Jednym z podstawowych zabezpieczeń chroniących nas przed zakażeniem koronawirusem jest dbanie o higienę i jak najczęstsze mycie rąk. Jak jednak dezynfekować dłonie, gdy w sklepach brakuje płynów i żeli antybakteryjnych?
Główny Inspektor Sanitarny zaleca dokładne i częste mycie rąk jako metodę na ograniczenie możliwości zakażenia się koronawirusem. W wielu miejscach takich jak sklepy przy wejściu znajdują się specjalne pojemniki z żelem antybakteryjnym. Niezależnie od tego należy nosić ze sobą buteleczkę żelu lub płynu antybakteryjnego, by móc w każdej chwili z niego skorzystać.
Dlaczego mycie rąk jest takie ważne?
Wiadomo, że koronawirus roznosi się drogą kropelkową, czyli podczas kichania, kasłania, a także poprzez podanie ręki. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone tym wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust brudnymi rękami może spowodować przeniesienie wirusa. A trzeba pamiętać, że koronawirus w ludzkim ciele bezobjawowo rozwija się od dwóch do czternastu dni, w powietrzu utrzymuje się nawet 3 godziny, a na przedmiotach z metalu, plastiku czy szkła – od kilku godzin aż do 9 dni. Mając to na względzie, należy często myć ręce wodą z mydłem, dezynfekować dłonie i przedmioty, z którymi mamy do czynienia, płynami lub żelami na bazie alkoholu o stężeniu minimum 60%. Biurka, lady, stoły, klamki, wyłączniki światła, poręcze muszą teraz być regularnie przecieranie wodą z detergentem lub środkiem odkażającym.
Jak prawidłowo myć ręce?
Choć mycie rąk wydaje się czynnością banalnie prostą, to okazuje się, że nie wszyscy robili to prawidłowo. Myjemy ręce zdecydowanie za krótko i niezbyt dokładnie. Każdemu z nas czynność ta zajmuje ok. 5 sekund. Ministerstwo Zdrowia i Państwowa Inspekcja Sanitarna zalecają mycie rąk przez minimum 30 sekund. A jak należy prawidłowo myć ręce? Przed myciem powinno się zdjąć pierścionki i bransoletki. Potem należy zwilżyć ręce ciepłą wodą i nałożyć mydło w płynie w zagłębienie jednej dłoni. Następnie rozprowadzić mydło czubkami palców drugiej ręki oraz namydlić obie wewnętrzne powierzchnie dłoni. Należy też pamiętać o dokładnym pokryciu mydłem paznokci i przestrzeni między palcami. Dokładnie namydlić wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej i na przemian. Tak samo postąpić z kciukami i nadgarstkami. Na koniec starannie spłukać wodą obie dłonie, aby usunąć mydło, a ręce dokładnie wysuszyć ręcznikiem.
Jak zrobić domowy preparat antybakteryjny?
Preparaty do dezynfekcji są obecnie trudno dostępne. Na szczęście zrobienie żelu antybakteryjnego nie jest wcale trudne, wystarczy zaopatrzyć się w kilka składników. Głównym jest alkohol. Należy pamiętać, że stężenie alkoholu etylowego w produkcie do dezynfekcji powinno być na poziomie 60–80%, bo w mniejszym stężeniu nie działa skutecznie ze względu na dużą hydrofilowość. Najprostszy środek dezynfekcyjny to połączenie spirytusu 96-proc., który można rozcieńczyć z wodą, w proporcji 200 ml spirytusu na 125 ml wody. Jeżeli ktoś nie chce korzystać ze spirytusu etylowego, może zastąpić go spirytusem salicylowym, taki preparat jednak może podrażniać skórę. Można też dodać żel aloesowy, który działa łagodząco, i olejek eteryczny o właściwościach bakteriobójczych. Są to olejki:
Cytrynowy – ma właściwości odkażające, niszczy drobnoustroje na skórze, błonach śluzowych i ranach.
Z drzewa herbacianego – jest naturalnym środkiem antybakteryjnym, przeciwzapalnym i dezynfekcyjnym.
Tymiankowy – wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Rozmarynowy – ma silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Cynamonowy – działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Goździkowy – wykazuje silne działanie odkażające.
Pomarańczowy – ma działanie antyseptyczne i oczyszczające.
Lawendowy – działa antybakteryjnie.
Przepis na prosty żel do dezynfekcji
⇒ ¾ szklanki spirytusu 96% lub spirytusu salicylowego
⇒ ¼ szklanki żelu aloesowego
⇒ 10–15 kropel olejku eterycznego o właściwościach bakteriobójczych
Wszystkie składniki należy wymieszać, przelać do butelki, a przed użyciem wstrząsnąć.
Nie wszyscy mogą i chcą stosować preparaty na bazie alkoholu. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść domowy żel na bazie olejków eterycznych.
Przepis na antybakteryjny żel bezalkoholowy
⇒ 40 ml żelu aloesowego
⇒ 15 kropel olejku cynamonowego
⇒ 15 kropel olejku pomarańczowego
⇒ 10 kropel olejku lawendowego
⇒ 10 kropel olejku goździkowego
Składniki wymieszać i przelać do buteleczki. Przed użyciem wstrząsnąć.
Używając żeli i płynów antybakteryjnych, trzeba też pamiętać, że choć chronią przed zakażeniem wirusami, nie zastąpią dokładnego mycia rąk wodą i mydłem.