NA CO CHORUJĄ DZIĄSŁA?

NIE MA PIĘKNEGO UŚMIECHU BEZ ZDROWYCH ZĘBÓW. A NIE MA ZDROWYCH ZĘBÓW, BEZ ZDROWYCH DZIĄSEŁ… W JAKI SPOSÓB POWINNIŚMY ZADBAĆ O ICH HIGIENĘ? DLACZEGO TAK WAŻNA JEST REGULARNA KONTROLA U STOMATOLOGA? JAK LECZYĆ ZAPALENIE DZIĄSEŁ?

 

Pierwszą wskazówką, która mówi nam o tym, że nasze dziąsła chorują jest krwawienie – najczęściej pojawiające się podczas mycia zębów (a nie związane z mechanicznym uszkodzeniem spowodowanym zbyt dużym naciskiem). Takie krwawienie jest sygnałem pojawienia się stanu zapalnego dziąseł.

Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł są bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej. Nieskuteczna higiena jamy ustnej, w wyniku której płytka nazębna nie jest skutecznie usuwana może powodować jej nawarstwianie, a co za tym idzie wzrost ilości bakterii, które niszczą nie tylko nasze dziąsła i zęby a nawet działają destrukcyjnie na kości żuchwy i szczęki. Wynikiem tego procesu może być rozchwianie zębów, a w konsekwencji ich wypadanie (lub konieczność usunięcia).

Ale bakterie nie są jedyną przyczyną pojawienia się zapalenia dziąseł. Choroba ta może wystąpić w przypadku powikłań takich chorób jak białaczka, alergia, czy niedobór witaminy C. Na jej pojawienie zapalenia dziąseł ma wpływ picie alkoholu i palenie tytoniu oraz przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych oraz cytostatyków (wykorzystywane w chemioterapiach). Zdarza się, że dziąsła chorują również w następstwie zmian hormonalnych u kobiet w ciąży lub z powodu źle dopasowanej protezy u osób starszych.

NIEPOKOJĄCE OBJAWY

Istnieje szereg objawów, które sygnalizują o stanie zapalnym dziąseł. Ich wychwycenie nie wymaga wizyty w lekarza stomatologa, jest ono łatwe do samodzielnego zaobserwowania.

ETAPY CHORÓB DZIĄSEŁ

ZAPALENIE DZIĄSEŁ: infekcja bakteryjna objawia się zaczerwienieniem, bólem i obrzękiem dziąseł,  lekkim krwawieniem podczas szczotkowania zębów oraz dużą wrażliwością szyjek zębów na ciepło i zimno. Na tym etapie dzięki właściwej higienie i leczeniu chorobę można cofnąć.


ZAPALENIE OZĘBNEJ: pod linią dziąseł zaczynają się tworzyć tzw. kieszonki, do których trafiają resztki jedzenia. Bakterie znajdujące się w kieszonkach mają świetne warunki do namnażania, co sprzyja procesom rozwoju zapalenia i uszkodzeń. Zapalenie ozębnej powduje nieodwracalne uszkodzenie kości i włókien mocujących zęby, ale dzięki wzmożonej higienie jamy ustnej i wdrożonemu leczeniu można je zatrzymać i zapobiec dalszym uszkodzeniom.

PARADONTOZA: włókna i kość, stanowiące podporę dla zębów ulegają zniszczeniu, a dziąsła opuszczają się, odsłaniając korzenie zębów. Zęby zaczynają się ruszać, tracą swoje umocowanie i wypadają wraz z korzeniem.

