Z badań wynika, że 60% krakowian nie dostrzega problemu zanieczyszczonego powietrza, a statystyki GUS-u mówią, że w Krakowie żyje się najdłużej. Czy warto zatem przejmować się za wysokim stężeniem smogu w powietrzu?
Szukając odpowiedzi na to pytanie, jako przedstawiciele Fundacji Ziko dla zdrowia wzięliśmy udział w ogólnopolskiej konferencji “Oddychać po ludzku”, która odbyła się 14 grudnia w Krakowie. W czasie jej trwania podjęty został temat walki ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem, czyli zjawiska coraz bardziej powszechnego we współczesnym świecie. Uczestnicy mogli wysłuchać wypowiedzi m.in. Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, zdaniem którego miasto robi wszystko, co możliwe, aby poprawić stan powietrza, a problem smogu tkwi w słabej kulturze ekologicznej mieszkańców Krakowa i okolic oraz w rozwiązaniach ustawowych.
Tematem przewodnim pierwszego panelu dyskusyjnego były kotły węglowe i palenie węglowymi odpadami. Zgodnie z uchwałą antysmogową, na którą powołał się marszałek województwa małopolskiego, Jacek Krupa, w ciągu najbliższej dekady problem kotłów powinien zostać definitywnie rozwiązany. 1 lipca 2017 roku zostanie wprowadzony zakaz instalacji w nowych budynkach kotłów poniżej V klasy, a od 1 stycznia 2027 już wszystkie kotły będą musiały spełniać ekologiczne wymogi. Bez odpowiedzi pozostało jednak pytanie o sposób egzekwowania tych postanowień, które wydaje się być kluczowe w kontekście skutecznej walki ze smogiem.
Istotną kwestią, która została również poruszona było dofinansowanie wymiany kotłów. Z danych wynika, że fundusz może pokryć wymianę 40-45 tys. kotłów, co stanowi ok. 10% całkowitego zapotrzebowania. Należy przy tym dodać, że wymiana pieca może nie być jedynym kosztem, jaki będzie trzeba ponieść. W wielu przypadkach konieczna może być także wymiana okien czy też ocieplenie domu, co stanowi dodatkową barierę.
Według dużej części uczestników konferencji, którzy po dyskusji mieli możliwość zadawania pytań, nie wskazano konkretnych rozwiązań, które byłyby odpowiedzią na kwestie: jak radzić sobie ze smogiem w najbliższym czasie. Niestety również wiele naszych pytań pozostało bez odpowiedzi, ale mamy jednak nadzieję, że wzorując się na państwach, które skutecznie zmniejszyły stopień zanieczyszczenia powietrza, jak np.: Niemcy, Polska wprowadzi rozwiązania pozwalające wszystkim obywatelom oddychać za kilka lat “po ludzku”, czego sobie i Państwu szczerze życzymy.