JAJKA W DIECIE – prawdy i mity

JAJKA DLA WIĘKSZOŚCI POLAKÓW SĄ JEDNYM Z PODSTAWOWYCH SKŁADNIKÓW DIETY. ZWYKLE TWORZYMY Z NICH DANIA, POTRAWY I DESERY, ALE WYKORZYSTUJEMY TAKŻE ICH WŁAŚCIWOŚCI KOSMETYCZNE. OBECNIE WIELU DIETETYKÓW ZALECA ICH SPOŻYWANIE, PRZEŁAMUJĄC STEREOTYP, ŻE JAJKA SZKODZĄ I PODWYŻSZAJĄ CHOLESTEROL.  CZY POWINNIŚMY ZATEM JE WŁĄCZYĆ DO SWOJEJ DIETY?

ŹRÓDŁO PEŁNOWARTOŚCIOWEGO BIAŁKA

Jajka cenione są przede wszystkim z tego względu, iż stanowią źródło pełnowartościowego białka, które jest łatwo przyswajalne przez organizm. Ponadto jest ono białkiem wzorcowym, które zawiera odpowiednie ilości zarówno aminokwasów endogennych, jak i egzogennych, których organizm ludzki nie potrafi sam wyprodukować.

SKARBNICA WITAMIN I SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH

Jajka są bogate w witaminy i składniki odżywcze. Są źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, E, D i K oraz witamin rozpuszczalnych w wodzie, takich jak: B1, B2, B12 oraz kwasu pantotenowego. Ze składników mineralnych trzeba wymienić: magnez, żelazo, jod, potas, wapń, fosfor, sód, cynk, fluor, krzem, miedź, selen, mangan i siarkę. Co więcej, jajka posiadają korzystny skład tłuszczu. Na 5 g tłuszczu zawartego w jednym jajku tylko 0,1 g stanowią „złe” nasycone kwasy tłuszczowe, za to wiele w nim niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych.


GROŹNY CHOLESTEROL?

Żółtko zawiera cholesterol, przyczyniający się do rozwoju miażdżycy, i w związku z tym w ostatnich latach dietetycy zalecali ograniczenie w spożywaniu jajek. Niemniej jednak ostanie badania naukowe potwierdziły, iż zawarty w jajkach cholesterol nie stanowi większego zagrożenia miażdżycą u osób z normalną funkcją metaboliczną. Ponadto, strach przed cholesterolem stał się mniejszy również dzięki temu, że wykazano, iż obecne w jajkach cholina i lecytyna przeciwdziałają odkładaniu się blaszek miażdżycowych na ściankach naczyń krwionośnych.

PRODUKT DIETETYCZNY

Jajka z powodzeniem powinny być spożywane przez osoby odchudzające się i aktywnie uprawiające sport. Głównym powodem jest fakt, że są one niskokaloryczne, a przy tym sycące. Jajko ważące ok. 50 g dostarcza jedynie 75 kcal i aż 6,2 g białka.

&

CIEKAWOSTKI

Ciekawostką jest, iż żółtko jaja jest źródłem luteiny, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, a ponadto zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i poprawia widzenie. Co więcej, obecnie na szeroką skalę prowadzone są badania dotyczące lizozymu – aktywnego białka zawartego w jajkach, które potrafi niszczyć bakterie i wirusy.

JAK SPRAWDZIĆ CZY JAJKA SĄ ŚWIEŻE?

Przed przyrządzeniem jajek zawsze warto sprawdzić czy, aby na pewno są świeże. Jednym ze sposobów jest włożenie jajka do wody. Jeśli pływa ono po powierzchni oznacza to, że jest stare, ponieważ powstaje w nim pęcherzyk powietrza. W świeżym jaju jest on niewielki, ale z każdym dniem się powiększa. Po tygodniu, pęcherzyk jest już na tyle duży, ze może utrzymać jajko na powierzchni wody.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content