W tym roku wielu z rodziców staje przed dylematem, czy pozwolić dziecku na wyjazd na kolonie czy obóz. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zapoznać się z wytycznymi, żeby wiedzieć jak będą wyglądały tegoroczne wyjazdy i opieka nad dziećmi.
Zdrowie dzieci jest dla rodziców najważniejsze… zaś troska o nie w czasie trwającej wciąż pandemii jest nie lada wyzwaniem. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o wyjeździe naszego dziecka na obóz lub kolonie letnią trzeba zastanowić się czy jest ono gotowe do takiego wyjazdu, biorąc pod uwagę takie czynniki jak:
Zdrowie dziecka – odporność i ewentualne choroby przewlekłe.
Umiejętności dziecka – samodzielność w kwestii spożywania posiłków i dbania o higienę osobistą.
Kompetencje społeczne i cechy osobowości dziecka – to w jaki sposób radzi sobie w nowych sytuacjach i ze stresem, czy potrafi komunikować o swoich problemach (np. ze zdrowiem), czy przestrzega ustalonych zasad oraz czy dobrze znosi rozłąkę z bliskimi.
Warto również zapoznać się z procedurami obowiązującymi w tym roku na takich wyjazdach i mając je na uwadze wybrać zaufanego organizatora i jak najbezpieczniejszą formę wypoczynku dla dziecka. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia w czasie trwania pandemii COVID-19 Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży oraz uczestników wyjazdu i ich rodziców.
JAKIE DZIECI MOGĄ UCZESTNICZYĆ W WYPOCZYNKU?
Uczestnicy wypoczynku w dniu wyjazdu muszą być zdrowi. Mają to poświadczać rodzice dziecka w pisemnym oświadczeniu o braku infekcji i objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Rodzice poświadczają również, że dziecko nie mieszkało z osobą przebywającą na kwarantannie i nie miało kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku.
Jeżeli dziecko choruje na chorobę przewlekłą, mogącą narazić je na cięższy przebieg zakażenia COVID-19 rodzic ma obowiązek poinformować o tym organizatora na etapie zgłaszania dziecka do udziału w wypoczynku. Ponadto konieczne jest wówczas dostarczenie przed wyjazdem opinii lekarskiej.
Uczestnicy wypoczynku mają być przygotowani do stosowania się do wytycznych i regulaminów uczestnictwa, związanych z zachowaniem dystansu i z przestrzeganiem wzmożonych zasad higieny. Dzieci muszą być wyposażone w indywidualne osłony nosa i ust.
JAKIE WARUNKI MUSI SPEŁNIAĆ BAZA NOCLEGOWA?
Wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach spełniających warunki bezpieczeństwa dla wypoczynku dzieci i młodzieży.
W trakcie trwania wypoczynku należy ograniczyć odwiedziny ze strony osób z zewnątrz.
W jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy wychowawczej. Liczba zakwaterowanych w jednym pomieszczeniu nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m2 na 1 osobę.
Organizator musi dysponować infrastrukturą umożliwiającą zapewnienie izolacji osobom z objawami wskazującymi na wystąpienie choroby, w tym w szczególności choroby zakaźnej oraz musi stale zapewniać środki higieniczne w obiekcie: mydło, płyn dezynfekcyjny oraz ciepłą wodę.
Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, blatów, włączników itp.
BEZPIECZNIE PODCZAS POSIŁKU
Na jadalni powinien być zachowany dystans pomiędzy uczestnikami. Dobrze, aby przy stoliku siedziały zawsze te same osoby z jednej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków, a po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić oraz zdezynfekować blaty stołów i poręcze krzeseł.
PERSONEL I OPIEKA MEDYCZNA
Wszystkie osoby mające udział w organizacji i przeprowadzeniu wypoczynku muszą być zdrowe, ponadto w okresie ostatnich 14 dni przed rozpoczęciem turnusu nie mogą zamieszkiwać z osobą przebywającą na kwarantannie lub w izolacji. W miarę możliwości nie należy do pracy angażować osób powyżej 60 r.ż.
Organizator jest zobowiązany do opracowania szczegółowego regulaminu organizacji i uczestnictwa w wypoczynku i przeszkolenia zatrudnionej kadry oraz do zapewnienia środków higieny i ochrony osobistej dla personelu.
Na wyjeździe musi być zapewniona stała obecność lub możliwość natychmiastowej konsultacji z pielęgniarką, ratownikiem medycznym czy lekarzem.
Oprócz standardowej opieki nad dziećmi organizator jest odpowiedzialny za stały pomiar temperatury uczestników i personelu. Pomiar temperatury u dzieci powinien być robiony za wiedzą i zgodą rodzica (np. na podstawie pisemnego oświadczenia).
Personel kuchni i obsługi technicznej nie powinien kontaktować się z uczestnikami i kadrą wypoczynku poza niezbędnymi czynnościami.
CO Z ZAJĘCIAMI I ATRAKCJAMI DLA DZIECI?
Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 m2 na osobę.
Z pomieszczenia do prowadzenia zajęć należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować czy wyczyścić.
Infrastruktura obiektu oraz sprzęt sportowy i materiały do zajęć programowych wielokrotnego użycia powinny być regularnie czyszczone z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących.
Organizacja zajęć musi być zaplanowana w taki sposób, aby unikać bezpośredniego kontaktowania się poszczególnych grup podczas pobytu.
Przebywanie na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach powinno być zorganizowane tak, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi, np. poprzez przez wyznaczenie przestrzeni.
Program wyjazdu powinien wykluczyć lub znacznie ograniczyć przebywanie grupy w przestrzeni publicznej i poza ośrodkiem. Jeżeli jednak w programie wyjazdu znajdą się takie wydarzenia organizator ma obowiązek dopilnowania, aby przebiegały one zgodnie z zaleceniami sanitarnymi – z zachowaniem dystansu, zasłanianiem nosa i ust itp.
KONTAKT Z RODZICAMI
Dobry organizator z pewnością dołoży jak najwięcej starań, aby uzyskać pełną informację o zdrowiu uczestnika. Rzetelnie wypełniona przez rodziców karta informacyjna to niezwykle ważny dokument, który w razie pogorszenia zdrowia dziecka stanowi istotne źródło informacji dla służb medycznych.
Organizator zobowiązany jest również do ustalenia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami np. w przypadku sytuacji podejrzenia zakażenia lub wystąpienia jakichkolwiek komplikacji podczas pobytu na wypoczynku. Dlatego rodzice muszą podać organizatorowi wypoczynku numer telefonu lub inny kontakt zapewniający szybką komunikację.
Rodzice zobowiązują się również do niezwłocznego – do 12 godzin – odbioru dziecka z wypoczynku w razie wystąpienia u ich dziecka niepokojących objawów choroby (podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszności).