Z KATALOGU SUPLEMENTACJI: ŻELAZO

NASZ EKSPERT: Patrycja Jakimik, mgr farmacji

ŻELAZO JEST NIEZWYKLE CENNYM I WAŻNYM MINERAŁEM, NIEZBĘDNYM DO PRAWIDŁOWEGO FUNKCJONOWANIA CAŁEGO ORGANIZMU. DO CZEGO POTRZEBNE NAM JEST ŻELAZO I  KIEDY NALEŻY ROZWAŻYĆ JEGO SUPLEMENTACJĘ?
CZYM JEST ŻELAZO? 

Żelazo stanowi składnik hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi. Odpowiada ona za transport tlenu do tkanek organizmu oraz transport zwrotny dwutlenku węgla z tkanek. Żelazo spełnia więc w organizmie niezwykle ważną rolę.


ROLA ŻELAZA W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA

Żelazo należy do mikroelementów. Jest to pierwiastek śladowy, którego ilość w organizmie człowieka jest niewielka. Jednak bez obecności tego mikroelementu nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Podstawową funkcją żelaza jest udział w powstawaniu erytrocytów oraz transport i magazynowanie tlenu w tkankach. Ponadto, żelazo jest składnikiem wielu białek i enzymów, stąd też odgrywa ważną rolę w przemianach metabolicznych.

NIEDOBÓR I NADMIAR ŻELAZA: JAKIE SĄ OBJAWY? 

Niedobór żelaza skutkuje wystąpieniem niedokrwistości, czyli anemii. Do objawów niedoboru żelaza zalicza się:

 • ogólne osłabienie,
 • zmniejszenie zdolności koncentracji,
 • szybką męczliwość,
 • ból i zawroty głowy,
 • bladość skóry oraz błon śluzowych,
 • suchość skóry,
 • osłabienie i wypadanie włosów,
 • łamliwość paznokci,
 • tachykardię, czyli przyspieszony rytm serca,
 • obniżenie odporności.

Nadmiar żelaza, czyli hemochromatoza w początkowym etapie daje podobne objawy. Charakterystyczne jest nasilone uczucie zmęczenia, ogólne osłabienie, obniżona masa ciała oraz bóle stawów.

U kobiet występują zaburzenia cyklu miesiączkowego, natomiast u mężczyzn pojawiają się zaburzenia wzwodu. Hemochromatoza zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn powoduje utratę libido. U osób, u których występuje zwiększone stężenie żelaza zaobserwować można również szarobrązowe zabarwienie skóry. Może również dojść do utraty owłosienia łonowego, pod pachami i na twarzy.

NATURALNE ŹRÓDŁA ŻELAZA

Najlepiej przyswajalnym naturalnym źródłem żelaza jest mięso oraz ryby. Produkty te zawierają żelazo hemowe. Największą jego zawartość obecna jest w mięsie czerwonym, podrobach oraz mięsie z indyka. Spore ilości żelaza obecne są także w mleku i jego przetworach. Ryby będące dobrym źródłem żelaza to sardynki, śledzie, makrela i łosoś. Źródłem żelaza niehemowego są produkty pochodzenia roślinnego. Żelazo niehemowe cechuje się jednak znacznie mniejszą przyswajalnością. W celu jej zwiększenia, wraz z produktami zawierającymi żelazo niehemowe, należy spożywać produkty zawierające witaminę C. Dobrymi źródłami żelaza niehemowego są suche nasiona roślin strączkowych, kakao, orzechy, migdały, produkty zbożowe, natka pietruszki.

SUPLEMENTACJA ŻELAZA Z APTEKI

W przypadku trudności z zapewnieniem odpowiedniej podaży żelaza z dietą, należy rozpocząć suplementację preparatami farmaceutycznymi. Najwyższą przyswajalnością charakteryzują się chelaty, fumarany, siarczany oraz glukoniany żelaza. Preparaty z żelazem należy stosować na czczo, minimum 1 godzinę przed posiłkiem. W przypadku występowania uciążliwych dolegliwości żołądkowo-jelitowych można przyjmować je w trakcie posiłku. Pamiętaj, że zażywanie preparatów żelaza łącznie z innymi minerałami i witaminami może zmniejszyć jego przyswajalność. Zwiększa ją natomiast obecność witaminy C.

Źródła:

 • Mekus M., Respondek W. Żelazo – niezbędny składnik pokarmowy. Żywienie Człowieka i Metabolizm 2013; 40(1)
 • Marzena Kuras i in.: Żelazo i cynk główne mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu; Lek w Polsce, VOL 25 NR 05’15 (288)
 • Pleskaczyńska A., Dobrzańska A. Profilaktyka niedoboru żelaza u dzieci – standard postępowania. Standardy Medyczne/Pediatria 2011; 8: 100-106
 • Jarosz M. Normy żywienia dla populacji Polski; Instytut Żywności i Żywienia, 2017

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content