BIOTYNA – WITAMINA NIE TYLKO DLA URODY


NASZ EKSPERT:
Joanna Chrobak, mgr farmacji

BIOTYNA ZYSKAŁA DUŻĄ POPULARNOŚĆ, JAKO SKŁADNIK PREPARATÓW WZMACNIAJĄCYCH WŁOSY, SKÓRĘ I PAZNOKCIE. W RZECZYWISTOŚCI TO TYLKO JEDNA Z RÓL, JAKIE ODGRYWA W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA. DLACZEGO WARTO ZADBAĆ O PRAWIDŁOWY POZIOM BIOTYNY? CZY JEJ SUPLEMENTACJA JEST KONIECZNA?

CZYM JEST BIOTYNA?

Biotyna, inaczej witamina B7 lub witamina H, zaliczana jest do związków rozpuszczalnych w wodzie. Występuje powszechnie w żywności, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Przyswajanie biotyny ze źródeł pokarmowych wymaga jej uwolnienia z połączeń z białkami przy udziale enzymu biotynidazy, gdyż jedynie wolna forma ulega wchłonięciu do krwiobiegu. Zdolność do syntezy biotyny posiadają także bakterie, wchodzące w skład mikroflory jelitowej.

FUNKCJE BIOTYNY W ORGANIZMIE

Biotyna jest kofaktorem enzymów zaliczanych do karboksylaz. Uczestniczą one w przemianach glukozy, aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych, wpływając na prawidłowy metabolizm. Ponadto, biotyna wraz z witaminą K bierze udział w produkcji protrombiny.
Biotyna znana jest także z dobroczynnego wpływu na kondycję skóry, włosów i paznokci. Jej prawidłowy poziom normalizuje pracę gruczołów łojowych i potowych oraz proces złuszczania naskórka. Dodatkowo biotyna wspiera pracę tarczycy, która również odgrywa istotną rolę w zachowaniu zdrowej skóry i jej przydatków.

NIEDOBORY BIOTYNY

Niedobory biotyny nie zdarzają się często, ze względu na jej występowanie w wielu produktach spożywczych i syntezę przez bakterie jelitowe. Najczęstszą przyczyną obniżenia jej poziomu jest antybiotykoterapia, która może zaburzać prawidłowy skład mikrobiomu. Jest to jeden z wielu powodów, dla których w trakcie kuracji nie powinno się zapominać o probiotyku.
Powodem niedoboru biotyny mogą być także choroby zapalne jelit oraz wrodzony niedobór biotynidazy.

Obniżony poziom biotyny objawia się:

 • wypadaniem włosów
 • pogorszeniem kondycji i stanami zapalnymi skóry
 • wysypką wokół oczu, ust i nosa
 • rozdwajaniem się paznokci
 • zaburzeniami pracy gruczołów
 • zmęczeniem i obniżeniem nastroju
 • zaburzeniami poziomu cholesterolu

Chcąc zweryfikować poziom biotyny w organizmie, można wykonać odpowiednie oznaczenie w dowolnym laboratorium analitycznym.

PRZEDAWKOWANIE BIOTYNY

Nie stwierdzono negatywnych skutków zdrowotnych zażywania nadmiernych ilości biotyny. Nawet wyższe dawki stosowane w wielu preparatach uznawane są za bezpieczne.

NATURALNE ŹRÓDŁA BIOTYNY

Odpowiednią podaż biotyny zapewnia jej synteza przez bakterie jelitowe oraz zróżnicowana dieta. Do produktów pochodzenia zwierzęcego bogatych w biotynę należy mleko i jego przetwory, mięso, podroby oraz jaja. Wegetarianie mogą z kolei sięgnąć po awokado, migdały, nasiona słonecznika, a także niektóre owoce i warzywa.
Pamiętajmy, że spożywanie jaj na surowo znacząco ogranicza wchłanianie biotyny, ze względu na obecność białka awidyny. Rozwiązaniem jest obróbka termiczna produktu, prowadząca do jej denaturacji.

SUPLEMENTACJA BIOTYNY

Normy wystarczającego spożycia biotyny wynoszą:

 • 30ug dla kobiet i mężczyzn,
 • 30ug dla kobiet ciężarnych
 • 35ug dla kobiet karmiących piersią

W przypadku pełnowartościowej diety i dobrej kondycji mikroflory jelitowej, dodatkowa suplementacja biotyny nie jest konieczna. W sytuacji stwierdzonego niedoboru, na rynku aptecznym dostępne są preparaty, zawierające samą biotynę lub jej połączenie z innymi witaminami, minerałami oraz wyciągami wpływającymi na kondycję skóry, włosów i paznokci.
Ważne jest, by przed wykonaniem badań laboratoryjnych (np. oznaczeniem hormonów, witaminy B12) odstawić preparaty z biotyną z min. 48h wyprzedzeniem, gdyż może ona zafałszować uzyskane wyniki.

Bibliografia:

 • Pałasiewicz W., Tuszyński K., “Witaminy i składniki mineralne”, Wyd. Farmaceutyczne, Kraków 2021, s. 39-40
 • Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny 2020, s. 221-225

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content