ODWODNIENIE ORGANIZMU, JAK ZAPOBIEGAĆ?

TWOJE CIAŁO SKŁADA SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM Z WODY. NIC WIĘC DZIWNEGO, ŻE ODWODNIENIE MOŻE BYĆ POWODEM WIELU PROBLEMÓW ZDROWOTNYCH. POWAŻNY DEFICYT PŁYNÓW MOŻE PROWADZIĆ NAWET DO ŚMIERCI. ZOBACZ, CO WARTO WIEDZIEĆ O ODWODNIENIU.

kobieta pijąca wodę

WODA W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA

Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu i może stanowić od 45 do nawet 80% objętości ciała człowieka. Ilość ta jest zależna od wielu czynników, takich jak np.: wiek, płeć, budowa naszego ciała (osoby z otyłością mają mniej wody) czy klimat, w którym żyjemy. W porównaniu z dorosłymi, dzieci cechuje większa zawartość wody w przeliczeniu na kilogram masy ciała.

woda w organizmie człowieka

SKĄD UBYTEK WODY W CIELE?

Przede wszystkim jest to efekt naturalnych procesów, które toczą się w twoim organizmie. Tracisz ją oddychając, pocąc się, wypróżniając, płacząc czy po prostu plując. Powstające braki uzupełniasz na bieżąco, jedząc pokarmy bogate w wodę i – przede wszystkim – pijąc. Ile powinnaś przyjmować płynów w ciągu dnia? To zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od wieku, diety, aktywności fizycznej czy temperatury. Zwykle zalecana dawka to 1,5-2 litry na dobę dla kobiet oraz 2-2,5 dla mężczyzn.

ODWODNIENIE – NIEBEZPIECZNY STAN

Niestety, nie zawsze udaje się wypić te 8 szklanek dziennie. Brak wody w organizmie może być też spowodowany nadmiernym poceniem się, gorączką, rozwolnieniem i wymiotami, problemami z przełykaniem, spowodowanymi (np. bólem gardła), a także wpływem leków moczopędnych (np. na nadciśnienie). 

odwodnienie - symptomy

Odwodnienie da o sobie znać zmęczeniem, uczuciem suchości w gardle i ustach, pragnieniem. Łatwo je ugasisz i tym samym przywrócisz stan normalnego funkcjonowania organizmu, wypijając małymi łyczkami szklankę wody.

PRZEDE WSZYSTKIM NAWODNIĆ

O odwodnieniu większego stopnia świadczy zmniejszone oddawanie moczu, który ma wówczas intensywny, ciemnożółty kolor, jak również bardzo sucha skóra, ból i zawroty głowy, zapadnięte gałki oczne. U dzieci sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego, może być również płacz bez łez. W przypadku wystąpienia odwodnienia picie samej wody to za mało. Konieczne jest podanie elektrolitów, czyli wodnych roztworów jonów soli, przewodzących prąd (stąd nazwa). Znajdziesz je w tzw. doustnych płynach nawadniających, które kupisz w każdej aptece. W przypadku, kiedy nie masz ich pod ręką, możesz ratować się, dodając do szklanki wody szczyptę soli.
Ilość wody, którą powinniśmy wypić w ciągu dnia powinna być adekwatna do naszej wagi. Aby to obliczyć można zastosować następujący wzór: waga (kg) x 0,03 (l) = ilość wody (l)ile wody powinniśmy pić - w odniesieniu do naszej wagi

KIEDY SZUKAĆ POMOCY?

Jeśli mimo nawodnienia objawy nie mijają, lepiej zgłoś się do lekarza. Nie czekaj z wezwaniem pomocy, jeśli serce bije szybciej niż zwykle, ciśnienie krwi spada, pojawiają się drgawki, omdlewasz. Poważne odwodnienie może prowadzić do groźnych powikłań w tym dysfunkcji mózgu, a nawet śmierci. Naprawdę nie można go bagatelizować.

ODWODNIENIE POZNASZ PO KOLORZE

Właściwe nawodnienie jest konieczne, żeby utrzymać równowagę wodno-elektrolitową. Ale zbyt duża ilość przyjmowanych płynów może ci szkodzić tak samo, jak ich brak. Jak znaleźć złoty środek? To proste: wystarczy że zerkniesz na kolor moczu. Jasnosłomkowy lub żółty świadczy, że wszystko jest w porządku. Przeźroczysty to znak, że pora nieco ograniczyć popijanie. Ciemnożółty to sygnał ostrzegawczy – wypij więcej. Kiedy zrobi się jeszcze ciemniejszy koniecznie uzupełnij płyny. Jeśli to nic nie zmieni, skonsultuj się z lekarzem.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content