SEKRET ZDROWIA I URODY: WITAMINA E


NASZ EKSPERT:
Joanna Chrobak, mgr farmacji

WITAMINA E JEST JEDNYM Z NAJLEPIEJ POZNANYCH PRZECIWUTLENIACZY, CHRONIĄCYCH NASZ ORGANIZM PRZED SZKODLIWYM DZIAŁANIEM NADMIARU WOLNYCH RODNIKÓW. JEJ KORZYSTNY WPŁYW NA KONDYCJĘ SKÓRY WYKORZYSTUJE TAKŻE PRZEMYSŁ KOSMETYCZNY. DLACZEGO WITAMINA E JEST TAK WAŻNA DLA ZDROWIA? KIEDY ROZWAŻYĆ JEJ SUPLEMENTACJĘ?

CZYM JEST WITAMINA E?

Pod pojęciem witaminy E kryje się osiem związków o zbliżonej strukturze, zaliczanych do tokoferoli i tokotrienoli. Choć posiadają cechy wspólne, np. rozpuszczalność w tłuszczach, różnią się między sobą przyswajalnością i aktywnością biologiczną. W praktyce, największe znaczenie dla naszego organizmu ma α-tokoferol, wykazujący silne działanie antyoksydacyjne.

WITAMINA E – NIEZBĘDNA DLA ZDROWIA I PIĘKNEJ SKÓRY

Witamina E jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy. Dzięki swoim właściwościom, zapobiega peroksydacji lipidów, prowadzącej do uszkodzenia błon komórkowych, a także chroni strukturę DNA, co wiąże się z jej działaniem przeciwnowotworowym.
Dostarczanie odpowiedniej ilości witaminy E jest elementem profilaktyki chorób układu krążenia. Jej działanie jest wielokierunkowe – hamuje powstawanie lipoprotein LDL i odkładanie blaszki miażdżycowej, chroni śródbłonek naczyń oraz zmniejsza agregację płytek krwi.
Wiele doniesień na temat witaminy E dotyczy jej korzystnego wpływu na płodność, zwłaszcza w kontekście jakości nasienia. Wiemy także, że jej obecność ma duże znaczenie dla prawidłowej pracy mięśni i aktywności komórek układu immunologicznego. Co więcej, udowodniono jej rolę w spowalnianiu procesów neurodegeneracyjnych.
Działanie antyoksydacyjne i odżywcze witaminy E znalazło również zastosowanie w produkcji kosmetyków. Jej regularne stosowanie pozwala zachować jędrność i odpowiednie nawilżenie skóry.

NIEDOBORY WITAMINY E

Ze względu na powszechne występowanie w żywności, niedobory witaminy E zdarzają się stosunkowo rzadko. Najczęściej dotyczą pacjentów, u których stwierdzono zaburzenia wchłaniania składników odżywczych. W przypadku rozwoju niedoborów witaminy E może dojść do:

 • neuropatii obwodowej
 • zaburzenia pracy mięśni
 • pogorszenia funkcji układu odpornościowego
 • zaburzeń płodności
 • obniżenia koncentracji
 • pogorszenia kondycji skóry, nadmiernego rogowacenia naskórka
 • opóźnienia procesu gojenia ran

W przypadku podejrzenia niedoboru witaminy E, warto oznaczyć jej poziom w laboratorium diagnostycznym.

CZY MOŻNA PRZEDAWKOWAĆ WITAMINĘ E?

Przedawkowanie witaminy E nie należy do częstych przypadków. Ze względu na jej zdolność hamowania agregacji płytek krwi, szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci stosujący leczenie przeciwzakrzepowe. Stosowanie wyższych dawek powinno być zawsze uzgadniane z lekarzem.

WITAMINA E W CODZIENNEJ DIECIE

Zbilansowana i różnorodna dieta jest podstawowym sposobem na dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy E. W dużych ilościach znajdziemy ją w olejach roślinnych, pestkach dyni lub słonecznika, orzechach i migdałach. Warto sięgnąć także po zielone warzywa liściaste oraz tłuste ryby morskie.

SUPLEMENTACJA WITAMINY E

Normy wystarczającego spożycia witaminy E wyraża się za pomocą mg równoważnika α-tokoferolu. Według wytycznych wynosi:

 • 8 mg w przypadku kobiet
 • 10 mg w przypadku mężczyzn
 • 10 mg w okresie ciąży
 • 11 mg w trakcie karmienia piersią

W większości przypadków odpowiedni jadłospis wystarcza, by pokryć zapotrzebowanie na witaminę E. Ponadto w aptece dostępny jest szereg preparatów, w których występuje samodzielnie lub w skojarzeniu  z innymi składnikami, m.in. witaminą A, kwasami omega, tranem lub selenem.
W sytuacji potwierdzonego niedoboru witaminy E, wyniki badań zawsze konsultujmy z lekarzem. W określonych przypadkach może on zalecić wyższą dawkę, dostępną jedynie na receptę.

Bibliografia:

 • Pałasiewicz W., Tuszyński K., “Witaminy i składniki mineralne”, Wyd. Farmaceutyczne, Kraków 2021, s. 27-29
 • Milanovic B., Witamina E – co kryje świat tokoferoli?, Świat Przemysłu Farmaceutycznego, 3/2016

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content