCM podstawową zasadą masażu jest przekazywanie energii z zewnątrz i pobudzanie Twojej własnej energii – tzw. Qi – przez silne uciskanie określonych punktów na ciele. Mechanizm przeciwbólowy masażu związany jest z działaniem na receptory bólowe znajdujące się w tkankach, czego efektem jest zmniejszenie napięcia mięśni, poprawa krążenia krwi. Masaż nie tylko gwarantuje ulgę, ale także ogólnie rozluźnia i poprawia samopoczucie pacjenta.

 

BAŃKI CHIŃSKIE

Metodą znaną z medycyny zachodniej, ale stosowaną też w TMC są bańki. Działają one poprzez miejscowe zwiększenie przepływu krwi, miejscowe ogrzanie i mechaniczne rozciąganie tkanek. Poprawiają mikrokrążenie i działają przeciwzapalnie. Bańki pomogą na przeziębienie, zmniejszą  ból, użyte do masażu relaksującego usuną zmęczenie i napięcie mięśni. Można je stawiać również dzieciom.

MOKSA

Ciekawą formę terapii stanowi moksa. Metoda ta opiera się na zastosowaniu ciepła w punktach akupunkturowych. Głównym składnikiem moksy są sproszkowane liście piołunu, często wzbogacone mieszanką ziół, które są wchłaniane przez skórę. Moksa pomaga przy bardzo wielu dolegliwościach, przewlekłych bólach, i co ciekawe, także w walce z nałogami.

DLACZEGO WARTO?

Wsparcie i wspomaganie terapii medycyną konwencjonalną poprzez wykorzystanie wielowiekowej tradycji medycyny chińskiej często oznacza prostą drogę do sukcesu. Atutem medycyny chińskiej jest jej silne ukierunkowanie na profilaktykę: specjalista TMC potrafi w sposób błyskawiczny rozpoznać zaburzenie równowagi energetycznej organizmu, które w przyszłości może rozwinąć się w chorobę, lub też przewidzieć dalszy rozwój choroby na jej wczesnym etapie. Dzięki temu choroba nie rozwinie się, a terapia będzie szybsza i tańsza. Kiedy pacjent połączy profilaktykę medycyny zachodniej oraz medycyny wschodniej, efekty będą najlepsze. Najważniejszym jest fakt, że TMC potrafi określić rzeczywiste, często ukryte  korzenie choroby, dzięki czemu leczenie może prowadzić do całkowitego wyleczenia. Holistyczne podejście medycyny chińskiej, traktujące pacjenta jako całość psycho-fizyczną, z uwzględnieniem  środowiska w którym żyje, i  podjęcie zindywidualizowanej terapii jest bardzo skuteczne.

 

 

Metody terapeutyczne TMC mają swoje szczególne zastosowanie w  leczeniu bólu, w tym bólu przewlekłego, zwłaszcza jako terapia wspomagająca przy terapii medycyny konwencjonalnej.  Niezwykle ważną rolę odgrywa tu akupunktura, która jest także metodą leczniczą uznaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Większość z nas doświadcza dyskomfortu zawiązanego z różnego rodzaju bólem. Ból jest głównym powodem, dla którego korzystamy z usług medycznych. Około 20% światowej populacji cierpi z powodu chronicznego bólu,  który towarzyszy osobie stale lub nawraca, pogarszając jakość życia. Jeden na czterech  Polaków cierpi z powodu przewlekłego bólu, a w przypadku osób powyżej 65 roku życia – nawet połowa z nich. Akupunktura jest metodą, która niejednokrotnie działa szybko i skutecznie, łagodząc objawy bólowe, poprawiając sen i nastrój. W wielu przypadkach najbardziej skuteczna jest integracja medycyny zachodniej i medycyny chińskiej, ponieważ zwiększa to szanse na poprawę zdrowia.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content