Apteczka w miejscu pracy – jak ją wyposażyć?

NASZ EKSPERT: mgr Michał Brandys, ratownik medyczny 


PRZECIĘTNIE W PRACY SPĘDZAMY OKOŁO 40 GODZIN TYGODNIOWO… TO BARDZO DUŻO CZASU, W KTÓRYM PODEJMUJEMY MASĘ RÓŻNYCH AKTYWNOŚCI, A TE MOGĄ WIĄZAĆ SIĘ Z ZAGROŻENIEM DLA NASZEGO ZDROWIA I ŻYCIA! DLATEGO WARTO ZADBAĆ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO I DOBRZE WYPOSAŻYĆ APTECZKĘ, JAKĄ MAMY … WŁAŚNIE W MIEJSCU PRACY. 

Według opracowania “Wypadki przy pracy w 2019 roku – dane wstępne” Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku zgłoszono 83 205 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy Na szczęście liczba ta jest niższa, niż w poprzednich latach, ale i tak jest to wciąż bardzo dużo. Dlatego w kontekście bezpieczeństwa w miejscu pracy dobrze wyposażona apteczka jest tematem niezwykle ważnym.

 JAKA JEST „DOBRZE WYPOSAŻONA” APTECZKA?

Każdy zakład pracy charakteryzuje się innym wyposażeniem i innym rodzajem wykonywanych zadań. Dlatego obowiązkiem każdego pracodawcy jest dostosowanie zawartości apteczki do potrzeb każdego miejsca pracy indywidualnie, powinno być to zrobione zgodnie z wskazówkami lekarza. Ponadto pracodawca powinien również uzgodnić z lekarzem ilość i usytuowanie apteczek na terenie zakładu pracy, pamiętając oczywiście o tym, że powinny być one łatwo dostępne dla każdego pracownika.

Nie istnieje zatem jedna uniwersalna zasada, dotycząca wyposażenia i rozmieszczenia apteczek. Istnieje jednak pewien podstawowy kanon wyposażenia każdej apteczki w miejscu pracy, który należy poszerzać w zależności od potrzeb poszczególnych zakładów pracy. Apteczka w takim “podstawowym” składzie może być śmiało używana jako apteczka pierwszej pomocy w takim miejscu pracy jak biuro.

  

APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY W BIURZE  

  • Niezbędnym elementem apteczki są rękawiczki ochronne w różnych rozmiarach. Przydadzą się zarówno do zabezpieczenia dłoni osoby udzielającej pierwszej pomocy, zwłaszcza w przypadku możliwości kontaktu z krwią. Jest to po prostu podstawowe narzędzie ochronne, które powinno być zawsze… pod ręką.
  • Ważna jest również maseczka, służąca do wykonania sztucznego oddychania. Nie tylko pomoże ona osobie, która znalazła się w ciężkiej sytuacji, ale również pozwoli osobie udzielającej pomocy zachować bezpieczeństwo w kontakcie z poszkodowanym.
  • Nie można również zapomnieć o środkach dezynfekujących. Płyn do odkażania rąk czy chustka do dezynfekcji pomoże nam zachować czystość podczas pracy i uniknąć kontaktu z patogenami.

  • Bandaże, chusty trójkątne, kompresy z gazą są oczywiście niezbędną częścią każdej apteczki – nie tylko tej używanej w pracy. Wypadek, otarcie czy złamanie mogą przydarzyć się nam przecież dosłownie wszędzie! Do zestawu tych opatrunków warto dołożyć agrafkę lub specjalne zapinki, które są pomocne do zabezpieczenia opatrunku czy temblaka.
  • Jeśli chodzi o plastry, to oprócz tych standardowych – z opatrunkiem i bez – do apteczki warto włożyć również plastry typu strip – można wtedy dokładniej opatrzyć każdą ranę ciętą.

  • Bardzo ważnym elementem w apteczce jest zestaw oparzeniowy. Nawet zalanie wrzątkiem, przy okazji parzenia herbaty w przerwie lunchowej może skończyć się źle, dlatego w apteczce powinien znaleźć się lek łagodzący poparzone miejsce (pianka, spray lub żel) oraz opatrunek dedykowany właśnie oparzeniom.
  • Do apteczki warto również włożyćpapierową instrukcję pierwszej pomocyDziałając w stresie, szoku czy przerażeniu każdy z nas może zapomnieć, co powinien zrobić i wtedy taka „ściąga” może się przydać….  Możecie ją zupełnie za darmo pobrać i wydrukować z naszej strony:  POBIERZ  

GDZIE JEST APTECZKA?

To pytanie jest jednym z pierwszych, jakie zadajemy sobie w przypadku wypadku przy pracy – niezależnie, czy jest to drobne skaleczenie kartką papieru, oparzenie wrzącą kawą czy jakiś inny, znacznie groźniejszy przypadek. Dlatego trzeba zadbać, aby wszyscy pracownicy wiedzieli, gdzie przechowywana jest apteczka.

Ważną kwestią jest również dostępność apteczki – jej zamknięcie powinno być możliwe do otworzenia przez każdego, bez potrzeby użycia klucza czy kodu, zaś położenie powinno być oznaczone poprzez opis lub czytelny symbol graficzny.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content