Fizjoterapeuta – poznajmy się bliżej!

FIZJOTERAPIA TO NAUKA MEDYCZNA ZAJMUJĄCA SIĘ UTRZYMYWANIEM, ROZWIJANIEM I PRZYWRACANIEM SPRAWNOŚCI UKŁADU RUCHOWEGO CZŁOWIEKA. A CO POTRAFIĄ OSOBY ZAWODOWO ZAJMUJĄCE SIĘ FIZJOTERAPIĄ?

CO TO JEST FIZJOTERAPIA?

Fizjoterapia jest odpowiedzią na potrzeby osób, które szukają sposobu na  poprawę sprawności ruchowej i siły organizmu, zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych z układem ruchu oraz przywrócenie sprawności fizycznej.
Fizjoterapia polega na wykorzystaniu aktywności fizycznej oraz innych czynników fizycznych w celu pozytywnego oddziaływania na układ ruchu człowieka. Ta definicja obrazuje podstawowy podział fizjoterapii na: kinezyterapię (oparta na ćwiczeniach ruchowych) oraz fizykoterapię (oparta na zabiegach fizykalnych).

FIZJOTERAPIA CZY REHABILITACJA?

Dzisiejsze pojęcia „fizjoterapia” i „fizjoterapeuta” jeszcze 10 lat temu były popularnie zastępowane w terminologii medycznej oraz codziennym języku słowami  „rehabilitacja” oraz „rehabilitant”.  Dziś wygląda to już jednak inaczej – nasz język został dopasowany do światowych terminologii, gdzie fizjoterapia jest jedną ze składowych rehabilitacji medycznej. Rehabilitacja medyczna oznacza zaś całość działań mających na celu przywrócenie sprawności człowiekowi (oprócz fizjoterapii jej składowymi są np. terapia psychologiczna, neurologiczna, czy kardiologiczna).

KIM JEST FIZJOTERAPEUTA?

W Polsce fizjoterapeuta jest samodzielnym zawodem medycznym, zaś jego prawa i obowiązki zawodowe są regulowane zapisami Ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty.

Prawo wykonywania zawodu oraz posługiwania się tytułem fizjoterapeuty przysługuje osobie posiadającej odpowiednie wykształcenie wyższe lub policealne. Tytuły zawodowe fizjoterapeutów to: technik fizjoterapii, licencjat fizjoterapii oraz magister fizjoterapii.

Każdy fizjoterapeuta w naszym kraju musi przynależeć do samorządu zawodowego fizjoterapeutów – Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Organizacja ta reprezentuje osoby wykonujące zawód fizjoterapeuty oraz sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem tego zawodu.

JAK I GDZIE PRACUJE FIZJOTERAPEUTA?

Fizjoterapia obejmuje wiele metod leczenia i profilaktyki, które dopasowuje się do problemów zdrowotnych pacjenta.  Do najczęściej spotykanych technik należą:

•   ćwiczenia ruchowe (indywidualne lub grupowe),
•   masaż terapeutyczny,
•   elektroterapia,
•   terapia laserowa,
•   terapia ultradźwiękowa,
•   krioterapia,
•   terapia cieplna,
•   taping kinetyczny.

Specyfika zawodu fizjoterapeuty zakłada pracę z pacjentem zarówno w warunkach domowych jak i w profesjonalnych obiektach należących do gabinetów, przychodni, szpitali czy sanatoriów.
Z pomocy fizjoterapeuty możemy skorzystać w ramach usług Narodowego Funduszu Zdrowia, z zasadami które obowiązują nas przy korzystaniu z tych usług można zapoznać się na stronie internetowej NFZ>>>.
Możliwe jest również korzystanie z zabiegów fizjoterapeutycznych na własny koszt, w takim przypadku niesłychanie ważne jest, by upewnić się, że osoba wykonująca zabieg ma tytuł zawodowy fizjoterapeuty i adekwatne wykształcenie medyczne.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content