5 najważniejszych faktów o chorobie Leśniowskiego – Crohna

NASZ EKSPERT: Patrycja Jakimik, mgr farmacji


CHOROBA LEŚNIOWSKIEGO – CROHNA NALEŻY DO NIESWOISTYCH ZAPALNYCH CHORÓB JELIT. JEST TO CHOROBA PRZEWLEKŁA, KTÓRA CHARAKTERYZUJE SIĘ WYSTĘPOWANIEM OKRESÓW ZAOSTRZEŃ I REMISJI. JAK PRZEBIEGA CHOROBA LEŚNIOWSKIEGO – CROHNA I JAK SIĘ JĄ LECZY?

Układ pokarmowy człowieka odpowiada za odżywienie całego organizmu. Główne jego role to wchłanianie i metabolizowanie składników odżywczych oraz wydalanie zbędnych resztek. Kluczowym procesem zapewniającym dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych jest proces wchłaniania, który zachodzi w jelitach. W wyniku różnych chorób może dojść do upośledzenia procesu wchłaniania, który skutkuje niedożywieniem organizmu. Do takich schorzeń należy choroba Leśniowskiego – Crohna.

NA CZYM POLEGA CHOROBA LEŚNIOWSKIEGO-CROHNA?

Choroba Leśniowskiego – Crohna to nieswoista zapalna choroba jelit, która może dotyczyć każdego z odcinków przewodu pokarmowego – od jamy ustnej do odbytu. Dotychczas nie określono dokładnej przyczyny występowania tej choroby. Wiadomo jednak, że wpływ na jej wystąpienie mają czynniki genetyczne, mikroflora jelitowa oraz odpowiedź immunologiczna błony śluzowej. U osób z predyspozycjami do choroby Leśniowskiego – Crohna, do jej rozwoju dochodzi w momencie upośledzenia mechanizmów odpowiedzi odpornościowej na drobnoustroje wewnętrzne. Proces chorobowy postępuje powoli i początkowo może być trudny do uchwycenia. Rozpoczyna się on od stanu zapalnego w błonie śluzowej, który kolejno obejmuje warstwy ściany przewodu pokarmowego, powodując jej zniszczenie, włóknienie oraz wytworzenie przetok i zwężeń.
W Europie chorobę Leśniowskiego – Crohna diagnozuje się rocznie u 114 osób na milion populacji. Choroba najczęściej rozpoznawana jest u osób w wieku 14 – 24 lata. Drugi szczyt zachorowań przypada na 3. – 4. dekadę życia.

OBJAWY I DIAGNOSTYKA

Objawy choroby u danego pacjenta determinowane są przez lokalizację, rozległość oraz stopień zaawansowania zmian w przewodzie pokarmowym. W początkowym stadium choroby najczęściej występują niecharakterystyczne objawy w postaci ogólnego osłabienia i gorączki. Często dochodzi do zmniejszenia masy ciała.
Gdy zmiany chorobowe obejmują górny odcinek przewodu pokarmowego pojawia się ból w jamie ustnej, afty i owrzodzenia. Zmiany w przełyku mogą powodować trudności z przełykaniem oraz ból podczas połykania. Pacjenci uskarżają się na bóle brzucha, które zwykle nasilają się po jedzeniu oraz wypróżnieniu. Częste są także biegunki, które w przypadku współistniejącego zespołu złego wchłaniania mają charakter biegunek tłuszczowych. Zmiany zapalne zlokalizowane w okolicy odbytu powodują owrzodzenia, szczeliny, ropnie, wyrośla skórne i przetoki okołoodbytnicze.
W przebiegu choroby Leśniowskiego – Crohna mogą także występować objawy pozajelitowe, które dotyczą stawów, skóry, oczu oraz dróg żółciowych.
Diagnostyka choroby Leśniowskiego – Crohna opiera się na wnikliwym wywiadzie lekarskim oraz badaniach laboratoryjnych, endoskopowych, histopatologicznych i obrazowych.

