POKRZYWKA – skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?

NASZ EKSPERT: Anita Rajchel, pediatra


SWĘDZĄCE, BLADOCZERWONE BĄBLE ZWYKLE ZNIKAJĄ SAME I NIE WYMAGAJĄ INTERWENCJI LEKARZA. WARTO JEDNAK WIEDZIEĆ, JAK REAGOWAĆ, JEŚLI POKRZYWKA NIE MIJA.

pokrzywka na plecach kobiety

POKRZYWKA – OBJAWY

Nazwa tej choroby nie jest przypadkowa – charakterystyczne objawy zna każdy, kto przynajmniej raz w życiu miał nieprzyjemny kontakt z liśćmi pokrzywy lub został użądlony przez owada. Pokrzywkę rozpoznajemy po tym, że na skórze pojawiają wypukłe,  otoczone zaczerwienieniem blade bąble, które przypominają zmiany, powstające pod wpływem kontaktu skóry z pokrzywą – stąd nazwa.
Pokrzywka jest niebolesna i ustępuje bez pozostawienia blizn czy przebarwień skóry. Ta stosunkowo częsta dolegliwość skóry potrafi jednak skutecznie uprzykrzyć życie, zwłaszcza kiedy swędzące bąble zajmują dużą część ciała lub są umiejscowione w widocznych okolicach, na przykład na twarzy, dekolcie czy dłoniach.

POKRZYWKA – PRZYCZYNY

Zmiany skórne i swędzenie mogą być sprowokowane przez wiele czynników, dlatego w razie wystąpienia objawów przede wszystkim zrób solidny rachunek sumienia: przyjrzyj się swojej codziennej diecie, zastanów się, jakie leki przyjmujesz, przeanalizuj jak i gdzie spędzałaś czas. Być może przebywałaś zbyt długo na słońcu lub zimnie, a może w pomieszczeniu, w którym położono nowe wykładziny.
Jeśli mimo upływu czasu pokrzywka nie znika, skontaktuj się z lekarzem. Zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych, u których przyjmowanie na własną rękę leków przeciwhistaminowych dostępnych w aptekach bez recepty może być zgubne w skutkach. Skonsultuj się również wówczas, kiedy czerwone plamy pojawiają się po raz kolejny. Specjalista zdecyduje, czy opisywane dolegliwości to uczulenie i potrzebujesz konsultacji alergologicznej. Przyczyną pokrzywki mogą być też stres, infekcja, ukąszenie owada czy reakcja na kontakt z lekami lub kosmetykami, a także niektóre choroby autoimmunologiczne i tarczycy.

POKRZYWKA SŁONECZNA

Czerwone plamy i pęcherze mogą być także objawem alergii na słońce. Pokrzywka słoneczna zwana również świetlną jest jedną z chorób alergicznych typowych w sezonie letnim. Powstałe pod wpływem słońca pęcherze powodują mocne swędzenie i utrzymują się na skórze przez kilka godzin po czym znikają.
U osób nadwrażliwych na promienie UVB, pokrzywka pojawia się w miejscach, gdzie słońce może swobodnie oddziaływać – na dekolcie, rękach i nogach. W przypadku tych osób często wystarczające jest stosowanie kremów ochronnych z odpowiednimi filtrami.
Z kolei u osób uczulonych na promienie UVA, pokrzywka może wystąpić także w pochmurne dni. Promienie te potrafią przenikać przez szyby, a także przez ubranie, co oznacza, że pęcherze mogą pojawić na całym ciele.
Nadwrażliwość na promienie słoneczne potrafi utrzymywać się bardzo długo, a niekiedy nawet towarzyszy nam przez całe życie. Leczenie polega przede wszystkim na maksymalnym ograniczeniu ekspozycji skóry na słońce. Osobom uczulonym zaleca się noszenie długich bluzek i spodni zakrywających ciało oraz stosowanie kremów z filtrem UV (blokerów). W kwestii alergii słonecznej warto w pierwszej kolejności skonsultować się z dermatologiem, który pomoże nam ustalić czy zmiany na skórze zostały wywołane przez promieniowanie słoneczne, czy też może są reakcją fototoksyczną na stosowany lek.
Aby złagodzić objawy uczulenia stosuje się leki przeciwhistaminowe, które przyspieszają zanikanie zmian skórnych. Ważnym etapem w walce z pokrzywką słoneczną jest także stosowanie kremów nawilżających i natłuszczających skórę oraz zażywanie beta-karotenu, selenu i środków przeciwmalarycznych.

NA RATUNEK

Z wizytą w gabinecie, a nawet wezwaniem pogotowia, nie zwlekaj, kiedy pojawia się obrzęk błon śluzowych i skóry głowy lub szyi. Także kiedy zmianom towarzyszą zawroty głowy, uczucie silnego osłabienia, chrypka, nudności i wymioty, kołatania serca lub gwałtowne obniżenie ciśnienia. To może być wstrząs anafilaktyczny, który stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia.

POJAWIŁA SIĘ POKRZYWKA? – TAK DZIAŁAJ

Unikaj stosowania na zmienione miejsca maści czy kremów. Nie przyniosą ulgi, a mogą utrudnić postawienie diagnozy. Aby ukoić dolegliwości, weź chłodną kąpiel lub przyłóż do zaczerwienionych miejsc chłodny okład. Tej metody nie stosuj jednak, jeśli przyczyną pokrzywki jest nadwrażliwość na zimno.

 

20%nawet co piąty człowiek może cierpieć z powodu tego schorzenia. Częściej chorują kobiety. Zwykle pokrzywka znika równie nagle, jak się pojawiła. Jednak niekiedy potrafi się utrzymywać miesiącami. Mimo dostępnej diagnostyki w wielu przypadkach nie udaje się ustalić jej przyczyn.

 

SKĄD TA WYSYPKA?

Zmiany skórne utrzymujące się dłużej to pokrzywka przewlekła, której podłoże trudno jest ustalić. Oto przyczyny pokrzywki ostrej, trwającej do 6 tygodni:

1. Alergia na pyłki, kurz, sierść zwierząt, kosmetyki, pożywienie.
2. Ugryzienia lub ukąszenia owadów.
3. Choroby autoimmunologiczne i inne schorzenia przewlekłe.
4. Temperatura: zimno lub ciepło.
5. Zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Infekcje pasożytnicze.
6. Wysiłek fizyczny.
7. Reakcja na leki.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content