ALFABET DIET. „R” JAK DIETA ROSEDALE


OPANOWANIE APETYTU TO PODSTAWA SKUTECZNOŚCI DIETY RONA ROSEDALE’A. ABY TO OSIĄGNĄĆ KONIECZNA JEST KONTROLA POZIOMU LEPTYNY POPRZEZ ODŻYWIANIE. JAK TO OSIĄGNĄĆ? PRZEDE WSZYSTKIM STOSUJĄC  DIETĘ BOGATĄ W ZDROWE TŁUSZCZE A UBOGĄ W WĘGLOWODANY I BIAŁKA.

KIM BYŁ DOKTOR RON ROSEDALE

Ron Rosedale był specjalistą od spraw metabolizmu i założycielem dwóch instytutów naukowych zajmujących się tym tematem w Stanach Zjednoczonych: Rosedale Center w Kolorado i i instytutu California Center of Metabolic Medicine w Północnej Karolinie.

Rosedale jako przyczynę nadmiernej wagi wskazywał zbyt wysoki poziom hormonu leptyny. Leptyna to hormon wpływający na równowagę energetyczną organizmu. Według doktora Rosedala kluczową kwestią w utrzymaniu właściwej wagi jest utrzymanie właściwego i stałego poziomu leptyny, bez gwałtownych skoków ani spadków jej ilości. Pomóc ma w tym odpowiednia dieta: obniżająca poziom hormonu a tym samym hamująca apetyt.

ZASADY DIETY

Co do zasady w diecie Rosdale należy unikać spożywania produktów skrobiowych, cukrów, tłuszczów nasyconych i trans zaś swoje posiłki komponować w oparciu o zdrowe tłuszcze, niewielkie ilości białka oraz warzywa i owoce bogate w błonnik. Wszelkie produkty niedozwolone są w diecie rozumiane jako trucizna dla organizmu człowieka.

Posiłki należy spożywać wtedy, gdy czujemy się głodni i nie częściej jak pięć razy dziennie (przy czym ostatni posiłek musi być zjedzony minimum 3 godziny przed snem). Porcje powinny być małe (kategorycznie nie wolno się przejadać) i należy je spożywać powoli i w spokoju.

Pomiędzy posiłkami zaleca się picie wody: około 2 litrów dziennie. Nie ma konieczności liczenia kalorii, za to zaleca się przyjmowanie preparatów witaminowych.

PROGRAM DIETY

Dieta Rosedale składa się z dwóch etapów:

  • Pierwszy etap trwa 21 dni, w trakcie których z diety całkowicie eliminujemy oraz znacznie ograniczamy białka.
  • Drugi etap jest tylko odrobinę mniej rygorystyczny i polega na ograniczeniu węglowodanów i białek w posiłkach. Dodatkowo do planu odżywiania wprowadza się suplementację witaminową.

Twórca diety zdawał sobie sprawę, jak trudne jest wytrwanie w tak rygorystycznej diecie, dlatego miał również pomysł na to, w jaki sposób radzić sobie z wszelkimi odstępstwami od niej, które mogą zdarzyć się pacjentom. Zalecał on, aby w przypadku spożycia niedozwolonych produktów w trybie pilnym po posiłku pozbyć się  nadmiarowych produktów kalorycznych w organizmie poprzez wysiłek fizyczny. Trening po spożyciu niewłaściwego posiłku powinien trwać około pół godziny.

WYSIŁEK FIZYCZNY

Ćwiczenia nie są warunkiem koniecznym prowadzenia diety, niemniej zaleca się codzienny wysiłek fizyczny: łagodne ćwiczenia oporowe lub spacer (najlepiej pod górkę) przez około 30 minut dziennie po ostatnim posiłku. Ćwiczenia takie mają z jednej strony pobudzić organizm do nocnego spalania tłuszczu, z drugiej zaś redukować poziom stresu.

SUPLEMENTACJA

W programie dietetycznym zakłada się bardzo bogatą suplementację i zażywanie preparatów bogatych w witaminy, mikroelementy oraz błonnik. W związku z tym prowadzenie takiego sposobu żywienia może być dość kosztowne – ze względu na ceny zalecanych preparatów, oraz ryzykowne dla zdrowia – z uwagi na ewentualne niepożądane skutki zażywania niektórych witamin i minerałów w wysokich dawkach – znacznie powyżej norm zalecanych przez lekarzy i farmaceutów.

DLA KOGO TA DIETA?

Ze względu na liczne wykluczenia w diecie oraz zalecenia dotyczące suplementacji taki sposób odżywiania może być prowadzony wyłącznie za zgodą i pod kontrolą lekarza lub dietetyka. Absolutnie nie jest on wskazany u dzieci i młodzieży, seniorów, kobiet w ciąży i osób chorych.


Zbyt niska ilość białka i węglowodanów w diecie sprawia, że na dłuższy czas stosowanie tej diety nie jest dobre dla nikogo. Szczególnie negatywne skutki może ona przynieść osobom, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia i pracują fizycznie.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content