LECZENIE FARMAKOLOGICZNE I DIETA

Choroba Leśniowskiego – Crohna jest chorobą przewlekłą. Głównym celem leczenia jest łagodzenie przebiegu zaostrzeń, zapobieganie nawrotom oraz wydłużenie okresów remisji.  Stosowanie leków konieczne jest również w okresach, kiedy objawy choroby nie występują. W leczeniu łagodnych postaci choroby wykorzystuje się sulfasalazynę lub mesalazynę samodzielnie lub w połączeniu z doustnymi glikokortykosteroidami. Gdy brak jest poprawy, dołącza się leki immunosupresyjne (np. metotreksat). Dostępne są także nowsze leki, które zawierają przeciwciała monoklonalne.
Niekiedy niezbędne są interwencje chirurgiczne, które związane są z miejscowymi powikłaniami, jak ropnie, zwężenia, przetoki, czy częściowa niedrożność jelit.


Choroba Leśniowskiego – Crohna wiąże się z dużym ryzykiem niedożywienia. W diecie osoby chorej należy szczególnie zadbać o dostateczne nawodnienie, wyrównanie zaburzeń elektrolitowych, odpowiednią podaż białka, albumin oraz witamin, w szczególności witaminy B12. Dieta powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb osoby chorej, eliminując czynniki nasilające objawy.

CHOROBA U DZIECI, MŁODZIEŻY I KOBIET W CIĄŻY

Szczyt zachorowań na chorobę Leśniowskiego – Crohna przypada na wiek młodzieńczy. Jest to okres, w którym szczególnie ważne jest prawidłowe odżywienie i dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla zapewnienia prawidłowego rozwoju i wzrastania dzieci.
Szczególną grupą chorych są kobiety w ciąży. Zaleca się, aby do zapłodnienia doszło w okresie remisji choroby, co znacznie zmniejsza ryzyko powikłań położniczych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zaostrzenia choroby wpływają negatywnie na płodność. Leczenie choroby Leśniowskiego – Crohna u kobiet w ciąży zakłada stosowanie jedynie niezbędnych leków. W okresie ciąży przeciwwskazane jest stosowanie metotreksatu.

POWIKŁANIA CHOROBOWE

Choroba Leśniowskiego – Crohna wiąże się z dużym ryzykiem niedożywienia i wyniszczenia organizmu. Często prowadzi do niedokrwistości, hipoproteinemii, awitaminozy oraz zaburzeń elektrolitowych. Ponieważ konsekwencją tej choroby są zaburzenia gospodarki wapniowo – fosforowej, wzrasta ryzyko osteoporozy. Rzadkim odległym skutkiem jest rak jelita grubego. Występuje on jednak jedynie u ok. 1,5% osób chorych. Wzrost ryzyka zachorowania na raka jelita grubego wzrasta wraz z czasem trwania choroby oraz rozległością zmian w jelicie grubym.


Piśmiennictwo:

  • Łodyga M., Eder P., Bartnik W., Gonciarz M., Kłopocka M., Linke K., Małecka-Panas E., Radwan P., Reguła J., Rydzewska G. Wytyczne Grupy Roboczej Konsultanta Krajowego w dziedzinie Gastroenterologii i Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące postępowania z pacjentem z chorobą Leśniowskiego – Crohna. Prz Gastroenterol 2012; 7(6): 317-338
  • Kargulewicz A., Stankowiak-Kulpa H., Grzymisławski M. Rola leczenia żywieniowego w chorobie Leśniowskiego – Crohna. Gastroenterologia Polska 2010; 17(4): 300-303
  • Kłopocka M. Leczenie nieswoistych chorób zapalnych jelit w czasie ciąży i karmienia. Gastroenterologia Kliniczna 2015; 7(2): 41-45
  • Cepuch G., Gniadek A., Śręba S. Jakość życia młodzieży z chorobą Leśniowskiego – Crohna. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2015; 21(4): 352-356
  • Mokrowiecka A. Choroba Leśniowskiego – Crohna. Portal mp.pl

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content