JAKI OPATRUNEK SPECJALISTYCZNY WYBRAĆ?

NIE ISTNIEJE IDEALNY OPATRUNEK, KTÓRY SPRAWDZI SIĘ W PRZYPADKU KAŻDEJ RANY. W PRZYPADKU NIEKTÓRYCH RAN WARTO SKORZYSTAĆ Z OPATRUNKÓW SPECJALISTYCZNYCH, KTÓRE OPRÓCZ FUNKCJI ZABEZPIECZAJĄCEJ RANĘ MOGĄ PRZYSPIESZAĆ JEJ GOJENIE ORAZ REDUKOWAĆ BÓL. DOWIEDZ SIĘ, JAKI OPATRUNEK SPECJALISTYCZNY DO CZEGO SIĘ SPRAWDZA!

Najstarsze pisemne przekazy dotyczące opatrunków pochodzą  sprzed 2500 lat p.n.e., ale na podstawie rysunków naskalnych oraz badań archeologicznych możemy wnioskować, że były one już stosowane przez ludzi pierwotnych. Oczywiście to, w jaki sposób opatrywano rany w dalekiej przeszłości nie ma nic wspólnego z tym, jak to robimy współcześnie. Ale trzeba pamiętać, że to właśnie dzięki  doświadczeniu, które metodą prób i błędów zdobyli nasi przodkowie, możemy dziś korzystać z profesjonalnych i skutecznych sposobów opatrywania ran.

ROLA OPATRUNKÓW

Stosowanie opatrunków ma na celu czasowe zastąpienie funkcji skóry na czas gojenia się rany. W szczególności rolą opatrunku jest:

 • wchłanianie krwi i wysięku,
 • ochrona rany przed czynnikami zewnętrznymi,
 • zapewnienie czystości rany,
 • zapewnienie optymalnych warunków gojenia wewnątrz rany,
 • zmniejszenie obrzęku i bólu,
 • ograniczenie powierzchni martwicy,
 • minimalizacje powstania blizny.

Materiał opatrunkowy powinien być wykonany z surowców o wysokiej chłonności przepuszczających gazy i nieprzywierających do rany. Powinny spełniać wymogi jałowości lub mieć możliwość sterylizacji.

RODZAJE OPATRUNKÓW

Nie istnieje idealny opatrunek, który sprawdzi się w przypadku każdej rany. To jaki wybrać zależy od kilku czynników, takich jak:

 • pochodzenie rany,
 • głębokość i rozległość rany,
 • występowanie zakażenia rany.

Najbardziej popularnym podziałem opatrunków jest ten na opatrunki tradycyjne i specjalistyczne. Pierwsze z nich są stosowane jako zabezpieczenie w przypadku niewielkich skaleczeń, otarć lub zadrapań. Drugie zaś oprócz funkcji zabezpieczającej mają również funkcję zapewniająca właściwe środowisko do regeneracji ran.

OPATRUNKI SPECJALISTYCZNE

Opatrunki specjalistyczne to rozwiązania nowej generacji, które nie tylko zabezpieczają ranę, ale również pozytywnie wpływają na przebieg procesu gojenia i redukują ból. Do najczęściej spotykanych opatrunków specjalistycznych należą:

 • OPATRUNKI HYDROŻELOWE. Ich zadanie polega na utrzymywaniu w ranie odpowiedniego poziomu wilgoci, tak by mogła się ona oczyścić. Najczęściej łączy się je z opatrunkami specjalistycznymi zawierającymi srebro, tak aby nie doszło do zakażenia rany.
 • OPATRUNKI Z SREBREM. Mają właściwości bakteriobójcze i działają zarówno na powierzchni, jak i w środku rany. Zaleca się ich stosowanie w leczeniu zakażonych ran (np. w przypadku odleżyn i stopy cukrzycowej).
 • OPATRUNKI ŻELOWE. Ich zadanie polega na utrzymywaniu w ranie odpowiedniej wilgoci oraz oczyszczanie jej przy pomocy substancji antybakteryjnych. Stosowane są w przypadku ran, które należy oczyścić oraz ran, które mają za mało wysięku.
 • OPATRUNKI HYDROKOLOIDOWE. Stosowane są najczęściej do ran z małym wysiękiem. Opatrunek położony na taką ranę wchodzi on w reakcję z wysiękiem i tworzy na ranie żel, który ułatwia gojenie oraz tworzenie się nowych tkanek, przy zachowaniu wilgotnej rany.
 • OPATRUNKI HYDROWŁÓKNISTE. To opatrunki przepuszczające wilgoć, które stosuje się na rany z dużym wysiękiem (np. odleżyny, rany zakażone i rany przy stopie cukrzycowej). Ich zadaniem jest tworzenie na ranie żelu hydrofilowego, który łączy się z bakteriami i resztkami martwiczymi.
 • OPATRUNKI ALGINIANOWE. Ponieważ bardzo dobrze wchłaniają płyny, stosuje się je do zabezpieczenia krwawiących ran.
 • OPATRUNKI POLIURETANOWE. Nazywane są również opatrunkami okluzyjnymi lub piankowymi. Stosuje się je w przypadku ran o średnim i dużym wysięku oraz ran umiejscowionych w trudno dostępnych miejscach. Ściśle przylegają do skóry, dokładnie oddzielając ranę od środowiska zewnętrznego oraz nie przepuszczając płynów i bakterii.

JAK PRZYSPIESZYC GOJENIE RAN?

Proces gojenia rany może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy – wszystko zależy od typu rany, z którą mamy do czynienia. Gojenie można przyspieszyć poprzez regularne przemywanie i dezynfekowanie oraz – szczególnie w przypadku trudno gojących się ran –  zastosowanie odpowiednich leków. Aby mieć pewność, że nasza rana goi się prawidłowo i że stosujemy odpowiedni rodzaj opatrunku na nią warto skonsultować to z farmaceutą.

Należy pamiętać również, że trudno gojące się, rozległe i zakażone rany nie należy leczyć na własną rękę, lecz jedynie pod kontrola lekarza.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content