O NAS

MISJA FUNDACJI ZIKO DLA ZDROWIA

Statystyczny Polak 7 razy w miesiącu przyjmuje leki przeciwbólowe wydawane bez recepty. Tylko w samych placówkach obrotu pozaaptecznego sprzedaje się rocznie 500 milionów takich tabletek. Pod tym względem Polska zajmuje niechlubne, drugie miejsce w Europie. Co trzecia tabletka przeciwbólowa kupowana jest poza apteką, gdzie pacjenci nie zostają dostatecznie poinformowani o zasadach przyjmowania danego leku. Polacy w dużych ilościach, bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, kupują także wiele innych środków leczniczych i suplementów diety.

Zażywanie leków bez uzyskania wcześniejszej porady medycznej bądź farmaceutycznej często prowadzi do groźnych konsekwencji dla zdrowia pacjentów. Niewiedza o sposobie dawkowania i działaniu substancji aktywnych może skończyć się przekroczeniem dopuszczalnych dawek leków i wystąpieniem niepożądanych interakcji. Przyjmowanie zbyt dużej liczby leków prowadzi do pojawienia się skutków ubocznych w organizmie, czy zbyt późnego wykrycia choroby.

Mając świadomość m.in. tych zjawisk, w marcu 2016 roku założyliśmy fundację ZIKO dla Zdrowia, której głównym zadaniem jest ograniczenie zjawiska samoleczenia, szerzenie edukacji oraz promocji z zakresu ochrony zdrowia. Wierzymy, że istotną rolę w prawidłowym procesie leczenia zajmuje farmaceuta, który nie jest tylko sprzedawcą, a apteka nie jest wyłącznie miejscem, w którym nabywa się leki. To właśnie w aptece można uzyskać wiedzę na temat dawkowania zapisanych środków i przebiegu procesu leczenia farmakologicznego. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, w której pacjent cierpi na wiele schorzeń i zażywa leki, które mogą wejść w potencjalną interakcję.

NASZE ZADANIA


BUDUJEMY
i zwiększamy świadomość zdrowotną
UDZIELAMY
rzetelnych porad farmaceutycznych

ZAPOBIEGAMY
niebezpiecznym skutkom złej farmakoterapii
OGRANICZAMY
zjawisko samoleczenia

BEZPŁATNE BADANIA

lipiec

nd22lip13:00nd17:00Badanie cery, konsultacje kosmetyczne, pomiar ciśnienia, porady farmaceutyczne / WrocławBEZPŁATNE BADANIA I KONSULTACJE13:00 - 17:00

NASI PARTNERZY

X