RUMIANEK – właściwości lecznicze i zastosowanie

  RUMIANEK – właściwości lecznicze i zastosowanie

  3 sierpnia 2017
   

  Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.) to niewielka roślina jednoroczna dorastająca do wysokości 60cm, powszechna nie tylko w całej Europie, ale również w Ameryce Północnej, Australii czy Azji. W Polsce rumianek jako chwast polny rośnie na łąkach, w ogrodach, na polach, miedzach i nieużytkach, jednak ze względu na swoje szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii często jest uprawiany również na plantacjach.

  SUROWIEC LECZNICZNY
  Surowcem leczniczym rumianku są koszyczki, które zbiera się po zakwitnięciu rośliny ( od maja do lipca), a następnie suszy w zacienionych miejscach w temperaturze do 35oC. Do celów domowych rumianek można zrywać razem z łodygami, a następnie suszyć w bukietach zawieszonych kwiatkami do dołu. Tak wysuszony surowiec należy przechowywać w miejscu suchym, w szczelnym opakowaniu.

  WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE
  Rumianek pospolity wykazuje szereg właściwości leczniczych, które wynikają z zawartości związków czynnych. Zaliczamy do nich przede wszystkim olejek eteryczny, flawonoidy oraz pochodne kumarynowe.

  ⇒ Przeciwzapalne
  Za właściwości przeciwzapalne odpowiada olejek eteryczny zawarty w kwiatostanach rumianku, a ściślej jego dwa główne składniki – bisabolol i spiroeter, w mniejszym stopniu chamazulen, któremu przypisu się działanie przeciwalergiczne.
  Działanie przeciwzapalne rumianku było znane już w starożytności, kiedy to stosowano olej rumiankowy do nacierań w przypadku nerwobóli i bólów kostnych.
  Obecnie rumianek pospolity stosuje się w stanach zapalnych błony śluzowej gardła i jamy ustnej (w postaci płukanek), doustnie w zapaleniach układu pokarmowego i dróg moczowych, zewnętrznie w postaci okładów i przemywań w okulistyce w przypadku stanów zapalnych spojówek i brzegów powiek oraz problemach skórnych ( owrzodzenia skóry, rumień i świąd skóry, odleżyny), czy żylakach odbytu.

  ⇒ Rozkurczające na mięśnie gładkie jelit i dróg żółciowych
  Za działanie przeciwskurczowe odpowiadają flawonoidy oraz kumaryny, dzięki czemu napar z rumianku zapobiega wzdęciom, działa wiatropędnie i przywraca prawidłową perystaltykę jelit.

  ⇒ Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
  Badania wykazały, że chamazulen i bisabolol działają hamująco na wzrost bakterii i grzybów, co pozwala wykorzystać rumianek w postaci okładów i jako składnik maści w przypadku trudno gojących się ran, oparzeń termicznych I i II stopnia, oparzeń słonecznych i owrzodzeń.

  ⇒ Przeciwdepresyjne i uspokajające
  Napar z rumianku wykazuje właściwości rozluźniające i odprężające, stąd też można go stosować w problemach ze snem i w łagodnych stanach napięcia nerwowego.

  RUMIANEK W KOSMETOLOGII
  Rumianek jest powszechnym składnikiem maści, kremów, żeli pod oczy i na powieki, toników do twarzy i szamponów. Żele pod oczy z rumiankiem łagodzą podrażnienia, zmniejszają zaczerwienienia i pieczenie skóry wokół oczu. Szampony na bazie wyciągu z rumianku są przeznaczone do włosów blond ze względu na swoje właściwości rozjaśniające. Przemywanie twarzy tonikiem zawierającym wyciąg z rumianku powoduje, że cera jest odświeżona i nabiera blasku.

  BEZPIECZEŃSTWO STOSOWANIA PRZETWORÓW Z RUMIANKU
  Stosowanie przetworów z kwiatostanów rumianku nie wywiera szkodliwego działania nawet u niemowląt, jednak należy pamiętać, że składnik olejku eterycznego w rumianku – chamazulen, mimo że działa przeciwuczuleniowo, stosowany zewnętrznie może powodować reakcję alergiczną u osób nadwrażliwych.

  Wyciąg z rumianku należy stosować ostrożnie u pacjentów zażywających doustne leki przeciwzakrzepowe (warfaryna) ze względu na zwiększone ryzyko krwotoków oraz u pań stosujących hormonalną terapię zastępczą (HTZ) – wodne wyciągi rumianku mogą osłabiać działanie HTZ.

  PRZETWORY Z RUMIANKU
  Z pozytywnych skutków działania rumianku może korzystać każdy z nas, przygotowując w domu napar z rumianku czy odprężającą kąpiel.

  Napar z rumianku
  2 łyżki kwiatostanów rumianku zalewamy 2 szklankami wrzącej wody i zaparzamy pod przykryciem przez 15 minut, następnie przecedzamy. Tak przygotowany napar możemy pić 3 razy dziennie po pół szklanki między posiłkami w zaburzeniach funkcjonowania przewodu pokarmowego (w przypadku wzdęć czy kolek). Dodatkowo napar ten można stosować do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i w postaci okładów na owrzodzenia, oparzenia, rany i w zapaleniach spojówek.

  Kąpiel w rumianku
  100g koszyczków rumianku należy zalać 3l wody, doprowadzić do wrzenia i gotować pod
  przykryciem 15 minut. Tak przygotowany odwar przecedzamy i wlewamy do wanny z ciepłą wodą. 20-minutowa kąpiel działa uspokajająco, łagodzi podrażnienia skóry i dezynfekuje całe ciało.

   

   


  Autorka:
  Sylwia Jokiel-Szczędzina
  Magister Farmacji

  NastępnyPoprzedni

  NASI PARTNERZY

  X