LECZENIE

Leczenie prowadzone przez lekarza stomatologa, lub w razie konieczności (np. duży stopień zaawansowania choroby) przez periodontologa – specjalistę chorób dziąseł.
Leczenie prowadzone jest przede wszystkim w oparciu  zabiegi higieniczne, których celem jest usuwanie złogów płytki nazębnej. Drugi etap leczenia polega na chirurgicznym zlikwidowaniu rozrośniętych kieszonek.
Do dziąseł objętych stanem zapalnym stomatolog zazwyczaj wprowadza leki, które ujędrniają i obkurczają tkanki oraz zmniejszają ich krwawienie. Pod śluzówkę dziąseł podaje się w formie zastrzyków leki przeciwzapalne i pobudzające tkanki do odnowy. Możliwe jest również podanie do kieszonek dziąsłowych preparatu, który w sposób biologiczny odtwarza zniszczone przez parodontozę tkanki przyzębia.
Dodatkowo w leczeniu chorób przyzębia stosuje się również światło lasera. Taka terapia przyspiesza przyśpiesza regenerację kości i zapobiega rozchwianiu zębów – w przypadku lasera „miękkiego” oraz pozwala na bezbolesne usunięcie zniszczonego przez bakterię brzegu dziąseł.
By zwiększyć efektywność leczenia stosuje się również leczenie farmakologiczne: polega ono na podawaniu antybiotyków aktywnych wobec bakterii bytujących na płytce nazębnej.
Zabiegom tym towarzyszy również polerowanie płytki nazębnej oraz pokrycie zębów specjalnym preparatem fluorowym, który ma na celu zapobieganie pogarszaniu się stanu uzębienia.

CHOROBY DZIĄSEŁ – NIE LEKCEWAŻ!

Choroby dziąseł mają wpływ na zdrowie całego organizmu – bakterie chorobotwórcze mogą się przedostać do krwiobiegu i wywołać bakteryjne zapalenia narządów. Niebezpieczeństwo stwarzają również toksyny, produkowane przez bakterie – to przez nie układ immunologiczny w organizmie zaczyna produkcję cytokinów, które wpływają na rozwój stanu zapalnego i mogą uszkadzać tkanki w całym organizmie.
Choroby dziąseł są szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na choroby serca, cukrzycę i zapalenia stawów. W ich przypadku możemy mieć do czynienia z zaostrzeniem choroby a dodatkowo – w przypadku cukrzycy – z osłabieniem działania kuracji farmakologicznych.

JAK DBAĆ O SWOJE DZIĄSŁA?

Kluczową sprawą w zapobieganiu chorób dziąseł jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Ważna tu jest nie tylko częstotliwość i długość mycia zębów, ale również technika mycia i używane do tego środki:

  • zęby myjemy co najmniej dwa razy dziennie przez 3 minuty, a najlepiej po każdym posiłku,
  • do mycia zębów używamy szczoteczkę średniej twardości (warto zainwestować w szczoteczkę elektryczną),
  • zęby myjemy ruchami wymiatającymi (od dziąsła ku koronie)
  • do mycia używamy past zapobiegających parodontozie, poleconych przez lekarza lub farmaceutę,
  • by doczyścić przestrzenie międzyzębowe używamy nitki dentystycznej,
  • nitką dentystyczną doczyszczaj przestrzenie między zębami,
  • zawsze po myciu używamy płynów do płukania, poleconych przez lekarza lub farmaceutę.


Aby zachować higienę jamy ustnej po posiłku najlepiej umyć zęby, jeżeli jednak nie jest to możliwe należy dokładnie opłukać usta czystą wodą lub żuć przez około 15 minut gumę oczyszczającą bez dodatku cukru.
By pomóc swoim dziąsłom warto również po każdym myciu poświęcić chwile na masaż, który poprawi krążenie. Dziąsła masujemy delikatnymi kolistymi ruchami od dziąsła ku koronie, używając do tego palca wskazującego lub szczoteczki z gumowymi wypustkami do masażu dziąseł dla niemowląt.
W zapobieganiu chorób dziąseł bardzo ważna jest stała kontrola u lekarza. By usunąć płytkę nazębną stomatologa należy odwiedzać od 2 do 4 razy w roku – częstotliwość wykonywania zabiegu powinien ustalić lekarz, ponieważ proces odkładania się kamienia jest sprawą indywidualną. Wizytom takim powinien towarzyszyć przegląd stomatologiczny i o ile zajdzie taka potrzeba – leczenie. Choroby dziąseł postępują bardzo szybko, dlatego nie wolno zwlekać i należy czym prędzej poddać się leczeniu zaleconemu przez stomatologa.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content