CO MOŻESZ ZROBIĆ W WALCE ZE SMOGIEM?

JESIENIĄ I ZIMĄ, KIEDY CZYSTE POWIETRZE ZDARZA SIĘ RZADKO, ZACZYNAMY SIĘ ZASTANAWIAĆ, JAK POPRAWIĆ JEGO JAKOŚĆ. ALE CZY NAPRAWDĘ DA SIĘ ZATRZYMAĆ SMOG?

Nazwa to połączenie dwóch angielskich słów: „fog” i „smoke”. Nie chodzi o „snujące się” przy ziemi jesienią i zimą wilgotne, nieprzejrzyste powietrze. Smog to zawieszone zanieczyszczenia, które mogą się utrzymywać tygodniami, utrudniając oddychanie i psując nam zdrowie. Problem dotyka nie tylko miast (zwłaszcza na ruchliwych, wąskich, gęsto zabudowanych ulicach i w pobliżu zakładów przemysłowych), ale także… małych miejscowości. Jak to możliwe? Na wsi nie ma sieci ciepłowniczych, więc domy ogrzewane są kotłami na tzw. paliwa stałe (głównie węgiel i pochodne), które generują bardzo duże ilości zanieczyszczeń. Jeszcze gorsze są śmieci, które niektórzy palą w piecach.

ZABÓJCZA MIESZANKA

W efekcie smog to przede wszystkim tlenki węgla, azotu, siarki, metale ciężkie i drobniutkie pyły (tzw. pyły zawieszone). Szczególnie niebezpieczne są te oznaczone jako PM10 i PM2.5, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Długotrwałe wystawienie na tego typu zanieczyszczenia skutkuje zwężeniem oskrzeli, astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), objawiającymi się m.in. kaszlem i dusznością.

Na przykre konsekwencje narażone są zwłaszcza dzieci i osoby chorujące przewlekle (np. na astmę lub z niewydolnością krążeniową).

CO MOŻESZ ZROBIĆ?

Monitoruj informacje o aktualnym poziomie zanieczyszczeń. Znajdziesz je m.in. na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Możesz też pobrać na telefon aplikację, która na bieżąco wyświetla informacje adekwatne od miejsca twojego pobytu. Jeśli wartości są przekroczone, ogranicz pobyt dzieci lub starszych osób na dworze. Jeżeli osiągają stan alarmowy, sama także staraj się nie wychodzić z domu.

Nie wietrz również mieszkania i nie siedź przy otwartych oknach. Zastanów się nad zakupem domowego oczyszczacza powietrza. Powinien wyłapywać szkodliwe cząstki. Urządzenie nie tylko oczyści powietrze z pyłów, zatrzyma także część wirusów i bakterii. Powietrze oczyszczą też domowe rośliny, które działają jak naturalne filtry. Z tego powodu cenne są draceny, fikusy lub skrzydłokwiaty. Weź dietę pod lupę. Pokarmy bogate w witaminy, przeciwutleniacze itd. zapobiegają wielu chorobom cywilizacyjnym związanym z zanieczyszczeniami.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content