PRZEJEDZENIE. JAK LECZYĆ I ZAPOBIEGAĆ?

BÓL BRZUCHA, PRZEPEŁNIONY ŻOŁĄDEK, WZDĘCIA, ZGAGA, BIEGUNKA I WYMIOTY – OTO KLASYCZNE OBJAWY PRZEJEDZENIA. DLA DOBREGO ZDROWIA I SAMOPOCZUCIA – LEPIEJ SIĘ NIE PRZEJADAĆ, ALE GDY NAM SIĘ TO JUŻ ZDARZY, TRZEBA WIEDZIEĆ, JAK POSTĘPOWAĆ.

Czasami trudno nam sobie odmówić kolejnej porcji jakiegoś pysznego dania… Wówczas zjadamy więcej niż potrzebujemy i więcej niż powinniśmy – a tu już niesie za sobą niestety przykre konsekwencje. Pierwszą z nich jest przejedzenie… A gdy do niego dochodzi zbyt często zaczynamy tyć, a to już prosta droga do nadwagi i otyłości.

CO TO JEST PRZEJEDZENIE? 

Pacjenci opisując stan przejedzenia mówią, że jest to uczucie, jakby żołądek z powodu przepełnienia miał im za chwilę pęknąć. Uczucie takie pojawia się najczęściej w dwóch przypadkach:

 • po zbyt obfitym posiłku gdy ilość jedzenia jest za duża, układ pokarmowy ma problemy z rozpoczęciem efektywnego procesu trawienia. Ponadto trzeba pamiętać, że żołądek jest zbudowany z mięśni, więc jest w stanie się rozciągnąć do większego rozmiaru, dostosowując się do ilości spożywanej porcji, ale jego możliwości w tym zakresie są ograniczone,
 • po posiłku bogatym w tłuszcze niekoniecznie musi dochodzić do przepełnienia żołądka. W tym przypadku mamy do czynienia z wydłużeniem procesu trawienia, do którego potrzebna jest większa niż zwykle ilość enzymów trawiennych.

Ponadto przejedzeniu towarzyszą również następujące objawy:

 • pogorszenie samopoczucia, osłabienie,
 • ból głowy, ból brzucha,
 • zgaga,
 • mdłości, wymioty,
 • odbijanie po jedzeniu, cofanie się treści żołądkowej do przełyku,
 • biegunka,
 • senność.

CO NA PRZEJEDZENIE?

W przypadku gdy przesadzimy z ilością bądź kalorycznością jedzenia pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić to wyjście na spokojny kilkunastominutowy spacer. Trochę ruchu na świeżym powietrzu sprawi, że metabolizm naszego organizmu będzie bardziej wydajny. Oczywiście nie w każdym przypadku jest to możliwe – czasami objawy przejedzenia nie pozwalają nam opuścić domu, ale również wówczas nie powinno się zaniechać aktywności – warto pospacerować po domu, wyjść na chwilkę na balkon i wykonać kilka ćwiczeń oddechowych.

Po jakimś czasie można zaparzyć herbatkę ziołową: np. miętę pieprzową przyspieszającą trawienie , koper włoski na wzdęcia lub napar z rumianku o działaniu rozkurczowym. Chcąc zadziałać kompleksowo możemy sięgnąć po preparaty wieloskładnikowe. Przykładem są złożone tabletki, herbaty zawierające kompozycję surowców wspomagających trawienie lub krople żołądkowe.

W przypadku, kiedy objawy przejedzenia nasilają się bądź nie ulegają zmniejszeniu oraz kiedy wywołują duży dyskomfort i ból należy skonsultować się z lekarzem.

DLACZEGO PRZEJEDZENIE JEST GROŹNE? 

Jednorazowe przejedzenie nie powinno mieć znaczących skutków dla zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli będziemy przejadać się częściej, to może to prowadzić nadwagi i otyłości a w dalszych konsekwencjach do wielu chorób przez nie wywołanych.
Nadmierne przejadanie ma również zły wpływ na nasze samopoczucie: wywoływane takim zachowaniem poczucie winy może prowadzić do zaburzeń odżywiania oraz chorób psychicznych.

JAK ZAPOBIEGAĆ PRZEJEDZENIU?

Podstawową zasadą, której należy się trzymać by zapobiegać przejedzeniu jest zdrowe podejście do codziennej diety i aktywności fizycznej. Należy jeść regularnie – pięć posiłków dziennie, w odstępach co około 3 godziny, dopasowując kaloryczność i skład posiłków do swoich potrzeb i upodobań. Właściwa dieta to nie tylko jedzenie – to również picie minimum dwóch litrów wody dziennie. Jeżeli zaś chodzi o aktywność fizyczną to zaleca się regularne ćwiczenia fizyczne oraz dużo spacerów i ograniczenie korzystania z windy czy samochodu.

Aby uniknąć przejedzenia na co dzień warto również stosować się do pięciu poniższych zasad:

 1. Nakładaj mniejsze porcje jedzenia. Dopiero kiedy 15 minut po zjedzeniu posiłku nadal czujesz się głody, pozwól sobie na niewielką repetę.
 2. Jedz powoli, dokładnie gryź i przeżuwaj każdy kęs.
 3. Nie popijaj jedzenia.
 4. Postaw na produkty bogate w błonnik, one zmniejszą ilość spożytych kalorii i tłuszczy.
 5. Postaw na aktywność, nie odpoczywaj po jedzeniu leżąc.

A co w przypadku, kiedy uczestniczymy w jakiejś uroczystości lub zbliżają się święta obfitujące w wiele smacznych i kalorycznych potraw? W takim przypadku do pięciu powyższych zasad warto dodać jeszcze jedną:

 1. Skup się na jedzeniu potraw wyjątkowych, czyli takich, których nie jesz na co dzień, lub takich, które są Twoimi ulubionymi. Zrezygnuj z zbędnych dodatków (chleb, ziemniaki) oraz przekąsek.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content